Túto matku len tak niečo nerozhádže! Roztomilé VIDEO opice a jej malého orangutana

Patricia Poprocká, 10. mája 2023 o 05:23

Častý obrázok z detského ihriska: Dieťa cupká od preliezky k preliezke, obzerá, kam vyliezť, ktorú skúsiť. Jeho mama neustále v strehu, ak si aj dopraje kávu či koláč, ich chuť sotva vníma nespúšťajúc oči z dieťaťa, pripravená kedykoľvek ratovať ho. Pre porovnanie (či inšpiráciu) video zo zvieracej ríše, ako sa hrá malý orangutan vo viedenskej ZOO.

Popoludňajšia siesta, spolu, ale každý po svojom.

Foto: Patricia Poprocká

Opica si z materstva zbytočný stres nerobí. Ak necíti ohrozenie, vychutnáva si prítomnosť a stará sa predovšetkým o svoje potreby, mláďaťu nevenuje viac pozornosti než si žiada.

Ich popoludňajšia zábava vyzerá asi takto: Opica jednou rukou pridŕža lano, druhou si vyberá zo zeme semienka a kladie do úst. Pokojne, sústredene, nerušene, akoby po lane a jej ruke ani nelozilo jej mláďa. To objavuje svet a vlastné schopnosti tiež pokojne, nikým a ničím nerušené, podľa vlastného tempa, cítiac istotu matkinej prítomnosti. Raz skúša liezť po lane, raz po maminej ruke, aby napokon v bezpečí zakotvilo na jej chrbte. Čo na tom, že dolu hlavou? Sú predsa opice, nie?




Matka sa venuje predovšetkým svojmu olovrantu, ale nielen. Keď treba, pomôže opičke vyskočiť na svoj chrbát, prípadne jej aj poutiera zadok, aby sa vzápätí mohla vrátiť k svojej činnosti.

Podobný spôsob výchovy spomínala aj psychoterapeutka Jean Liedloffová v knihe Koncept kontinua, kde opisovala svoje skúsenosti z pobytu medzi Yeguánskymi indiánmi. Tamojšie matky podľa nej dieťa v prvých mesiacoch života majú neustále pri sebe, nosia ho v šatke pri všetkých svojich bežných činnostiach, spia s ním, dojčia na požiadanie. Keď však už dieťa ako batoľa zasa začína spoznávať svet, nechávajú mu priestor, pripravené mu byť vždy k dispozícii, keď si ich dieťa vyžiada. Podobne ako opica z nášho videa.

Takýto prístup v deťoch rozvíja prirodzené inštinkty vrátane pudu sebazáchovy, samostatnosť, schopnosť rozhodnúť sa bez zbytočného nátlaku, strachu či stresu. Nehovoriac o tom, že uľahčuje rodičovstvo aj samotnej matke. Čo na to hovoríte?


ANKETA:

Súhlasíte s prístupom nevenovať deťom väčšiu pozornosť než si vyžadujú?

90,9%



3,0%



3,0%



3,0%



0,0%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >