Slovami chvály šetrite, môžu narobiť veľa zlého

Patricia Poprocká, 20. novembra 2018 o 10:17

Výborný chlapec! Šikovné dievča! Naozaj milé, že takto pomáhaš. Pochvaly myslíme zväčša úprimne a vyslovujeme ich, keď sa z niečoho tešíme. Preto znie trocha čudne odporúčanie, že by sme si mali slová chvály nechať pre seba. Deťom sú na škodu.

To je môj chlapec! Namiesto superlatívov radšej zdieľajte pocity dieťaťa.

Foto: shutterstock.com

Slová chvály ničia podľa psychológov bezprostrednosť dieťaťa, a dokonca znižujú jeho sebadôveru. „Chváliť deti za správanie či úspechy vedie k tomu, že sa potom o niečo snažia kvôli pochvalám, a nie kvôli sebe,“ upozorňuje psychologička Naomi Aldortová. Dieťa následne začne svoje konanie podriaďovať tomu, aby bolo zasa pochválené. „Urobí čokoľvek, aby ste ho pochválili,“ spresňuje. Postupne vznikne dojem, ako keby jeho prijatie u rodiča bolo podmienené práve úspechmi. A ak sa dieťaťu niečo nepodarí, bude sa cítiť menejcenné.

Čo teda robiť? „Namiesto pochvaly reagujte na pocity, ktoré dieťa prejavuje, a zdieľajte s ním jeho radosť,“ radí Naomi Aldortová v knihe Vychovávame deti a rastieme s nimi.

Pochvalami za to, čo dieťa robí, navyše dávate najavo, že je to niečo výnimočné, náročné, skrátka nezvyčajné, čo by ste od neho nečakali. Ak chceme, aby sa pre nich niektoré veci stali normálne, je dobré im to dať aj takto najavo. Aj keď nás samozrejme poteší, že si napríklad dieťa upratalo izbu (kto by sa netešil?) je lepšie namiesto oslavného „Jéj, ty si taký zlatý, že si si tak krásne upratal izbu!“ jednoducho skonštatovať, ako krásne izba vyzerá, prípadne že sa cítite príjemne, keď vojdete do upratanej izby.

Ak sa vám dieťa snaží pomôcť, potrebuje, pochopiteľne, cítiť nejakú spätnú väzbu. Slová vďačnosti však namiesto hodnotenia postačia.

Rovnako opatrne treba postupovať aj pri chválach za nejaké úspechy. „To je skvelý výkon, z neho bude šampión!,“ síce dokonale vystihuje nadšenie hrdého rodiča, pre dieťa je to však stresujúce. „Môže sa báť, že nedokáže tieto vaše požiadavky splniť. A buď to vzdá vopred, alebo sa bude na tréningoch naháňať, len aby vám vyhovelo,“ vysvetľuje Naomi Aldortová. Hrozí tak, že dieťa prestane ten ktorý šport robiť pre seba, stratí skutočnú motiváciu. Robiť veci pre to, aby sa zavďačilo rodičom, prípadne plnilo ich predstavy, býva zdrojom detských úzkostí.

Rodič má podľa psychologičky dieťa akceptovať, nech je akékoľvek. Teda – žiadne plány, žiadne návrhy, žiadne očakávania. „Samotná vaša radosť z toho, aké dieťa je, a aké má nápady, je najlepším prejavom dôvery, ktorá oveľa skôr udrží jeho prirodzenú snahu vyniknúť,“ vraví.

Na to, aby dieťa ustavične povzbudzoval vpred, sú tu iní – učitelia, tréneri, vedúci krúžkov.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >