- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Plán a režim – kedy sa rodič bez nich nezaobíde? Uľahčujú život najmä v týchto situáciách
Všetko podľa naplánovaného harmonogramu – nie je to síce najpríjemnejšia predstava trávenia času, sú však situácie, kedy to rodičom výrazne dokáže uľahčiť život.
-
Prečo sú ženy pred menštruáciou nervózne a kedy najviac sršia sebavedomím? Štyri fázy cyklu a ich vplyv na psychiku
Sú ženy náladové? Aj keď sa nám to občas zvykne vyčítať ako negatívna vlastnosť, v skutočnosti sú zmeny v ženskom správaní prirodzené a súvisia s menštruačným cyklom. Ten totiž nie je len o dozrievaní vajíčka, ale aj o rôznych stavoch vnímania a prežívania. Sú štyri.
-
Knižka sa môže premeniť aj na domček. Šesť tipov, ako v deťoch vypestovať lásku k čítaniu
Aj v dnešnom pretechnizovanom svete hrajú knihy významnú úlohu – ich čítanie pomáha rozvíjať detský mozog a inteligenciu. Mnohí rodičia bojujú s tým, že ich potomok nerád číta, k láske ku knihám je dobré deti viesť od samého začiatku. Tu je šesť užitočných tipov.
-
Čo v dieťati vypestujeme, ak ho budeme veľa chváliť, kritizovať či povzbudzovať? 11 častých rodičovských reakcií a ich dôsledky
Raz ich chválime, raz karháme, v niektorých prípadoch nad prehreškami privierame oči, prípadne si z nich robíme žarty. Reakcie dospelých na detské správanie sú pochopiteľne rozmanité podľa situácie, dávajte ale pozor, aké prevládajú. Čo sa stane, ak budete dieťaťu príliš často niečo vyčítať, čo ak ho budete zosmiešňovať a naopak, čo ak bude cítiť podporu?
-
Tajomstvo fungujúcej výchovy: správajte sa k deťom ako k dospelým
Predstavte si bežnú situáciu. Dieťa niečo rozbije, potom sa to isté, rovnako nechtiac, stane dospelému. Aká bude reakcia väčšiny ľudí? Dieťa si veľmi pravdepodobne vypočuje, že je nešikovné a musí si dávať väčší pozor. Dostane sa mu kritiky a zahanbujúcich slov. Dospelému nikto nič vyčítať nebude, lebo veď – stane sa, prečo z toho robiť vedu.
-
Klinická psychologička o krkonošskej tragédii: Keď matka zabije dieťa, príčinou bývajú nahromadené problémy
Klinická psychologička Lýdia Adamcová pôsobila 47 rokov aj ako znalec v odbore klinickej a poradenskej psychológie pri rozvodoch a sporoch o zverenie dieťaťa do starostlivosti. Riešila i prípady podobné nedávnemu z Krkonôš. „Žena skočila s dieťaťom z útesu, korene tragédie siahali až do jej detstva,“ spomína.
-
Veľký výskum o slovenských deťoch ukázal, že nie sú veľmi šťastné
Dve z troch slovenských detí pomáhajú s domácimi prácami, 90 percent je však denne na mobile a každé štvrté má skúsenosť s online šikanou. Čo ďalej zistil prieskum, ktorý mapoval ich správanie a prežívanie?
-
Krabica spomienok, listy od mamičky... 10 tipov, ako potomkovi uchovať pamiatku na detstvo
Krabica spomienok, zarámované poklady, výročná narodeninová fotografia alebo listy od mamičky. Plus ďalšie zaujímavé tipy, ako uchovať spomienky na vzácne obdobie detstva vašich detí.
-
Tresty sa už nenosia. Keď deti klamú, odborníčka radí toto
Nie je klamstvo ako klamstvo. Existujú dva hlavné spôsoby detských klamstiev a je dobré ich vedieť rozlíšiť, pretože na každé z nich je potrebná iná reakcia.
-
Ako povedať deťom nie, bez toho, aby sme ho vyslovili? Praktický návod na sedem konkrétnych situácií
Rodičia často hovoria deťom nie, aj keď to nie je potrebné, konštatovala pred časom pre ahojmama.sk svetoznáma rodičovská poradkyňa Naomi Aldort. Neznamená to, že s deťmi máme vo všetkom súhlasiť, naopak, sú situácie, kedy je dôležité vytýčiť im hranice. Aj to však možno urobiť citlivo, bez toho, aby sme ich striktne okríkli a veci im zakazovali.
-
ROZHOVOR Chceme prikazovať vetru i dažďu, iba byť je pre mnohých neznesiteľné
Naše vnútorné trápenie, to je často len obraz, ktorý sme si vytvorili, a ktorý v sebe nosíme. Psychologická poradkyňa, niekdajšia primárka oddelenia detskej psychiatrie nemocnice v Brne Taťjana Horká o zraneniach z detstva, ich liečení, rešpekte a zmierení sa s minulosťou.
-
S kúpou či adopciou zvieraťa je lepšie počkať až po Vianociach
Zviera nie je darček, s jeho kúpou či adopciou je lepšie počkať na pokojnejšie obdobie po Vianociach. Po sviatkoch sa totiž útulky plnia nechcenými zvieratami. Upozorňuje na to Zelená linka ministerstva životného prostredia.
-
Osem spôsobov, ako dieťaťu vyjadriť lásku bez slov
Lásku dieťa potrebuje predovšetkým cítiť, nielen o nej počuť. Povedať mu „ľúbim ťa“, je síce dôležité, nemenej však aj to, aby vedelo, čo to znamená. Pochopiť to dokáže práve prostredníctvom konkrétnych gest, ktorými mu vyjadrujeme lásku bez slov.
-
Ako povedať dieťaťu, že Ježiško neexistuje? Na realitu ho pripravte s citom
Ak to podceníte a dieťaťu včas a citlivo nenaznačíte, že darčeky pod stromček nenosí malý tajomný chlapček, môže sa stať, že sa jedného dňa vráti zo škôlky či školy uplakané a s pocitom, že ho dospelí zradili.
-
„Hnevám sa!“ Vo vypätých situáciách nepodliehajte pocitom, opíšte ich. Sedem príkladov vhodnej komunikácie
Ideálne je sa nenahnevať vôbec, nie vždy to však ide. Patríte k tým, ktorí v hneve vybuchnú a poriadne nahlas povedia, čo majú na srdci, alebo tresnete dverami, prípadne ste radšej ticho, lebo cítite, že by to nedopadlo dobre, ak by ste začali hovoriť?
-
Uľahčí vianočné nákupy i výchovu detí. Poznáte pravidlo štyroch darčekov?
Premýšľate, čo deťom pod stromček? Mnohé už v liste Ježiškovi iste predostreli pestrý zoznam svojich želaní. Ten im ale nemusíte otrocky nakúpiť, aj určité sklamanie môže byť pre dieťa prospešné, pripomínajú psychológovia. Okrem toho – čím menej dieťa dostane, o to viac si to cení. Zlatou strednou cestou, aby bolo spokojné dieťa aj rodič, je tzv. pravidlo štyroch darčekov.
-
Žiadne porovnávanie ani robenie vecí za dieťa. Sebaúctu potrebuje každé, ako ju budovať
To, či si bude dieťa vážiť samo seba, do veľkej miery závisí od jeho rodičov. Vhodným prístupom v ňom môžu podporiť pocit vlastnej hodnoty, nevhodným zasa vyvolať negatívne sebahodnotenie, ktoré mu bude strpčovať celý život.
-
Citové zranenia z detstva majú vplyv na život v dospelosti. Čo ich pomôže vyliečiť?
Citové zranenia z detstva si človek prenáša aj do dospelého života. Ak sa s nimi nevyrovná, môže mať problémy nadväzovať či udržiavať harmonické vzťahy, dobre vychádzať s vlastnými deťmi či vytvárať pre ne láskyplný domov. V horšom prípade aj ťažkosti ako depresie či rôzne úzkosti.
-
Nechajte deti na darčeky čakať a nebojte sa ich sklamania, ak si pod stromčekom vytúženú hračku nenájdu
Vianoce sú o robení radosti druhým, ktorých symbolom sa stalo aj dávanie darčekov, v dnešnej dobe je to však neraz najmä o darčekoch. Prečo je dobré deťom niekedy očakávanú vec aj nedať a ako ich vrátiť k prostej radosti zo zážitkov a prítomnosti blízkych ľudí, vysvetľuje klinická psychologička Mgr. Lýdia Adamcová.
-
Toto určite zvládnete! Päť účinných techník, ako sa nehnevať na dieťa
Od detí chceme, aby kontrolovali svoj hnev, ale čo my, rodičia, vieme zvládať ten vlastný? Vzhľadom na to, že sme pre deti ich prvoradým vzorom, je dôležité vedieť dostať vlastné emócie pod kontrolu. Tu je niekoľko účinných tipov.