Mladí sa hlásia k podpore fašistov, každý piaty by volil Kotlebu

Patricia Poprocká, 29. novembra 2018 o 10:22

Rýchle riešenia problémov, označenie vinníka, ktorý za ne môže a netolerancia tých, ktorí sú iní. K extrémistickým ideám sa u nás hlási dosť veľká skupina mladých. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus by v parlamentných voľbách pätina opýtaných prvovoličov volila práve kotlebovskú fašistickú stranu.

Priaznivcov extrémizmu medzi mladými u nás pribúda.

Foto: shutterstock.com

Prieskum robila agentúra Focus pre Radu mládeže Slovenska minulý mesiac, medzi tisíckou mladých od 15 do 24 rokov. Výsledky zverejnili teraz. Najsilnejšiu podporu mali extrémisti v Banskej Bystrici, kde bol Marian Kotleba v minulom volebnom období županom.

Výsledky odrážajú už dlhodobý problém spoločnosti, keď čoraz viac ľudí sympatizuje s radikálnymi myšlienkami, na sociálnych sieťach zdieľa fašistické symboly, pochybné príspevky šíriace nenávisť voči moslimom či Rómom, zdôrazňujúce ochranu bielej rasy či potrebu „všeslovanskej vzájomnosti“.

Deje sa to napriek tomu, že už roky sa zdôrazňuje potreba vysvetľovať mladým riziká a falošnosť extrémistických prístupov. Ich neustálu pomerne vysokú obľubu experti pripisujú frustrácii z nedoriešených politických káuz či dlhodobého problému rómskej menšiny.

Mnoho mladých, ktorí sa hlásia k podpore extrémistov, podľa sociológa Pavla Haulíka nemusí v skutočnosti vôbec zdieľať fašistické myšlienky. „Nedával by som do rovnosti ľudí, ktorí volia fašistickú stranu a extrémizmus. Veľa voličov má pocit, že práve takýmto hlasovaním upozorní na nutnosť riešenia najpálčivejších tém,“ vyjadril sa pred časom pre denník Pravda.

Mladí navyše často bez hlbšieho uvažovania prejavujú rebéliu voči autoritám, sú ľahko ovplyvniteľní, pričom neraz ani poriadne nerozumejú, o čom extrémizmus je. Podľa sociológa Michala Vašečku sú navyše mnohí zmätení z množstva informácií, a tie správne v tom množstve zanikajú. Aby si mladí podporovatelia extrémistov uvedomili, k čomu sa momentálne vlastne hlásia, treba o tom s nimi predovšetkým hovoriť.

Trnavská župa sa rozhodla problém riešiť priamo na stredných školách, kde chcú odborníci so študentmi debatovať o hodnotách slobody, holokauste či o rizikách totalitných režimov.

V spolupráci s občianskym združením Living Memory spustila projekt V totalitnej spoločnosti svoje šance nezlepšíš. Teda sériu pätnástich prednášok do konca roka, na ktorých by sa žiaci mali naučiť rozpoznávať fakty od manipulácií, poznávať praktiky totalitných režimov a hodnotu slobody.

„Uvedomujeme si, že v tejto digitálnej dobe majú naši mladí ľudia prístup k obrovskému množstvu informácií, od faktov až po hoaxy či fake news. O to viac je dôležité, aby s informáciami vedeli pracovať, správne ich vyhodnocovali a rozlišovali pravdu od klamstva," povedal pre TASR trnavský župan Jozef Viskupič.

Opozícia sa pred dvoma rokmi snažila presadiť, aby stredoškoláci museli povinne absolvovať prehliadku koncentračného tábora Auschwitz/Birkenau v Poľsku, a aby štát na to prispieval podobne ako na lyžiarske zájazdy. Návrh sa napokon nerealizoval. Už vtedy odborníci poukazovali na to, že žiaci musia najprv porozumieť, o čo vlastne šlo a ide.

ANKETA:

Pomohla by mladým prehliadka koncentračného tábora, aby si uvedomili zvrátenosť extrémizmu?

8,8%18,2%73,0%


Výchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom

  Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom

  Pred niekoľkými rokmi žala ohromný úspech kniha Toma Hodgkinsona Lenivý rodič. Aj keď ide sčasti o vydarený marketingový názov, na lenivosti rodičov predsa len niečo je. Sú situácie, kedy sa byť lenivým rodičom vyplatí. Dieťa má z toho oveľa väčší osoh pre vlastný rozvoj, než keď je človek prehnane starostlivý.

 • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

  Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

  Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

 • Obrázok „Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám

  „Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám

  O tom, čo všetko robia dnešné babičky vo vzťahu k vnúčatám správne a čo naopak, sa vedú dlhé diskusie. Ako však vnímajú babičky nás? Oslovili sme staré mamy s otázkou, aké sú podľa nich dnešné matky a čo by im poradili. Aj keď to možno niekoho prekvapí, väčšina z nich v súvislosti s výchovou detí rieši rovnaké veci ako my rodičia. Tablety, mobily, domáce práce a predovšetkým – lásku a dobro dieťaťa.

 • Obrázok Čert existuje, veria deti. Nestrašte ním zbytočne

  Čert existuje, veria deti. Nestrašte ním zbytočne

  Už zajtra budú chodiť po večerných uliciach Mikuláš, anjel a čert. Podarená trojica, ktorá prináša deťom darčeky a trochu ich aj postraší. Nie je to však tak nevinná zábava, ako sa môže zdať. Strach detí z čerta berte vážne.

 • Obrázok Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“

  Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“

  Už je to tu zasa! Dieťa vzdoruje a nedá si povedať, nepomáha vysvetľovanie ani zvýšený hlas. Čo robiť v takých chvíľach? Rodičia sú často zúfalí, psychologička Eva Farkašová ale hovorí, že detský vzdor sa dá poraziť, ak mu budete predchádzať či v prípade krízovej situácie namiesto kriku prejavíte lásku a porozumenie.

 • Obrázok Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť

  Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť

  Psychologička Lýdia Adamcová hovorí o tom, ako sa z dnešných rodinných vzťahov vytráca láska a prečo je dôležité, aby jednotlivé generácie rodiny držali pohromade. Nejde o to, aby sa mladí nasťahovali k rodičom do bytu, ale o to, čo cítia, ak na nich myslia, zdôrazňuje.

 • Obrázok Neposlúcha vás a neviete si rady? Akým vetám sa pri presviedčaní dieťaťa určite vyhnite

  Neposlúcha vás a neviete si rady? Akým vetám sa pri presviedčaní dieťaťa určite vyhnite

  Neposlúcha a neposlúcha? Už si neviete rady, ako dieťa prinútiť nech konečne urobí, čo od neho žiadate? Najprv sa zamyslite, prečo je naozaj potrebné, aby konalo podľa vašich pokynov. Ak na to prídete, skúste mu to presne takto v pokoji vysvetliť. Nie je to vždy jednoduché, ak sa človek ponáhľa, ľahko stratí nervy. Aj v stave najväčšej nervozity sa však skúste ovládnuť a týchto päť viet radšej nehovorte.

Ďalšie články v rubrike >