- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“
Hnevá, dostane jednu na zadok a je vybavené. Výchova „ručne stručne“ má u nás stále dosť zástancov, hoci o jej škodlivom vplyve už bolo povedaného a napísaného naozaj veľa.
-
Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme
Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?
-
10 silných stránok introvertných detí
Mať doma introvertné dieťa, z toho nie je nadšený asi žiadny rodič. Častá je obava, že toto psychické nastavenie potomkovi v živote skôr ublíži ako prospeje. Veď je tiché, nepriebojné, má málo kamarátov, ujdú mu všetky príležitosti... Rodičia sa často snažia malého introverta prerobiť. Núkajú mu spoločnosť iných detí, postrkujú ho dopredu - a ono to, samozrejme, nezaberá. Namiesto potlačovania introvertnosti je lepšie vyzdvihnúť jej pozitíva.
-
Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať
Agresívny rodič na dieťa kričí, ponižuje ho a neváha svoje argumenty podporiť bitkou. Pasívny rodič dovolí, aby mu potomok skákal po hlave. Najlepší výchovný prístup má asertívny rodič. K dieťaťu sa správa s rešpektom a ohľadom na jeho potreby, nedovolí však, aby ho ovládalo.
-
Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí
Šťastné deti. Čo potrebujú k tomu, aby boli šťastné? Okrem našej lásky, pozornosti či darčekov k sviatkom sú dôležité aj ďalšie záležitosti. Na prvý pohľad môžu pre ne predstavovať nekomfort, pre zdravý vývoj a ich sebahodnotu sú však dôležité.
-
Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú
Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.
-
Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze
Duševný stav slovenských detí nie je dobrý, zhodujú sa odborníci na psychické zdravie. Pribúda dokonca pokusov o samovraždu, je viac depresií aj porúch správania. Rýchla odborná pomoc však u nás zaostáva za vyspelým svetom, na detských psychiatrov sa čaká dlhé mesiace, ak sa vôbec podarí nejakého zohnať. V kritických chvíľach však môže pomôcť obyčajný telefón.
-
Plán a režim – kedy sa rodič bez nich nezaobíde? Uľahčujú život najmä v týchto situáciách
Všetko podľa naplánovaného harmonogramu – nie je to síce najpríjemnejšia predstava trávenia času, sú však situácie, kedy to rodičom výrazne dokáže uľahčiť život.
-
Prečo sú ženy pred menštruáciou nervózne a kedy najviac sršia sebavedomím? Štyri fázy cyklu a ich vplyv na psychiku
Sú ženy náladové? Aj keď sa nám to občas zvykne vyčítať ako negatívna vlastnosť, v skutočnosti sú zmeny v ženskom správaní prirodzené a súvisia s menštruačným cyklom. Ten totiž nie je len o dozrievaní vajíčka, ale aj o rôznych stavoch vnímania a prežívania. Sú štyri.
-
Knižka sa môže premeniť aj na domček. Šesť tipov, ako v deťoch vypestovať lásku k čítaniu
Aj v dnešnom pretechnizovanom svete hrajú knihy významnú úlohu – ich čítanie pomáha rozvíjať detský mozog a inteligenciu. Mnohí rodičia bojujú s tým, že ich potomok nerád číta, k láske ku knihám je dobré deti viesť od samého začiatku. Tu je šesť užitočných tipov.
-
Čo v dieťati vypestujeme, ak ho budeme veľa chváliť, kritizovať či povzbudzovať? 11 častých rodičovských reakcií a ich dôsledky
Raz ich chválime, raz karháme, v niektorých prípadoch nad prehreškami privierame oči, prípadne si z nich robíme žarty. Reakcie dospelých na detské správanie sú pochopiteľne rozmanité podľa situácie, dávajte ale pozor, aké prevládajú. Čo sa stane, ak budete dieťaťu príliš často niečo vyčítať, čo ak ho budete zosmiešňovať a naopak, čo ak bude cítiť podporu?
-
Tajomstvo fungujúcej výchovy: správajte sa k deťom ako k dospelým
Predstavte si bežnú situáciu. Dieťa niečo rozbije, potom sa to isté, rovnako nechtiac, stane dospelému. Aká bude reakcia väčšiny ľudí? Dieťa si veľmi pravdepodobne vypočuje, že je nešikovné a musí si dávať väčší pozor. Dostane sa mu kritiky a zahanbujúcich slov. Dospelému nikto nič vyčítať nebude, lebo veď – stane sa, prečo z toho robiť vedu.
-
Klinická psychologička o krkonošskej tragédii: Keď matka zabije dieťa, príčinou bývajú nahromadené problémy
Klinická psychologička Lýdia Adamcová pôsobila 47 rokov aj ako znalec v odbore klinickej a poradenskej psychológie pri rozvodoch a sporoch o zverenie dieťaťa do starostlivosti. Riešila i prípady podobné nedávnemu z Krkonôš. „Žena skočila s dieťaťom z útesu, korene tragédie siahali až do jej detstva,“ spomína.
-
Veľký výskum o slovenských deťoch ukázal, že nie sú veľmi šťastné
Dve z troch slovenských detí pomáhajú s domácimi prácami, 90 percent je však denne na mobile a každé štvrté má skúsenosť s online šikanou. Čo ďalej zistil prieskum, ktorý mapoval ich správanie a prežívanie?
-
Krabica spomienok, listy od mamičky... 10 tipov, ako potomkovi uchovať pamiatku na detstvo
Krabica spomienok, zarámované poklady, výročná narodeninová fotografia alebo listy od mamičky. Plus ďalšie zaujímavé tipy, ako uchovať spomienky na vzácne obdobie detstva vašich detí.
-
Tresty sa už nenosia. Keď deti klamú, odborníčka radí toto
Nie je klamstvo ako klamstvo. Existujú dva hlavné spôsoby detských klamstiev a je dobré ich vedieť rozlíšiť, pretože na každé z nich je potrebná iná reakcia.
-
Ako povedať deťom nie, bez toho, aby sme ho vyslovili? Praktický návod na sedem konkrétnych situácií
Rodičia často hovoria deťom nie, aj keď to nie je potrebné, konštatovala pred časom pre ahojmama.sk svetoznáma rodičovská poradkyňa Naomi Aldort. Neznamená to, že s deťmi máme vo všetkom súhlasiť, naopak, sú situácie, kedy je dôležité vytýčiť im hranice. Aj to však možno urobiť citlivo, bez toho, aby sme ich striktne okríkli a veci im zakazovali.
-
ROZHOVOR Chceme prikazovať vetru i dažďu, iba byť je pre mnohých neznesiteľné
Naše vnútorné trápenie, to je často len obraz, ktorý sme si vytvorili, a ktorý v sebe nosíme. Psychologická poradkyňa, niekdajšia primárka oddelenia detskej psychiatrie nemocnice v Brne Taťjana Horká o zraneniach z detstva, ich liečení, rešpekte a zmierení sa s minulosťou.
-
S kúpou či adopciou zvieraťa je lepšie počkať až po Vianociach
Zviera nie je darček, s jeho kúpou či adopciou je lepšie počkať na pokojnejšie obdobie po Vianociach. Po sviatkoch sa totiž útulky plnia nechcenými zvieratami. Upozorňuje na to Zelená linka ministerstva životného prostredia.
-
Osem spôsobov, ako dieťaťu vyjadriť lásku bez slov
Lásku dieťa potrebuje predovšetkým cítiť, nielen o nej počuť. Povedať mu „ľúbim ťa“, je síce dôležité, nemenej však aj to, aby vedelo, čo to znamená. Pochopiť to dokáže práve prostredníctvom konkrétnych gest, ktorými mu vyjadrujeme lásku bez slov.