Výchova a vzťahy

 • Obrázok Internet ohrozuje deti viac než slobodné behanie po vonku

  Internet ohrozuje deti viac než slobodné behanie po vonku

  Voľnou hrou vonku trávia čoraz menej času, a predsa sú aj v bezpečí bytu deti ohrozenejšie než kedykoľvek predtým. Kým v minulosti platilo „Dávaj si vonku pozor, nech sa ti niečo nestane,“ dnes je to skôr naopak. Väčšie riziko je vnútri – na internete.

 • Obrázok Neoslabujte svoju autoritu na drobnostiach

  Neoslabujte svoju autoritu na drobnostiach

  Klinická psychologička Lýdia Adamcová sa venuje deťom už niekoľko desaťročí a je autorkou projektu Výchova v kocke. Vysvetľuje, že korene detských problémov siahajú až k samotným rodičom, k ich vlastným nevyriešeným traumám. Ak sú choré jablká, treba liečiť strom, vyznáva zásadu.

 • Obrázok Ako zvládnuť nástup do škôlky bez sĺz

  Ako zvládnuť nástup do škôlky bez sĺz

  Prvý deň v škôlke si pamätajú rodičia aj deti. Základná otázka vždy je – ako to dieťa zvládne? Bude plakať, či sa začne hrať s ostatnými?

 • Obrázok Psychoterapeutka Eva Labusová: Deťom môžeme dať len to, čo sami máme

  Psychoterapeutka Eva Labusová: Deťom môžeme dať len to, čo sami máme

  „To najhlavnejšie je dieťa úprimne milovať a prijímať také, aké je. Zaobstarať si základné informácie o vývojovej psychológii, o potrebách detí v rozličných obdobiach. A ak máme pocit, že nám to v rodičovstve škrípe alebo nestíhame, zastavme sa. Usilujme o zlepšenie,“ nabáda rodičov psychoterapeutka Eva Labusová.

 • Obrázok Byť eko je s deťmi zložité. Ale nie nemožné

  Byť eko je s deťmi zložité. Ale nie nemožné

  Vraví sa, že ak chcete žiť ekologicky, nemajte deti. Netreba to samozrejme brať doslovne, faktom však je, že v dnešnom vyspelom svete sú deti naozaj dosť veľkým nepriateľom prírody.

 • Obrázok Čo by za to deti v Afrike dali... 5 viet, ktoré si radšej odpustite

  Čo by za to deti v Afrike dali... 5 viet, ktoré si radšej odpustite

  Sľubovali ste si, že tie vety pred vlastnými deťmi nikdy nevyslovíte. Počuli ste ich od svojich rodičov a pripadali vám vážne hlúpe. Našťastie sa s tým ešte dá niečo robiť.

 • Obrázok Kniha o tom, ako byť dobrý rodič, vyšla konečne aj v slovenčine

  Kniha o tom, ako byť dobrý rodič, vyšla konečne aj v slovenčine

  Ako vaša vlastná výchova ovplyvňuje to, aký ste rodič? Aj na túto otázku dáva odpoveď kniha Kruh bezpečného rodičovstva od troch renomovaných amerických psychoterapeutov Kenta Hoffmana, Glena Coopera a Berta Powella.

 • Obrázok Pozor, spadneš! Prečo dieťa väčšinou naozaj spadne

  Pozor, spadneš! Prečo dieťa väčšinou naozaj spadne

  Pozor, spadneš! Nechoď tam, poraníš sa! Koľkokrát za deň používate tieto vety pri rozhovoroch so svojimi deťmi? Hoci to myslíte dobre, v skutočnosti týmito varovaniami môžete deti práve doviesť k tomu, čo nechcete – teda k pádu či poraneniu.

 • Obrázok Bez plyšiaka neodídem! Prečo deti potrebujú mäkučkého kamaráta

  Bez plyšiaka neodídem! Prečo deti potrebujú mäkučkého kamaráta

  Trojročná Katka stratila na výlete svojho plyšového medvedíka. A nastal koniec sveta! Rodičia ju presvedčovali, že jej kúpia takého istého, len nech už prestane rumázgať.

 • Obrázok Nech sa trochu nudia! Deti potrebujú aj čas, ktorý im nebude nikto organizovať

  Nech sa trochu nudia! Deti potrebujú aj čas, ktorý im nebude nikto organizovať

  Má vaše dieťa každé odpoludnie nejaké krúžok? Program rozplánovaný na minúty? Rodičia sa snažia svojich potomkov všemožne rozvíjať, čo je určite chvályhodné, ale mali by im dopriať aj dostatok neorganizovaného voľna, kedy si budú robiť, čo samy chcú. Alebo sa len tak nudiť.

 • Obrázok Čo robiť, keď nechcem reagovať ako moja mama...

  Čo robiť, keď nechcem reagovať ako moja mama...

  Všetci rodičia sa snažia viesť svoje deti najlepšie ako vedia. A hoci sa vedome pokúšajú neopakovať chyby svojich rodičov, stačí jedna kritická situácia a pristihnú sa, že sa správajú presne ako oni.

 • Obrázok Psychologička Pavla Koucká: Menej je v rodičovstve viac

  Psychologička Pavla Koucká: Menej je v rodičovstve viac

  „Dnešným deťom najviac chýba to obyčajné: hry, naháňanie sa, bláznovstvá. Parta, spontánnosť, objavovanie sveta vlastnými silami,“ hovorí psychologička Pavla Koucká, ktorá mala v Česku veľký úspech s knihami Uvoľnené rodičovstvo – Rozumne, citlivo a s menším nasadením a Zdravý rozum vo výchove.

 • Obrázok Výchovná po zadku nie je výchovná

  Výchovná po zadku nie je výchovná

  Je to síce rýchle a účinné, no škodlivé. Rodičia v situácii, keď sú bezradní nad neústupčivosťou svojho dieťaťa bitkou buď hrozia, alebo aj udrú. I keď tým často za veľkého plaču, kriku, úľaku či zmĺknutia dieťaťa dosiahnu svoje, nestojí to za to. Bitka totiž môže dieťa poznačiť na celý život, samozrejme, v zlom.

 • Obrázok Ročné dieťa ešte nemá byť samostatné

  Ročné dieťa ešte nemá byť samostatné

  Plače vaše ročné dieťa za vami, keď odídete z miestnosti a ťažko ho utíši niekto iný? Môžete byť pokojní, je to dôkaz, že má k vám vytvorenú bezpečnú vzťahovú väzbu.

 • Obrázok Žiarli na súrodenca? Namiesto trestu mu uznajte jeho pocity

  Žiarli na súrodenca? Namiesto trestu mu uznajte jeho pocity

  S detskou žiarlivosťou sa stretla väčšina matiek, ktoré majú viac detí. Počiatočnú eufóriu po príchode nového člena domácnosti vystriedali starosti s tým, že starší súrodenec nevedel prijať mladšieho. V extrémnych prípadoch ho dokonca pristihli, ako robí malému zle. Pre rodičov je to veľmi náročná situácia. Čo ako sa snažia, vysvetľujú, márne...

 • Obrázok Nekecajte babičkám do výchovy!

  Nekecajte babičkám do výchovy!

  Babičky dnes nemajú úplne dobrú povesť. Vraj nevhodne zasahujú do výchovy vnúčat, kŕmia ich samými sladkosťami, všetko im dovolia. Vojnu, ktorá sa medzi generáciami rozhorela, však nemôže nikto vyhrať. Nebojujte s babičkami, ale radšej im dovoľte pristupovať k vnukom podľa svojho.

 • Obrázok Kradne nórsky štát deti, alebo ich chráni? Cudzinci sa boja

  Kradne nórsky štát deti, alebo ich chráni? Cudzinci sa boja

  „Keď niekto zaklope na dvere, deti majú strach. Boja sa, že si pre ne zase niekto príde,“ hovorí Jaquline neistou nórštinou o sporoch so sociálnou službou krajiny Barnevernet, ktorú mnohí obviňujú z neoprávneného rozbíjania rodín. Oči má pri tom vlhké.

Ďalšie naše weby