- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
10 TOP článkov na ahojmama.sk. Najviac vás v tomto roku zaujal rozhovor s pôrodníkom Jozefom Záhumenským
Najväčšiemu čitateľskému záujmu sa tento rok na našom webe tešil pôrodník Jozef Záhumenský, ktorý v otvorenom rozhovore skritizoval súčasné pomery v pôrodniciach a navrhol, ako možno zlú situáciu riešiť. Zaujali vás aj články o šetrení, výrobe domácich čistiacich prostriedkov či vianočných zvykoch v minulosti... Ďakujeme, že ste s nami už skoro štvrť roka a čítate nás, bez vás by to nešlo.
-
Psychologička Eva Farkašová: „Voľná výchova deťom neprospieva, hranice sú potrebné.“
„Ak určité pravidlá dieťa nechce dodržiavať, najskôr sa zamyslime, či sú stanovené primerane veku, povahovým črtám dieťaťa či situácii a môžeme ich prehodnotiť. Ak ide o dôležité, zásadné veci, pričom na prvom mieste je bezpečnosť dieťaťa, vtedy striktne trváme na svojom. Ale bez kriku, snažíme sa zachovať pokoj,“ uviedla v rozhovore pre náš portál psychologička Eva Farkašová z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.
-
Karate je pre znevýhodnené deti východiskom, dáva im šancu na lepší život
Tréningy sú zadarmo, jedinou podmienkou je pravidelná dochádzka na ne. Takýto prístup zvolili v prešovskom Karate klube Junior voči deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia, aby im pomohli vymaniť sa z neho.
-
7 najväčších rodičovských omylov. Tlačíte dieťa do veľa činností, nedávate mu hranice, robíte ho nesvojprávnym...
Súčasná výchova je veľmi náročná a veľa rodičov tápe, ako k dieťaťu pristupovať. Americkí psychológovia John a Linda Frielovci, ktorí majú sami tri deti, napísali knihu Sedem najväčších rodičovských omylov. Tá ponúka užitočné rady, ako možno zlepšiť výchovu detí.
-
Bez rodičov vyrastá u nás 15-tisíc detí, osamelosť si zväčša prenesú aj do dospelosti
Asi 15-tisíc detí na Slovensku žije bez svojej rodiny. Z toho takmer tretina je umiestnená v detských domovoch.
-
Zosnulý americký exprezident George Bush desať rokov tajne pomáhal chlapcovi na Filipínach. V listoch robil narážky, ktoré ho mohli prezradiť
Nedávno zosnulý americký exprezident George Bush starší desať rokov sponzoroval filipínskeho chlapca. Písal si s ním pod menom George Walker. Timothy netušil, kto pomáha financovať jeho školu i jedlo.
-
Hľadajú sa dospelí kamaráti pre deti z detských domovov
Takmer päťtisíc detí na Slovensku vyrastá v detských domovoch. Ústavná starostlivosť im však nedokáže dať to, čo potrebujú najviac – blízky vzťah s dospelým, ktorý by sa im pravidelne, dlhodobo a nezištne venoval.
-
Vašek či Ivan z Mrázika? Tipy na filmových hrdinov, od ktorých sa deti majú čo naučiť
Ruku na srdce – aj keď sa všade vraví o prospešnosti pohybu a aktívneho oddychovania, koľkí vás sa tešia na vianočné ničnerobenie pekne v teple, pri káve, knihe či televízore? I keď to nie je práve najzdravšia forma oddychu, aj takýto relax v mnohých domácnostiach k sviatku patrí, a radi sa pridajú aj deti. Aby bolo pozeranie televízora čo najviac zmysluplné, prinášame vám niekoľko tipov na to, čo pozerať alebo si čítať spolu s deťmi. Ktorých hrdinov by mali poznať, pretože sa od nich je čo naučiť?
-
Etnológ Mnislav Zelený Atapana: Bolesť je pre Indiánov nevyhnutná súčasť života, vnukov šľahám pŕhľavou
Medzi Indiánov do Južnej Ameriky podnikol Mnislav Zelený Atapana množstvo výprav. Jeden z kmeňov ho prijal za svojho, odtiaľ meno Atapana. Životné postoje Indiánov, najmä úctu k prírode a vzájomný rešpekt jedného k druhému sa snaží šíriť aj v našich zemepisných šírkach. Je za to, aby bábätko trávilo prvé mesiace svojho života v tesnom fyzickom kontakte s matkou. V rozhovore pre ahojmama.sk približuje životnú filozofiu Indiánov aj ničivý vplyv nášho konzumného spôsobu života na prírodu i vzťahy medzi ľuďmi.
-
Mami, nosí darčeky naozaj Ježiško? A ako sa dostane dnu? Šikovné odpovede na 5 zvedavých predvianočných otázok
Zatiaľ čo pečiete, upratujete a zháňate darčeky, vášmu dieťaťu sa v jeho malej hlavičke vynárajú ťažké predvianočné otázky, na ktoré chce počuť jednoznačnú odpoveď.
-
Psychologička Eva Farkašová: Odmeny a tresty vo výchove? Všetko s mierou!
Psychologička Eva Farkašová z bratislavského Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie napísala pre náš web článok o tom, ako majú rodičia pristupovať k odmeňovaniu či trestaniu dieťaťa. Vo výchove podľa nej isté miesto majú, avšak nesmú poškodiť detskú osobnosť.
-
Maj vždy pri sebe vreckovku. Čo dáš, to dostaneš. Akú najlepšiu radu dostali mamičky od svojej mamy či babičky?
Opýtali sme sa slovenských mamičiek, čo im do života a výchovy detí poradili ich vlastné mamy či babičky. Niektoré dostali hlavne praktické rady. Napríklad maj pri sebe vždy vreckovku, zíde sa ti. Či radu, aby doma udržovali poriadok a bolo vždy navarené. Iné mamičky sa dodnes riadia odporúčaniami, aby nemysleli na peniaze, tie vraj vždy budú, ale sústreďovali sa hlavne na dieťa.
-
Farárka Natália Kacianová: Kapor a stromček nie sú na Vianoce to hlavné, dajte im hlbší zmysel
„Čaro skutočnej lásky spočíva v tom, čo na Vianoce, a nielen vtedy, dokážem urobiť iba tak – nezištne, bez očakávania toho, že sa mi za to niekto poďakuje alebo odvďačí,“ hovorí evanjelická farárka Natália Kacianová z Martina.
-
Marco Kopáč z Vrútok zachránil život starkému, siedmaci z Detvy sa postarali o bezdomovca. Kto sú víťazi Detského činu roka?
Veľké skutky malých hrdinov získali aj tento rok ocenenia v súťaži Detský čin roka. O vyznamenaných skutkoch rozhodlo 40 477 detí zo 673 slovenských škôl.
-
Tablety a mobily deťom neprospievajú, klasické bábiky či autíčka áno. Zistili to pediatri
Zatiaľ čo detské izby stále viac plnia elektronické hračky, Americká akadémia pediatrov varovala, že deti by ich nemali používať ako náhradu za tradičné hračky a hry. Tie rozvíjajú ich predstavivosť a môžu sa do nich zapojiť aj rodičia, čo je veľmi dôležité.
-
Vianoce s prarodičmi či radšej osamote? Aj tie spoločné majú svoje výhody
Tráviť sviatky sami alebo v širšom kruhu rodiny? Dilemu riešia najmä mladé rodiny, ktoré sa za prácou presťahovali z rodiska a nie je teda pre ne tak jednoduché v Štedrý deň absolvovať večeru doma a zároveň ísť pozrieť aj starých rodičov.
-
„Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám
O tom, čo všetko robia dnešné babičky vo vzťahu k vnúčatám správne a čo naopak, sa vedú dlhé diskusie. Ako však vnímajú babičky nás? Oslovili sme staré mamy s otázkou, aké sú podľa nich dnešné matky a čo by im poradili. Aj keď to možno niekoho prekvapí, väčšina z nich v súvislosti s výchovou detí rieši rovnaké veci ako my rodičia. Tablety, mobily, domáce práce a predovšetkým – lásku a dobro dieťaťa.
-
Čert existuje, veria deti. Nestrašte ním zbytočne
Už zajtra budú chodiť po večerných uliciach Mikuláš, anjel a čert. Podarená trojica, ktorá prináša deťom darčeky a trochu ich aj postraší. Nie je to však tak nevinná zábava, ako sa môže zdať. Strach detí z čerta berte vážne.
-
Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“
Už je to tu zasa! Dieťa vzdoruje a nedá si povedať, nepomáha vysvetľovanie ani zvýšený hlas. Čo robiť v takých chvíľach? Rodičia sú často zúfalí, psychologička Eva Farkašová ale hovorí, že detský vzdor sa dá poraziť, ak mu budete predchádzať či v prípade krízovej situácie namiesto kriku prejavíte lásku a porozumenie.
-
Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť
Psychologička Lýdia Adamcová hovorí o tom, ako sa z dnešných rodinných vzťahov vytráca láska a prečo je dôležité, aby jednotlivé generácie rodiny držali pohromade. Nejde o to, aby sa mladí nasťahovali k rodičom do bytu, ale o to, čo cítia, ak na nich myslia, zdôrazňuje.