Dokedy má dieťa veriť, že darčeky nosí Ježiško? Povedať pravdu už predškolákovi? Čo radia psychologičky

Patricia Poprocká, 28. novembra 2018 o 10:19

Chodí k vám Mikuláš, Ježiško, alebo si kupujete darčeky na Ježiška či Mikuláša? Sú rodičia, ktorí ešte pred desaťročnými deťmi zatajujú pravdu a snažia sa ich držať v ilúzii existencie tajomných dobrodincov. Dieťa určitú magickosť Vianoc podľa odborníkov potrebuje, s pravdou ho však treba postupne a prirodzene konfrontovať.

Magickosť k Vianociam určite patrí, netreba však za každú cenu zatajovať, ako to je s darčekmi naozaj.

Foto: shutterstock.com

Mamičky, ktoré sa okamžite zarazia, ak niekomu medzi rečou pred deťmi spomenú, že niečo kúpili či zháňali pod stromček, sa stresujú zbytočne. Podľa psychologičky Jany Ashford z Alma centra deti síce majú tendenciu veriť v nadprirodzené bytosti, ale prílišná snaha rodičov ochrániť ich pred realitou môže byť na škodu.

Vo veku, keď nastupujú do školy, by už určite mali vedieť, ako to s Ježiškom a nosením darčekov naozaj je. „Ináč s tým môže dieťa byť konfrontované kamarátmi a môže sa cítiť zle,“ hovorí Jana Ashford.

Rovnaký názor má aj psychologička Elena Beutelhauserová. „Je veľmi dôležité, aby sme deťom najneskôr po nástupe do školy povedali, ako je to s darčekmi na Vianoce. Vždy je dobré, ak túto informáciu dostanú od rodičov, ako keď sa ju, často nešetrným spôsobom, dozvedia od spolužiakov,“ vysvetľuje.

„Takéto dieťa sa bude cítiť hlúpo. Tiež sa môže hnevať sa na rodiča, že mu klamal, a že nedostáva šancu zúčastniť sa prípravy alebo zháňania darčeka pre niekoho, koho má rado,“ dopĺňa Jana Ashford.

Deti je dobré do prípravy darčekov pre blízkych zapájať. Podľa Eleny Beutelhauserovej to často ide prirodzene, keď dieťa samé príde s myšlienkou, že chce obdarovať niekoho z rodiny. Rodič mu vtedy môže pomôcť darčeky vlastnoručne vyrobiť. „Určite sa obdarovaní z nich budú tešiť viac ako z niečoho, čo aj tak kúpia rodičia,“ vraví.

Staršie deti už nakupujú darčeky sami, prípadne s kamarátmi či súrodencami. Vtedy je dobré porozprávať sa pred nákupmi, koľko peňazí by mali na ne minúť.
Napriek tomu sa psychologičky zhodujú, že určitá magickosť k Vianociam patrí. „Myslím si, že Mikuláš, Vianoce a s nimi spojené darčeky, ktoré nosí Ježiško, majú v živote detí miesto aj svoj význam,“ hovorí Elena Beutelhauserová.

Aj samotní rodičia podľa nej vnímajú vianočné sviatky s malými deťmi oveľa intenzívnejšie, opäť sa na chvíľu vrátia do detstva. „To, ako dieťa prežíva vianočné sviatky a všetko s nimi spojené, samozrejme závisí od rodiny. Mnohé rodiny prežívajú Vianoce ako rodinný sviatok spojený so zastavením sa, pripomínajúc si narodenie Krista. V iných rodinách sú Vianoce predovšetkým o darčekoch, aj bez ohľadu na finančné možnosti...,“ poznamenáva.

Podľa Jany Ashford sa nedá povedať, že niektorý z prístupov je správnejší. „Niekomu stačí pravda, pre niekoho je to tak, že Ježiško nás obdarúva skrze ľudí, ktorí nás majú radi. Iní rodičia zasa veria, že určitá dávka magického myslenia patrí k detstvu a uprednostnia to takýmto spôsobom. Nemyslím si, že sa jednoznačne dá povedať že jedným spôsobom je to správne a druhým spôsobom je to zle, že by existoval nejaký univerzálny prístup.“


ANKETA:

Povedali ste deťom, ako je to s darčekmi pod stromčekom naozaj?

10,4%10,4%70,8%8,4%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Hneváte sa na svoje dieťa? Predstavte si ho v nemocnici na prístrojoch

  Hneváte sa na svoje dieťa? Predstavte si ho v nemocnici na prístrojoch

  Čítať to je rozhodne ľahšie než praktizovať, čím skôr si to však ako rodičia osvojíme, tým lepšie. Ako zareagovať a nevybuchnúť, keď naše dieťa urobí niečo z nášho pohľadu neprijateľné? Klinická psychologička Lýdia Adamcová ponúka praktický návod, ako to zvládnuť, a to aj v naozaj kritických situáciách, keď napríklad dieťa predáva drogy, klame, chodí poza školu alebo sa neustále háda.

 • Obrázok Čo sa v skutočnosti skrýva za hnevom či strachom vášho dieťaťa? Odhaľte to s pomocou šikovnej nápovedy

  Čo sa v skutočnosti skrýva za hnevom či strachom vášho dieťaťa? Odhaľte to s pomocou šikovnej nápovedy

  Stále hnevá! Je ako motorová myš, neobsedí! Je príliš citlivá, hneď sa rozplače! Bojí sa, večne sa schováva za maminou sukňou!

 • Obrázok Ideál krásy podľa slovenských teenageriek: štíhlosť až vychrtlosť

  Ideál krásy podľa slovenských teenageriek: štíhlosť až vychrtlosť

  Celé detstvo som od mamy počúvala, že by mala schudnúť, lebo je tučná. Svoje kilogramy riešila aj moja o šesť rokov staršia sestra, ktorá bola pre mňa veľkým vzorom, takže som to po nich prebrala aj ja. Svoju váhu som si strážila priam úzkostne, po šiestej večer som nič nejedla, čo ako hladná som bola, a hoci mi všetci vraveli, že som štíhla, nikdy sa mi to nezdalo dosť...

 • Obrázok Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Kto nemá rád filmy? Či chceme alebo nie, hrané príbehy na filmovom plátne nás ovplyvňujú, na konanie hrdinov si spomíname najmä v situáciách, kedy si s niečím nie sme istí, prípadne si nevieme rady. Preto je dôležité, čo pozeráme, a aké vzory nám filmy podsúvajú.

 • Obrázok ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  „Platí, že ak rodina uspokojí potreby dieťaťa, bude si oveľa ochotnejšie umývať zuby, upratovať si izbu a prestane byť neustále v opozícii,“ vraví v rozhovore o detskej duši uznávaný detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe, ktorému nedávno vyšla nová kniha. „Sila nevysloveného“ rozpráva päť príbehov, s ktorými sa stretol vo svojej psychoterapeutickej praxi.

 • Obrázok Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  „Prečo nejdeš k ostatným? Choď!“ Aj keď vidíte, že vaše dieťa túžobne pozerá na skupinu hrajúcich sa detí, no zostáva pri vás, držiac sa vás za ruku, nenúťte ho. Nie je každý šouman, stredobod spoločnosti, nie každý sa okamžite spriatelí či dokonca preberá velenie v kolektíve. A ani nemusí.

 • Obrázok 10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  Nekritizovať, neporovnávať, nevysmievať sa. Základné pravidlá komunikácie s deťmi sa oplatí dodržiavať vždy, v teenagerskom veku je to však možno ešte dôležitejšie. Pri krehkej psychike dospievajúceho dieťaťa niekedy naozaj stačí jediné slovo od blízkeho človeka, aby sa mu zdravé vnímanie seba samého obrátilo naruby.

Ďalšie články v rubrike >