Postoje k hendikepovaným či inak vyčleneným ľuďom deti často preberajú podľa svojich rodičov.
Foto: shutterstockViesť deti k vnímavosti je oveľa ľahšie, ako v nich neskôr odstraňovať predsudky, zhodujú sa psychológovia. Malé deti dokážu úplne prirodzene akceptovať vecí a ľudí takých, ak sú a vyrovnať sa s inakosťou – či už ide o farbu pleti, excentrický imidž, chudobu, zdravotné postihnutie a podobne.
Ako však rastú, tak kultúra a určité sociálne vzorce správania ich nútia všímať si rozdiely medzi ľuďmi a hodnotiť ich. To, aké sa k tomu postavia, závisí od postojov rodičov, ale aj ďalšieho okolia. Preto záleží na tom, ako dokážu dospelí s deťmi o rozmanitosti hovoriť, aký postoj im prezentujú a predovšetkým – aký ho majú oni samotní.
Je jednoduchšie, ak deti s inakosťou prichádzajú do kontaktu denne. Ak napríklad vyrastajú v multikultúrnom prostredí, nie sú na vnímanie odlišností tak citlivé, sú pre prirodzenou súčasťou života, približuje detská psychologička Mária Balážová, ktorá pracovala aj s deťmi so špeciálnymi potrebami, deťmi s vývojovými poruchami intelektu, či telesnými hendikepmi.
Ťažšie je, ak samotní rodičia nevedia celkom jednoznačne reagovať pri strete s niekým, kto vybočuje z normy, čo sa nezriedka stáva, pretože pod povrchom sú mnohé predsudky stále zakorenené.
Rada odborníkov je jednoznačná – otvorene s deťmi o inakosti hovoriť. „Tým, že budeme otvorenejší k deťom, že budeme do našich rozhovorov tieto témy prinášať, im dáme dar, ktorého benefity budú vnímať nielen deti, ale aj my dospelí. Spoločnosť, ktorá je inkluzívna a vytvára podmienky pre každého, aby mohol byť v živote prijatý, pomáha aj nám samým k lepšiemu fungovaniu,“ dodáva Mária Balážová.
Pomôcť môžu aj príbehy iných, či už v knihách alebo filmoch. Na túto tému je ich viac, napríklad známy príbeh dvoch kamarátok, z ktorých jedna nevidí, Mimi a Líza či najnovšia audiokniha Poviedky pre všetky deti, ktorá vznikla práve v rámci projektu Nadácie Volkswagen Slovakia – Naša inkluzívna škola. Sú tam príbehy rôznych autorov o rôzne vyčlenených deťoch.