Škola chce deťom nahradiť rodičov, naučiť ich základom v domácnosti

SITA, pt, 22. novembra 2018 o 12:03

Variť, prebaľovať dieťa či opravovať spotrebiče, to všetko sa majú učiť sociálne znevýhodnení teenageri vo Fiľakove. Podmienky im vytvorí základná škola Lajosa Mocsáryho vo Fiľakove, kde je drvivá väčšina žiakov, 96 percent, práve z marginalizovaných komunít. Škola im chce takýmto spôsobom nahradiť rodičov.

Základné domáce činnosti chce znevýhodnené deti naučiť škola.

Foto: shutterstock.com

Vedenie školy a mesta chce tým zvýšiť ich šance zamestnať sa, prípadne pokračovať v štúdiu na niektorej z odborných škôl.

„Pri nástupe detí do školy je u nich badateľná absencia skúseností s knihou, ceruzkou a papierom či konštrukčnými a didaktickými hrami. Ich sociálne prostredie im neposkytuje dostatok podnetov pre rozvoj osobnosti, telesný, psychický či rečový vývin,“ približuje zástupkyňa riaditeľa školy Ildikó Kotlár.
Deťom chýbajú aj hygienické a pracovné návyky, tiež rebríček hodnôt. „Nie sú zvyknuté ani samostatne riešiť úlohy a individuálne sa rozhodovať, čo im spôsobuje problémy,“ dodáva.

Preto im škola s pomocou samosprávy chce pripraviť osobitný vzdelávací program. Deti vo veku 13 až 16 rokov by sa mali na vyučovaní naučiť bežné domáce činnosti. Oprava domácich spotrebičov, varenie, pečenie, šitie, starostlivosť o dieťa či základná hygiena. Rozdelení budú do dvoch skupín: Varíme, pečieme a Rodina, domácnosť.

Projekt si vyžiada investíciu asi 100-tisíc eur. Nakúpiť by sa mali kuchynské a domáce spotrebiče - chladničky, sporáky, kuchynské roboty či šijacie stroje. Chlapci sa naučia pracovať s vŕtačkami, pílkami, kladivami či nožnicami na plech.

K dispozícii majú deti mať aj figuríny novorodencov či prebaľovacie pulty. „Obsiahneme všetky oblasti života, ktoré by mali deti ovládať k tomu, aby mohli žiť plnohodnotný život a mať šancu na lepšiu budúcnosť ako ich rodičia,“ plánuje primátor Fiľakova Attila Agócs.

Mesto požiadalo o regionálny príspevok z Akčného plánu rozvoja okresu Lučenec. Prostriedky by malo mesto vyčerpať postupne počas troch rokov. Zrekonštruuje z nich štyri učebne, do ktorých nakúpia potrebné pomôcky a nástroje. Zároveň pokryjú náklady na zvýšenú spotrebu energií a na odmeny pre projektových manažérov a štyroch pedagógov školy, ktorí sa nad rámec svojich bežných povinností budú venovať inklúzii detí.

S prácami by sa malo začať v najbližších dňoch. Podľa primátora sa tým zvýši šanca na pokračovanie štúdia na stredných školách. „Vidíme, že aj tu v miestnych fabrikách je práca, ktorá môže byť pre túto skupinu zaujímavá. Avšak, často chýba práve stredná škola k získaniu týchto pozícií,“ uviedol.

ANKETA:

Myslíte si, že projekt deťom pomôže mať lepší život ako majú ich rodičia?

25,0%58,3%8,3%8,3%


Výchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom

  Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom

  Pred niekoľkými rokmi žala ohromný úspech kniha Toma Hodgkinsona Lenivý rodič. Aj keď ide sčasti o vydarený marketingový názov, na lenivosti rodičov predsa len niečo je. Sú situácie, kedy sa byť lenivým rodičom vyplatí. Dieťa má z toho oveľa väčší osoh pre vlastný rozvoj, než keď je človek prehnane starostlivý.

 • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

  Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

  Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

 • Obrázok „Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám

  „Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám

  O tom, čo všetko robia dnešné babičky vo vzťahu k vnúčatám správne a čo naopak, sa vedú dlhé diskusie. Ako však vnímajú babičky nás? Oslovili sme staré mamy s otázkou, aké sú podľa nich dnešné matky a čo by im poradili. Aj keď to možno niekoho prekvapí, väčšina z nich v súvislosti s výchovou detí rieši rovnaké veci ako my rodičia. Tablety, mobily, domáce práce a predovšetkým – lásku a dobro dieťaťa.

 • Obrázok Čert existuje, veria deti. Nestrašte ním zbytočne

  Čert existuje, veria deti. Nestrašte ním zbytočne

  Už zajtra budú chodiť po večerných uliciach Mikuláš, anjel a čert. Podarená trojica, ktorá prináša deťom darčeky a trochu ich aj postraší. Nie je to však tak nevinná zábava, ako sa môže zdať. Strach detí z čerta berte vážne.

 • Obrázok Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“

  Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“

  Už je to tu zasa! Dieťa vzdoruje a nedá si povedať, nepomáha vysvetľovanie ani zvýšený hlas. Čo robiť v takých chvíľach? Rodičia sú často zúfalí, psychologička Eva Farkašová ale hovorí, že detský vzdor sa dá poraziť, ak mu budete predchádzať či v prípade krízovej situácie namiesto kriku prejavíte lásku a porozumenie.

 • Obrázok Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť

  Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť

  Psychologička Lýdia Adamcová hovorí o tom, ako sa z dnešných rodinných vzťahov vytráca láska a prečo je dôležité, aby jednotlivé generácie rodiny držali pohromade. Nejde o to, aby sa mladí nasťahovali k rodičom do bytu, ale o to, čo cítia, ak na nich myslia, zdôrazňuje.

 • Obrázok Neposlúcha vás a neviete si rady? Akým vetám sa pri presviedčaní dieťaťa určite vyhnite

  Neposlúcha vás a neviete si rady? Akým vetám sa pri presviedčaní dieťaťa určite vyhnite

  Neposlúcha a neposlúcha? Už si neviete rady, ako dieťa prinútiť nech konečne urobí, čo od neho žiadate? Najprv sa zamyslite, prečo je naozaj potrebné, aby konalo podľa vašich pokynov. Ak na to prídete, skúste mu to presne takto v pokoji vysvetliť. Nie je to vždy jednoduché, ak sa človek ponáhľa, ľahko stratí nervy. Aj v stave najväčšej nervozity sa však skúste ovládnuť a týchto päť viet radšej nehovorte.

Ďalšie články v rubrike >