Mladí sa hlásia k podpore fašistov, každý piaty by volil Kotlebu

Patricia Poprocká, 29. novembra 2018 o 10:22

Rýchle riešenia problémov, označenie vinníka, ktorý za ne môže a netolerancia tých, ktorí sú iní. K extrémistickým ideám sa u nás hlási dosť veľká skupina mladých. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus by v parlamentných voľbách pätina opýtaných prvovoličov volila práve kotlebovskú fašistickú stranu.

Priaznivcov extrémizmu medzi mladými u nás pribúda.

Foto: shutterstock.com

Prieskum robila agentúra Focus pre Radu mládeže Slovenska minulý mesiac, medzi tisíckou mladých od 15 do 24 rokov. Výsledky zverejnili teraz. Najsilnejšiu podporu mali extrémisti v Banskej Bystrici, kde bol Marian Kotleba v minulom volebnom období županom.

Výsledky odrážajú už dlhodobý problém spoločnosti, keď čoraz viac ľudí sympatizuje s radikálnymi myšlienkami, na sociálnych sieťach zdieľa fašistické symboly, pochybné príspevky šíriace nenávisť voči moslimom či Rómom, zdôrazňujúce ochranu bielej rasy či potrebu „všeslovanskej vzájomnosti“.

Deje sa to napriek tomu, že už roky sa zdôrazňuje potreba vysvetľovať mladým riziká a falošnosť extrémistických prístupov. Ich neustálu pomerne vysokú obľubu experti pripisujú frustrácii z nedoriešených politických káuz či dlhodobého problému rómskej menšiny.

Mnoho mladých, ktorí sa hlásia k podpore extrémistov, podľa sociológa Pavla Haulíka nemusí v skutočnosti vôbec zdieľať fašistické myšlienky. „Nedával by som do rovnosti ľudí, ktorí volia fašistickú stranu a extrémizmus. Veľa voličov má pocit, že práve takýmto hlasovaním upozorní na nutnosť riešenia najpálčivejších tém,“ vyjadril sa pred časom pre denník Pravda.

Mladí navyše často bez hlbšieho uvažovania prejavujú rebéliu voči autoritám, sú ľahko ovplyvniteľní, pričom neraz ani poriadne nerozumejú, o čom extrémizmus je. Podľa sociológa Michala Vašečku sú navyše mnohí zmätení z množstva informácií, a tie správne v tom množstve zanikajú. Aby si mladí podporovatelia extrémistov uvedomili, k čomu sa momentálne vlastne hlásia, treba o tom s nimi predovšetkým hovoriť.

Trnavská župa sa rozhodla problém riešiť priamo na stredných školách, kde chcú odborníci so študentmi debatovať o hodnotách slobody, holokauste či o rizikách totalitných režimov.

V spolupráci s občianskym združením Living Memory spustila projekt V totalitnej spoločnosti svoje šance nezlepšíš. Teda sériu pätnástich prednášok do konca roka, na ktorých by sa žiaci mali naučiť rozpoznávať fakty od manipulácií, poznávať praktiky totalitných režimov a hodnotu slobody.

„Uvedomujeme si, že v tejto digitálnej dobe majú naši mladí ľudia prístup k obrovskému množstvu informácií, od faktov až po hoaxy či fake news. O to viac je dôležité, aby s informáciami vedeli pracovať, správne ich vyhodnocovali a rozlišovali pravdu od klamstva," povedal pre TASR trnavský župan Jozef Viskupič.

Opozícia sa pred dvoma rokmi snažila presadiť, aby stredoškoláci museli povinne absolvovať prehliadku koncentračného tábora Auschwitz/Birkenau v Poľsku, a aby štát na to prispieval podobne ako na lyžiarske zájazdy. Návrh sa napokon nerealizoval. Už vtedy odborníci poukazovali na to, že žiaci musia najprv porozumieť, o čo vlastne šlo a ide.


ANKETA:

Pomohla by mladým prehliadka koncentračného tábora, aby si uvedomili zvrátenosť extrémizmu?

18,7%19,6%61,8%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?

 • Obrázok 10 silných stránok introvertných detí

  10 silných stránok introvertných detí

  Mať doma introvertné dieťa, z toho nie je nadšený asi žiadny rodič. Častá je obava, že toto psychické nastavenie potomkovi v živote skôr ublíži ako prospeje. Veď je tiché, nepriebojné, má málo kamarátov, ujdú mu všetky príležitosti... Rodičia sa často snažia malého introverta prerobiť. Núkajú mu spoločnosť iných detí, postrkujú ho dopredu - a ono to, samozrejme, nezaberá. Namiesto potlačovania introvertnosti je lepšie vyzdvihnúť jej pozitíva.

 • Obrázok Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Agresívny rodič na dieťa kričí, ponižuje ho a neváha svoje argumenty podporiť bitkou. Pasívny rodič dovolí, aby mu potomok skákal po hlave. Najlepší výchovný prístup má asertívny rodič. K dieťaťu sa správa s rešpektom a ohľadom na jeho potreby, nedovolí však, aby ho ovládalo.

 • Obrázok Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Šťastné deti. Čo potrebujú k tomu, aby boli šťastné? Okrem našej lásky, pozornosti či darčekov k sviatkom sú dôležité aj ďalšie záležitosti. Na prvý pohľad môžu pre ne predstavovať nekomfort, pre zdravý vývoj a ich sebahodnotu sú však dôležité.

 • Obrázok Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Hnevá, dostane jednu na zadok a je vybavené. Výchova „ručne stručne“ má u nás stále dosť zástancov, hoci o jej škodlivom vplyve už bolo povedaného a napísaného naozaj veľa.

 • Obrázok Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.

 • Obrázok Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Duševný stav slovenských detí nie je dobrý, zhodujú sa odborníci na psychické zdravie. Pribúda dokonca pokusov o samovraždu, je viac depresií aj porúch správania. Rýchla odborná pomoc však u nás zaostáva za vyspelým svetom, na detských psychiatrov sa čaká dlhé mesiace, ak sa vôbec podarí nejakého zohnať. V kritických chvíľach však môže pomôcť obyčajný telefón.

Ďalšie články v rubrike >