Deti, ktoré trávia čas so starými rodičmi, sú v dospelosti emocionálne stabilnejšie

SITA, 23. júla 2023 o 14:32

Starí rodičia plnia v živote dieťaťa dôležitú úlohu. Skonštatoval to detský ombudsman Jozef Mikloško pri príležitosti Svetového dňa starých rodičov a seniorov, ktorý si pripomenieme v nedeľu 23. júla už po tretí raz.

Niet nad babičku.

Foto: shutterstock.com

„Ako komisár pre deti a zároveň starý otec dvoch vnukov vnímam úlohu starých rodičov pre zdravý vývoj dieťaťa ako nesmierne dôležitú. V minulosti bolo bežné, že deti vyrastali so starými rodičmi v jednom dome, dnes, bohužiaľ, spolu trávia oveľa menej času,“ uviedol detský ombudsman Jozef Mikloško.

Hovorkyňa komisára pre deti Mária Gregušová v tlačovej správe uviedla, že viaceré výskumy preukázali, že práve starí rodičia môžu byť pre dieťa obrovským prínosom. Preukázalo sa napríklad, že deti ktoré trávili čas so svojimi starými rodičmi, boli v dospelosti emocionálne stabilnejšie osoby. Ich výnimočná úloha v živote detí sa preukázala aj vo výsledkoch nášho reprezentatívneho výskumu „Názory detí 2022“, ktorý skúmal názory slovenských detí 7. ročníkov.

„So starými rodičmi sa cíti bezpečne až 90 percent detí, o niečo bezpečnejšie sa cítia len s otcom a mamou,“ napísala Gregušová, podľa ktorej pri zisťovaní dôležitých osôb v živote dieťaťa zistili, že starí rodičia sú dôležitými osobami až pre 96 percent detí. Veľmi vysoké percento detí, až 67 percent, by sa o veciach ktoré ich trápia zdôverili práve starému rodičovi.

„Rád by som tiež vyzdvihol obetavosť a lásku, ktorú starí rodičia preukazujú v prípade, že sa ich deti nedokážu alebo nemôžu postarať o svojich potomkov. Vo väčšine prípadov sú to totiž práve starí rodičia, ktorí si berú deti do náhradnej osobnej starostlivosti v prípade zlyhanie rodičov,“ dodal Mikloško, ktorý chce pri príležitosti Svetového dňa starých rodičov a seniorov všetkým starým rodičom vyjadriť vďaku a oceniť ich výnimočnú prácu, ktorú robia pre deti.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >