Je vaše dieťa v škole či škôlke šťastné? 13 signálov, podľa ktorých rozpoznáte, že nie je všetko v poriadku

pt, 7. septembra 2023 o 08:27

Nie je to len smútok či nespavosť, úzkosť zo školy či škôlky sa môže prejavovať aj úplne inak. Signálmi, ktoré veľmi ľahko môžeme vnímať len ako zmenu nálady alebo chvíľkové vybočenie z normálu.

Prekážky dieťaťu z cesty nemôžeme odstrániť, môžeme tu však byť pre ne, aby našli silu ich zvládať.

Foto: shutterstock.com

Môžu však znamenať vážnejšie problémy, preto ich netreba brať na ľahkú váhu a s dieťaťom hovoriť. „Úzkosť sa môže u detí prejavovať najrôznejšími spôsobmi, ktoré nemusia byť pre rodiča dobre čitateľné,“ pripomína vo svojom statuse na sociálnej sieti detská psychologička Jana Kubíčková, ktorá je zároveň aj autorkou projektu Tisíc tvárí radosti zameraného na pomoc rodičom a deťom vo výchove.

Aj keď dieťaťu nepríjemné zážitky z cesty odstrániť nevieme a ani sa to neodporúča, je dobré, aby sme dokázali rozpoznať signály, prostredníctvom ktorých s nami komunikuje, a boli mu k dispozícii.

„Byť tam pre nich vďaka včasnému pochopeniu týchto signálov je základom ich emočnej odolnosti a dôvery, že so svojou skúsenosťou nie sú samé,“ dodáva odborníčka. Ako pripomína, emočná odolnosť neznamená neprítomnosť strachu, úzkosti či inej stresovej reakcie. Znamená prítomnosť blízkej osoby alebo spôsobu zvládania, ktoré pomôžu prejsť danou skúsenosťou a vyjsť z nej silnejší. „Inými slovami, vedieť, za kým ísť a čo robiť, keď určitá emócia príde,“ uzatvára Jana Kubíčková.

Ako sa teda môže prejavovať úzkosť dieťaťa z prostredia v škole či škôlke, nielen teraz po prázdninách?

Znovuobjavenie starých strachov, ktoré dieťa trápili v minulosti

Objavenie nových strachov – z tmy, samoty a podobne

Neustála potreba uisťovania, že je niečo v poriadku alebo správne, aj v prípade obyčajných záležitostí

Návrat problémov, ktoré už malo dieťa vyriešené – napríklad chodiť samé na toaletu, spať samé v izbe a podobne

Ťažkosti so zaspávaním, aj keď je dieťa unavené

Zvýšená potreba rituálov, teda robiť veci rovnakým, predvídateľným spôsobom

Neschopnosť sa zabaviť

Zvýšená potreba pasívnej stimulácie, napríklad prostredníctvom televízora či elektronických hier

Nevysvetliteľné bolesti hlavy či brucha

Strata samostatnosti v oblastiach, kde ju už dieťa získalo, prameniaca zo zníženej sebadôvery

Hyperaktivita – neschopnosť odpočívať, potreba neustále hovoriť

Mrzutosť, záchvaty hnevu, emočná nestabilita, agresivita

Zvýšená potreba fyzickej blízkosti – maznania, túlenia sa, hry s rodičom
(Zdroj: FB Tisíc tváří radosti)





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >