Výchova a vzťahy

 • Obrázok Slovami chvály šetrite, môžu narobiť veľa zlého

  Slovami chvály šetrite, môžu narobiť veľa zlého

  Výborný chlapec! Šikovné dievča! Naozaj milé, že takto pomáhaš. Pochvaly myslíme zväčša úprimne a vyslovujeme ich, keď sa z niečoho tešíme. Preto znie trocha čudne odporúčanie, že by sme si mali slová chvály nechať pre seba. Deťom sú na škodu.

 • Obrázok Päť vecí, ktoré dospelému nikdy nepovieme a nemali by sme ani deťom

  Päť vecí, ktoré dospelému nikdy nepovieme a nemali by sme ani deťom

  Aj keď sú deti malé a na nás odkázané, neznamená to, že musia robiť všetko, čo by sa nám práve v danej chvíli páčilo. Práve to, že sú menšie a slabšie, v nás vyvoláva pocit, že im treba prikazovať, čo robiť a oni by mali poslúchnuť. Nie je to však tak ani zďaleka.

 • Obrázok Otec, čo je to sex? Opýtaj sa mamy!

  Otec, čo je to sex? Opýtaj sa mamy!

  Desaťročný Peter sa chcel od svojho otca dozvedieť, čo je to orgazmus. Ten sa zaskočený „chlapsky“ vynašiel - poslal ho za mamou. Peter však nepochodil ani u nej. Odbila ho s tým, že je na také veci ešte malý. Ale nie je. Podľa odborníkov s deťmi treba hovoriť o sexe ešte skôr, predškolskom veku.

 • Obrázok Ako ovplyvní človeka odlúčenie od rodičov v detstve

  Ako ovplyvní človeka odlúčenie od rodičov v detstve

  Prečo je pre malé dieťa dôležitá blízkosť rodiča? Násilné odlúčenie od neho môže mať traumatické dôsledky ešte aj v dospelosti. Aké, môžete sa dozvedieť na besede s uznávanými expertami.

 • Obrázok Pripraviť sa, pozor, štart! Ako opäť rozhýbať naše deti

  Pripraviť sa, pozor, štart! Ako opäť rozhýbať naše deti

  Deti sa málo hýbu, čoraz viac ich má nadváhu a radšej si s kamarátmi četuje, než by si s nimi zahralo futbal. Nie je to o tom, že by boli od prírody lenivé – sú výsledkom toho, k čomu ich vedú rodičia.

 • Obrázok Čo deti od rodičov naozaj potrebujú? Robte týchto 6 vecí a budú oveľa šťastnejšie

  Čo deti od rodičov naozaj potrebujú? Robte týchto 6 vecí a budú oveľa šťastnejšie

  Dnešné deti sú často nespokojné, frustrované. Čo môžeme urobiť, aby sa mali lepšie? Zosadiť ich z piedestálu, určiť jasné hranice, ale pritom rešpektovať ich osobnosť, milovať svojho partnera. A ešte oveľa viac.

 • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

 • Obrázok Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité

  Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité

  Rýchlo urobiť domáce úlohy, a ide sa von. Situácia, bežná v detstve dnešných štyridsiatnikov je pre dnešných školákov skôr výnimkou. Voľný čas, to pre mnohých z nich znamená sadnúť do auta, prípadne na hromadnú dopravu, a poďho na krúžky.

 • Obrázok Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Detstvo bez sladkostí? Ako to riešia mamy

  Dá sa prežiť bez sladkostí? Deti sladké milujú a cukor je dôležitý. Nie je však sladké ako sladké, ani cukor ako cukor. Ten, ktorý sa v obrovských dávkach v sladkostiach z obchodov dostáva deťom, je jednoznačne škodlivý. Väčšina ľudí si však napriek tomu kladie za povinnosť obdarovať deti niečím sladkým.

 • Obrázok Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku

  Zabijem ťa! Hádkami si deti od rodičov pýtajú lásku

  Daj mi, to je moje! Ťa zabijem!!! Si otrasný! Počúvate aj vy doma takúto debatu medzi vašimi deťmi? A márne ich dookola vyzývate, aby sa k sebe chovali pekne? Vitajte v klube.

 • Obrázok S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte

  S pitím deti začínajú priskoro, dávajte pozor, ako doma o alkohole hovoríte

  Dôležitý zákaz, ktorý nikto nerešpektuje. Aj keď by deti do 18 rokov nemali piť alkohol, prvé skúsenosti s ním majú deti medzi 10.- 11. rokom. Potvrdzujú to opakované prieskumy Úradu verejného zdravotníctva. Často sú to práve rodičia, kto deťom ponúkne alkohol, čo by podľa odborníkov nebolo až také zlé, keby šli ruka v ruke s tým aj správna osveta a správny príklad.

 • Obrázok Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?

  Koľko darčekov kúpiť deťom na Vianoce?

  Po Dušičkách, to už je pred Vianocami. Obchodníci nám už potrebu kupovať darčeky podsúvajú na každom kroku, vysvietené predajne lákajú na vianočné akcie a špeciálne ponuky. Tí, ktorí sa nechcú tlačiť v nákupných centrách počas decembrových víkendov, naozaj začínajú so zháňaním darčekov teraz. Pri otázkach „komu čo kúpiť?“ je dôležitá aj „komu koľko kúpiť?“, zvlášť u detí.

 • Obrázok Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Dlhé či krátke, hlavne, že sú. Prázdniny deti milujú a vedia prečo. Relax má pre nich význam, nezáleží na tom, či trvajú pár dní alebo dva mesiace. Do školy sa po nich chce málokomu, niektoré deti sú však z toho vážne vystresované. To je pre rodičov signál, že treba niečo zmeniť.

 • Obrázok Keď malí učia veľkých. 6 vecí, ktoré deti ovládajú lepšie

  Keď malí učia veľkých. 6 vecí, ktoré deti ovládajú lepšie

  Nepoznajú síce Napoleona ani kyselinu sírovú. Nevedia, že elektrina môže zabíjať, rovnako ako lieky, ak ich zjedia celú škatuľku. Predsa však sú malé deti v niektorých iných veciach veľa múdrejší než dospelí.

 • Obrázok Pohreby sú pre deti dôležité

  Pohreby sú pre deti dôležité

  Povedať či tajiť? Hoci sa odborníci zhodujú na tom, že treba povedať pravdu, Marcela v snahe ušetriť svoje deti žiaľu nad prababkou zvolila druhú možnosť.

 • Obrázok Lásku medzi rodičmi musí dieťa cítiť, nielen o nej počuť

  Lásku medzi rodičmi musí dieťa cítiť, nielen o nej počuť

  Dieťa či partner? Kto má v citoch prednosť? Láska sa nedá deliť, láska sa deťmi znásobuje. Popri láske k deťom je však nevyhnutné naďalej si pestovať aj tú partnerskú. Najlepšia výbava, ktorú môže dieťa pre svoje budúce vzťahy dostať, je, keď má pred očami rodičov, ktorí sa ľúbia.

 • Obrázok Deťom do troch rokov televíziu nepúšťajte. Nerozumejú jej

  Deťom do troch rokov televíziu nepúšťajte. Nerozumejú jej

  Keď rodič potrebuje trochu pokoja, zapne dieťaťu televíziu. A utešuje sa tým, že rozprávky sú predsa zaujímavé a poučné.

 • Obrázok Prestaň, nefňukaj, vymažte zo slovníka. Zázračným slovkom je „Áno“

  Prestaň, nefňukaj, vymažte zo slovníka. Zázračným slovkom je „Áno“

  Predstavte si plačúce dieťa. Čo urobíte? Väčšina sa asi ako prvé pokúsi dieťa utíšiť. Tá menšina? „Dám mu jednu po zadku, čo má čo vyvreskovať,“ položartom odpovedá Michal, otec dvoch synov. A čo dieťa potrebuje predovšetkým? Potvrdiť pocity.

 • Obrázok Petra Škrdlíková: Nebuďte dokonalým rodičom. Chyby sú vo výchove žiaduce

  Petra Škrdlíková: Nebuďte dokonalým rodičom. Chyby sú vo výchove žiaduce

  „Ak má dieťa nedokonalých rodičov, potom môže i svoje vlastné chyby vnímať ako niečo prirodzeného,“ hovorí Petra Škrdlíková, špeciálna pedagogička, riaditeľka materskej školy a spoluautorka knihy Dost dobří rodiče aneb Drobné chyby ve výchově dovoleny.

 • Obrázok Múdrejší ustúpi. Kedy je lepšie sa s dieťaťom nehádať

  Múdrejší ustúpi. Kedy je lepšie sa s dieťaťom nehádať

  Presviedčate ho, dohovárate, vysvetľujete, a všetko zbytočne? Dieťa si aj tak trvá na svojom, a ak náhodou ustúpi, tak na vás prinajmenšom zazerá. Sú situácie, kedy je lepšie nehádať sa a ustúpiť. Niektoré veci skrátka dieťa musí vyskúšať na vlastnej koži, neuchránite ho. Skôr či neskôr si aj tak urobí po svojom. Navyše sa naučí spoznávať dôsledky svojich činov a niesť za ne zodpovednosť.

Ďalšie naše weby