Bitka nikoho lepším človekom neurobila. Zanecháva jazvy na tele i duši.
Foto: shutterstock.com„Povedala som synovi, nech prestane hádzať kamienky, pretože hrozilo, že by nimi niekoho trafil. Uškŕňal sa mi a pokračoval ďalej, tak som mu povedala, že ak neprestane, dostane. Neprestal a dostal, musela som si stáť za svojím,“ opisuje situáciu so osemročným synom Andrea.
Zuzana zasa svojmu štvorročnému synovi dala po zadku, pretože hystericky vrieskal a kopal, že nechce ísť z vane do postele. Vraví, že to pomohlo, inak to zvládnuť nevedela.
Odborníci napriek tomu odporúčajú sa takémuto použitiu sily vyhnúť. Lepšie je s dieťaťom rozprávať, pýtať sa ho, prečo je preňho také dôležitá tá ktorá činnosť, prípadne sa s ním snažiť dohodnúť. Násilím ho síce rýchlejšie dostaneme k nami želanému výsledku, ale za akú cenu? Na jeho psychike a správaní v budúcnosti môžu zanechať trvalé, a samozrejme, nepriaznivé následky.
Ak sa nabudúce ocitneme vo vypätej situácii, skúsme sa najprv zastaviť, napočítať do 10, prípadne si spomenúť aspoň na niektoré z nasledujúcich dôvodov, prečo sa neuchyľovať k telesným trestom.
1. Učia deti, že násilie je prijateľný spôsob, ktorým môžeme získať, čo chceme.
2. Berú deťom príležitosť naučiť sa konštruktívne riešiť problémové situácie.
3. Vedú deti k strate pocitu bezpečia.
4. Narušujú vzťah detí k rodičom, resp. dospelým, ktorý ich udrie.
5. Môžu sa stať návykom, ktorého intenzita sa bude časom stupňovať.
6. Môžu dieťa vážne zraniť – fyzicky i psychicky.
7. Zvyšujú riziko, že deti sa budú v budúcnosti dopúšťať násilia tiež.
8. Sú v rozpore s právami detí.
Zdroj: Centrum pre deti ohrozené domácim násilím LOCIKA
ANKETA: