Čas na rozchod? Čo robiť, keď vzťah už nie je, aký býval

Patricia Poprocká, 24. novembra 2018 o 15:07

Letmý bozk na zvítanie a niekedy už ani to? K rozhovoru, ako ste sa mali cez deň, sa dostanete večer, keď deti konečne zaspia, až na to, že vy už takmer spíte tiež? Partnerský vzťah sa po rokoch spolužitia a popri deťoch výrazne zmení. Ak však aj necítite spokojnosť s jeho aktuálnym stavom, neznamená to, že musíte hneď pomýšľať na rozchod.

Zmenil sa váš vzťah? Nemusíte rýchlo plánovať romantickú večeru. Zmena je normálna.

Foto: shutterstock.com

Nemusíte sa rozchádzať, a nemusíte ani úporne hľadať v ženských časopisoch či weboch niečo, čo by rýchlo oživilo dávnu iskru. Dajte na múdrosť dalajlámu a učenia budhizmu: Prijmite zmenu.

Je to najlepšia a najprirodzenejšia cesta. Nájdete tak vlastný pokoj a máte najväčšiu šancu, že opäť objavíte stabilné čaro partnerského vzťahu, aj keď, pochopiteľne iné ako vo vášnivých začiatkoch.

Idea, že všetko je pominuteľné a všetko sa mení, je pre budhistov jedným zo základov ich pokoja a učenia o tom, ako sa zbaviť utrpenia. „Musíme začať tým, že si uvedomíme neustálu prchavú povahu našej existencie. Všetky veci a udalosti sú dynamické, menia sa v každej chvíli, nič nezostáva na svojom mieste. Nič nemá schopnosť odolávať zmene. A keďže všetky veci podliehajú zmene, nič neexistuje večne a nič nie je schopné uchovať si svoju nemennosť,“ hovorí 14. Dalajláma v knihe Ako byť šťastný.

Ani najradostnejšie chvíle nebudú trvať večne


To isté platí aj pre vzťah. Zbytočne vzdychať za romantickými začiatkami či niekdajšou stopercentnou pozornosťou. Je úplne normálne, že prišla zmena. „Nezáleží na tom, aké radostné chvíle prežívame, isté je, že nebudú trvať večne,“ pripomína Dalajláma.

Psychoterapeut a spoluautor spomínanej knihy Howard Cutler opisuje prípad ženy, ktorá sa s manželom rozviedla, pretože sa podľa jej slov prestali mať radi. Zaľúbenosť sa vytratila, a už si neboli tak blízki. Každý mal svoju prácu a žili v podstate vedľa seba ako súrodenci. Mali pocit, že vzťahu niečo chýba, tak sa rozviedli. Napriek tomu sa však necítila dobre. Ako sa však s manželom už ako rozvedení stretávali, keďže sa striedavo starali o syna, pristupovali k sebe bez akýchkoľvek očakávaní, tak zistili, že sa stále ľúbia. Vzťah bol už samozrejme iný než pred rokmi, ale znova sa zosobášili a cítili sa šťastní.

„Úbytok vášnivosti si až pričasto interpretujeme ako signál, že v našom vzťahu máme fatálny problém. Vynoria sa prvé nezhody – máme chuť na sex, ale partner je unavený, chceme si s ním pozrieť film, ale on nemá záujem alebo pracuje. Objavíme rozdielnosti, ktoré sme si prv nevšimli a vyvodíme, že vzťah nefunguje,“ približuje Howard Cutler.

Prijmite zmenu, má to veľký význam


Potom práve nastupujú rýchle rady, že treba zmeniť denný režim, naplánovať si romantické večere či víkendy, rôzne výlety. Podľa Cutlera však väčšinou postačí prijať realitu. Život človeka, aj vzťah, prechádzajú rôznymi fázami. Dôverná blízkosť, telesný kontakt, spoluprežívanie emócií do vzťahu určite patria, aj tie však majú svoje fázy. Raz sú na vzostupe, inokedy naopak.

„Obdobia väčšej intimity sa striedajú s obdobiami väčšieho odstupu. Aj toto patrí k bežnému cyklu rastu a vývinu,“ zdôrazňuje psychoterapeut.

Samozrejme, iná je situácia, pokiaľ vás partner vyslovene ignoruje alebo úmyslene ubližuje, vtedy to riešiť treba. Bežné zväčšenie odstupu partnerov však netreba vnímať tragicky. „Narastajúca vzdialenosť je súčasťou cyklu, vďaka ktorej vzťah nadobúda novú formu, ktorá obnovuje, alebo dokonca prekonáva niekdajšiu intimitu.“

Ak sa zmierime s tým, že zmena je prirodzenou súčasťou vzťahov, môže to ľudí obohatiť. „Možno zistíme, že keď sa cítime, akoby nás niekto opustil, nastáva zásadná premena. Vzťah možno už nebude založený na intenzívnej vášni, pocite vzájomného splynutia či predstave, že ten druhý je dokonalý, ale začneme ho skutočne spoznávať. Ako samostatnú osobnosť, ktorá má aj chyby a slabosti. Jedine v tom okamihu môžeme prejaviť – pravú lásku,“ konštatuje Howard Cutler.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >