Zdravý partnerský vzťah, základ šťastnej rodiny. Sedem tipov, ako si ho pri deťoch udržať

Patricia Poprocká, 18. apríla 2023 o 05:47

Poznáte poradie vzťahov v šťastnej rodine? Pre väčšinu je to obraz, ako sa dvaja milujúci rodičia starajú o dieťa. Čo všetko však treba na to, aby bola táto rodinná idylka skutočná?

Dieťa čerpá silu zo vzájomnej lásky rodičov.

Foto: shutterstock.com

Základom šťastnej rodiny je šťastný dospelý – teda vzťah samého k sebe, zhodujú sa psychológovia. Nasleduje vzťah medzi partnermi a až na treťom mieste je vzťah rodič – dieťa. Deťom neprospieva, ak sú stredobodom rodinného vesmíru, naopak, potrebujú cítiť, že sú súčasťou väčšieho celku, ktorý vytvárajú práve rodičia.

Na to je potrebný zdravý partnerský vzťah. Aj keď s narodením detí majú muž a žena na seba zákonite menej času, stále by mali byť v prvom rade partnermi a až potom rodičmi. Je to služba aj pre deti, ktoré budú vyrastať v harmonickom prostredí a tento vzor správania si v dospelosti prenesú aj do vlastného vzťahu. Netreba veľa, neraz je to práve o maličkostiach, ktoré vzťah utužujú, resp. udržiavajú na želanej úrovni. Tu sú:

1. Sústredene ho počúvajte

Máločo je pre človeka príjemnejšie ako vedomie, že toho druhého zaujíma, čo mu práve chcete povedať, čo ste zažili, čo si myslíte, čo obľubujete a čo nie, prípadne i čo sa chystáte robiť. Aj keď pri deťoch nie je vždy jednoduché zacieliť pozornosť inde a pamätať si niektoré veci, skúste to, ako v romantických začiatkoch. Partner to ocení a oplatí.

2. Kúpte mu darček

Hocijakú drobnosť, obľúbenú čokoládku, šálku s osobným motívom. Len tak, dáte mu najavo, že naňho myslíte, že mu chcete urobiť radosť. Okrem toho ukážete príklad aj deťom, ako si možno drobnosťou spríjemniť navzájom deň.

3. Nechajte mu odkaz

Ráno, keď idete z domu a on ešte spí, alebo naopak, keď už je v práci a viete, že príde domov skôr než vy. Pár milých nečakaných slov povie niekedy viac než siahodlhé vyznania. Samozrejme, môžete aj „ísť s dobou“ a poslať mu v priebehu dňa správu v podobnom duchu na mobil – nie vždy však môžete vystihnúť chvíľu, keď má na to čas a náladu, ak nie je práve zaneprázdnený. Starý dobrý papier má stále svoje čaro.

4. Milý pohľad, úsmev, bozk

To je nad všetky slová. Hoci len v rýchlosti, keď si na chvíľu odbehnete od detí, prejavy náklonnosti sú dôležité pre partnera i pre vašich potomkov. Sú to nástroje, prostredníctvom ktorých cítia rodinné zázemie, istotu. Môžete si z toho spraviť aj rodinný rituál, napríklad pusa či objatie na dobrú noc, na rozlúčku, privítanie.

5. Prekvapenie

Tiež to nemusí byť nič veľké. Stačí, že ho poteší. Do jeho prípravy môžete zapojiť aj deti, ale nemusíte. Podľa toho, o čo ide.

6. Vľúdne slovo

Sú to prejavy základnej úcty, bez ktorých nemôže fungovať žiaden vzťah. Čarovné slovíčka „ďakujem, prosím, nech sa páči“ vštepujeme síce už deťom, ak ich používajú medzi sebou aj dlhoroční partneri, vytvára to dobrý základ vzťahu a predpoklady na pokojnejšie a úctivejšie riešenie konfliktov.

7. Vlastný priestor

Nechajte ho na pokoji, keď potrebuje byť sám, vyprevaďte ho s láskou z bytu, ak ide niekam bez vás a rovnako s nadšením ho privítajte, keď sa vráti. Samozrejme, ak sa tešíte z jeho návratu.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >