- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Neposlúcha vás a neviete si rady? Akým vetám sa pri presviedčaní dieťaťa určite vyhnite
Neposlúcha a neposlúcha? Už si neviete rady, ako dieťa prinútiť nech konečne urobí, čo od neho žiadate? Najprv sa zamyslite, prečo je naozaj potrebné, aby konalo podľa vašich pokynov. Ak na to prídete, skúste mu to presne takto v pokoji vysvetliť. Nie je to vždy jednoduché, ak sa človek ponáhľa, ľahko stratí nervy. Aj v stave najväčšej nervozity sa však skúste ovládnuť a týchto päť viet radšej nehovorte.
-
Mladí sa hlásia k podpore fašistov, každý piaty by volil Kotlebu
Rýchle riešenia problémov, označenie vinníka, ktorý za ne môže a netolerancia tých, ktorí sú iní. K extrémistickým ideám sa u nás hlási dosť veľká skupina mladých. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus by v parlamentných voľbách pätina opýtaných prvovoličov volila práve kotlebovskú fašistickú stranu.
-
Dokedy má dieťa veriť, že darčeky nosí Ježiško? Povedať pravdu už predškolákovi? Čo radia psychologičky
Chodí k vám Mikuláš, Ježiško, alebo si kupujete darčeky na Ježiška či Mikuláša? Sú rodičia, ktorí ešte pred desaťročnými deťmi zatajujú pravdu a snažia sa ich držať v ilúzii existencie tajomných dobrodincov. Dieťa určitú magickosť Vianoc podľa odborníkov potrebuje, s pravdou ho však treba postupne a prirodzene konfrontovať.
-
Svetoznámy český stratég a kouč Jan Mühlfeit: „Každé dieťa je génius. Objavte jeho talent!“
„Ak sa dieťa sústredí len na cieľ, veľmi rýchlo sa začne báť zlyhania a nebude chcieť riskovať. Dôležitejšia než cieľ, je samotná cesta za úspechom,“ hovorí Jan Mühlfeit, ktorý v minulosti pracoval ako riaditeľ technologickej spoločnosti Microsoft v Európe. Dnes pôsobí ako globálny stratég a kouč vrcholových manažérov či športovcov. Je autorom bestselleru Pozitivní leader, ktorý už vyšiel v svetových jazykoch, a spolu s Kateřinou Novotnou spoluautorom jednej z najpredávanejších českých kníh Odemykání dětského potenciálu.
-
Odlúčenosť od rodičov v detstve poznačí človeka na celý život
Nielen bábätko potrebuje rodičov nablízku. Prítomnosť rodiča je dôležitá počas celých prvých troch rokov života, v opačnom prípade to môže mať následky v dospelosti. Množstvo neuróz, depresií, či nevysvetliteľného smútku môže mať podľa odborníkov korene práve v osamelosti v skorom detstve.
-
Úctivé, poslušné, samostatné... Päť najčastejších omylov dospelých vo vzťahu k deťom
Nikdy sa nehnevá, vždy ochotne pomôže, úctivo pozdraví... Vzor ideálneho dieťaťa, ktoré dávajú dospelí tým „menej poslušným“ za príklad . Prečo? Pretože s takýmto dieťaťom majú najmenej starostí. To, čo je najlepšie, alebo najpohodlnejšie pre dospelých, nebýva však najlepšie pre samotné dieťa. Predovšetkým pre rozvoj jeho osobnosti a pre sebavedomie v budúcich rokoch.
-
Čas na rozchod? Čo robiť, keď vzťah už nie je, aký býval
Letmý bozk na zvítanie a niekedy už ani to? K rozhovoru, ako ste sa mali cez deň, sa dostanete večer, keď deti konečne zaspia, až na to, že vy už takmer spíte tiež? Partnerský vzťah sa po rokoch spolužitia a popri deťoch výrazne zmení. Ak však aj necítite spokojnosť s jeho aktuálnym stavom, neznamená to, že musíte hneď pomýšľať na rozchod.
-
Mami, nekrič na mňa! Naučte sa ovládať svoje emócie
Ste po celom dni unavená, v domácnosti vás ešte čaká hromada práce a do toho dieťaťu už stýkrát opakujete, aby niečo urobilo či naopak nerobilo. Prasknú vám nervy a na potomka začnete kričať. Dosiahnete však len to, že sa ešte viac vystresujete a dieťa začne plakať alebo sa zatvrdí a nepohne s ním už vôbec nič.
-
Škola chce deťom nahradiť rodičov, naučiť ich základom v domácnosti
Variť, prebaľovať dieťa či opravovať spotrebiče, to všetko sa majú učiť sociálne znevýhodnení teenageri vo Fiľakove. Podmienky im vytvorí základná škola Lajosa Mocsáryho vo Fiľakove, kde je drvivá väčšina žiakov, 96 percent, práve z marginalizovaných komunít. Škola im chce takýmto spôsobom nahradiť rodičov.
-
Slovami chvály šetrite, môžu narobiť veľa zlého
Výborný chlapec! Šikovné dievča! Naozaj milé, že takto pomáhaš. Pochvaly myslíme zväčša úprimne a vyslovujeme ich, keď sa z niečoho tešíme. Preto znie trocha čudne odporúčanie, že by sme si mali slová chvály nechať pre seba. Deťom sú na škodu.
-
Päť vecí, ktoré dospelému nikdy nepovieme a nemali by sme ani deťom
Aj keď sú deti malé a na nás odkázané, neznamená to, že musia robiť všetko, čo by sa nám práve v danej chvíli páčilo. Práve to, že sú menšie a slabšie, v nás vyvoláva pocit, že im treba prikazovať, čo robiť a oni by mali poslúchnuť. Nie je to však tak ani zďaleka.
-
Otec, čo je to sex? Opýtaj sa mamy!
Desaťročný Peter sa chcel od svojho otca dozvedieť, čo je to orgazmus. Ten sa zaskočený „chlapsky“ vynašiel - poslal ho za mamou. Peter však nepochodil ani u nej. Odbila ho s tým, že je na také veci ešte malý. Ale nie je. Podľa odborníkov s deťmi treba hovoriť o sexe ešte skôr, predškolskom veku.
-
Ako ovplyvní človeka odlúčenie od rodičov v detstve
Prečo je pre malé dieťa dôležitá blízkosť rodiča? Násilné odlúčenie od neho môže mať traumatické dôsledky ešte aj v dospelosti. Aké, môžete sa dozvedieť na besede s uznávanými expertami.
-
Pripraviť sa, pozor, štart! Ako opäť rozhýbať naše deti
Deti sa málo hýbu, čoraz viac ich má nadváhu a radšej si s kamarátmi četuje, než by si s nimi zahralo futbal. Nie je to o tom, že by boli od prírody lenivé – sú výsledkom toho, k čomu ich vedú rodičia.
-
Čo deti od rodičov naozaj potrebujú? Robte týchto 6 vecí a budú oveľa šťastnejšie
Dnešné deti sú často nespokojné, frustrované. Čo môžeme urobiť, aby sa mali lepšie? Zosadiť ich z piedestálu, určiť jasné hranice, ale pritom rešpektovať ich osobnosť, milovať svojho partnera. A ešte oveľa viac.
-
Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?
Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.
-
Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité
Rýchlo urobiť domáce úlohy, a ide sa von. Situácia, bežná v detstve dnešných štyridsiatnikov je pre dnešných školákov skôr výnimkou. Voľný čas, to pre mnohých z nich znamená sadnúť do auta, prípadne na hromadnú dopravu, a poďho na krúžky.
-
Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy
Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.
-
Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku
Daj mi, to je moje! Ťa zabijem!!! Si otrasný! Počúvate aj vy doma takúto debatu medzi vašimi deťmi? A márne ich dookola vyzývate, aby sa k sebe chovali pekne? Vitajte v klube.
-
S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte
Dôležitý zákaz, ktorý nikto nerešpektuje. Aj keď by deti do 18 rokov nemali piť alkohol, prvé skúsenosti s ním majú deti medzi 10.- 11. rokom. Potvrdzujú to opakované prieskumy Úradu verejného zdravotníctva. Často sú to práve rodičia, kto deťom ponúkne alkohol, čo by podľa odborníkov nebolo až také zlé, keby šli ruka v ruke s tým aj správna osveta a správny príklad.