- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Pohreby sú pre deti dôležité
Povedať či tajiť? Hoci sa odborníci zhodujú na tom, že treba povedať pravdu, Marcela v snahe ušetriť svoje deti žiaľu nad prababkou zvolila druhú možnosť.
-
Lásku medzi rodičmi musí dieťa cítiť, nielen o nej počuť
Dieťa či partner? Kto má v citoch prednosť? Láska sa nedá deliť, láska sa deťmi znásobuje. Popri láske k deťom je však nevyhnutné naďalej si pestovať aj tú partnerskú. Najlepšia výbava, ktorú môže dieťa pre svoje budúce vzťahy dostať, je, keď má pred očami rodičov, ktorí sa ľúbia.
-
Deťom do troch rokov televíziu nepúšťajte. Nerozumejú jej
Keď rodič potrebuje trochu pokoja, zapne dieťaťu televíziu. A utešuje sa tým, že rozprávky sú predsa zaujímavé a poučné.
-
Prestaň, nefňukaj, vymažte zo slovníka. Zázračným slovkom je „Áno“
Predstavte si plačúce dieťa. Čo urobíte? Väčšina sa asi ako prvé pokúsi dieťa utíšiť. Tá menšina? „Dám mu jednu po zadku, čo má čo vyvreskovať,“ položartom odpovedá Michal, otec dvoch synov. A čo dieťa potrebuje predovšetkým? Potvrdiť pocity.
-
Petra Škrdlíková: Nebuďte dokonalým rodičom. Chyby sú vo výchove žiaduce
„Ak má dieťa nedokonalých rodičov, potom môže i svoje vlastné chyby vnímať ako niečo prirodzeného,“ hovorí Petra Škrdlíková, špeciálna pedagogička, riaditeľka materskej školy a spoluautorka knihy Dost dobří rodiče aneb Drobné chyby ve výchově dovoleny.
-
Múdrejší ustúpi. Kedy je lepšie sa s dieťaťom nehádať
Presviedčate ho, dohovárate, vysvetľujete, a všetko zbytočne? Dieťa si aj tak trvá na svojom, a ak náhodou ustúpi, tak na vás prinajmenšom zazerá. Sú situácie, kedy je lepšie nehádať sa a ustúpiť. Niektoré veci skrátka dieťa musí vyskúšať na vlastnej koži, neuchránite ho. Skôr či neskôr si aj tak urobí po svojom. Navyše sa naučí spoznávať dôsledky svojich činov a niesť za ne zodpovednosť.
-
Žiadne „zaspal naveky“. O strate blízkeho hovorte deťom jasne a stručne
Páliť sviečky na hroboch počas Dušičiek berú najmä menšie deti ako zábavu. Horšie to býva, keď sa ich smrť bytostne dotkne. Ako im oznámiť, že stratili mamu, otca či súrodenca?
-
Vstávaj, nestihneme to! Mamy radia, ako deti dostať z postele bez protestov
Keď deti ráno vstávajú do škôlky či školy, je už tma. A tak sa im celkom prirodzene nechce. Rodičia ich nervózne ťahajú za nohy z postele, decká sú rozospaté a nevrlé.
-
Nezvestných detí pribúda. Utekajú samé, alebo ich unesie druhý rodič
Koncom augusta to bolo 30 rokov, čo spred paneláku v Púchove zmizol pri hre za bieleho dňa päťročný Ľuboš Bednár. Hoci si jeho rodičia zmiznutie všimli okamžite, a prakticky okamžite sa rozbehlo aj pátranie, chlapec sa dodnes nenašiel. Tento záhadný prípad je našťastie u nás viac-menej ojedinelý.
-
Koľko našej pozornosti deti naozaj potrebujú
Je dôležitejšie množstvo času, ktoré strávime s deťmi, alebo skôr jeho kvalita? Ukazuje sa, že to prvé.
-
Bude z neho šampión? Alebo ako vychovať druhú Petru Vlhovú
Chcete doma vychovať druhú Petru Vlhovú či ďalšieho Petra Sagana? Aj keď máte s dieťaťom tie najvyššie ambície, nemá zmysel drezúrovať ho od najútlejšieho veku, ani ho hneď špecializovať na vami vybraný šport.
-
Pozametaj, utri prach. Čo zvládne dvojročné a čo šesťročné dieťa?
Deti by mali mať už od malička svoje povinnosti v domácnosti. Nehovoríme o upratovaní hračiek, to je samozrejmosť. Ale o tom, že už dvojroční drobcovia môžu hádzať špinavé oblečenie do koša a šesťročné deti pozametať.
-
Každý rozpráva, ale málokto načúva. Preto sa cítime osamelí
Tibor Máhrik je teológ, filozof a vysokoškolský pedagóg. Hovorí o problémoch dnešnej rodiny a o tom, ako nájsť v nej harmóniu.
-
Rady mamičiek: Detský vzdor porazte humorom. Účinné!
Obdobie detského vzdoru, ktoré najčastejšie prichádza medzi druhým a tretím rokem, je síce náročné, ale ľahšie ho prekonáte, ak sa na ňom spolu s potomkom zasmejete.
-
S dieťaťom sa rozlúčte, ako to cítite, nehľaďte na to, čo sa má
Posledná rozlúčka so zosnulým dieťaťom je bolestná, predsa len však znamená krok vpred v tomto ťažkom období. Rodičom dáva príležitosť precítiť, že v žiali nie sú sami a zároveň poďakovať dieťaťu za to, čo im do života prinieslo.
-
Dá sa dnes cestovať s deťmi bez tabletu?
Pre rodičov to býva nočná mora viac než pre ich ratolesti. Niektorí už len pri pomyslení na tých niekoľko hodín, ktoré majú stráviť zatvorení v úzkej kabínke auta so svojim deťmi, pociťujú žalúdočnú nervozitu.
-
Človek nie je vinný za to, čo nevedel ovplyvniť, hovorí Mária Jasenková
Smrť vlastného dieťaťa je jedna z najhorších vecí, ktorú môže človek zažiť. Vyrovnať sa s tým je náročné a závisí od množstva faktorov. Iné je, keď dieťa zomrie náhle pri nehode, iné, keď po ťažkej chorobe, iné, keď spácha samovraždu. Rodičov okrem žiaľu však spravidla vždy trápi rovnaká otázka – mohol som niečo urobiť inak, lepšie?
-
To zvládneš! Ako viesť dieťa k psychickej odolnosti
Kto je psychicky odolný, toho len tak nepoložia bežné nepríjemnosti všedného dňa ani vážnejšie životné otrasy. Niektoré deti sa rodia psychicky krehké a zraniteľnejšie, rodičia však majú dosť možností, ako ich vnútornú silu podporiť a posilniť.
-
Mama, kúp mi! Ako (ne)bojovať s deťmi v obchodoch
Najistejšie je nechať ich doma, na ihrisku, u známych, alebo hocikde mimo budovy obchodu. Vtedy je najväčšia pravdepodobnosť, že človek zvládne nákup rýchlo a s prehľadom. Možno ho síce trápi, čo deti samé asi vystrájajú, vždy je to však lepšie, ako riešiť vreskot na plný obchod „Mamíííí, toto chcem!!!“
-
Ako sa chrániť na internete
Najúčinnejšia ochrana je prevencia. V prípade nástrah, ktoré prináša deťom nechránené surfovanie po internete pripravila aj polícia viacero preventívnych programov. Jedným z nich je dotazník Ako sa nezamotať do sociálnych sietí.