Neposlúcha vás a neviete si rady? Akým vetám sa pri presviedčaní dieťaťa určite vyhnite

Patricia Poprocká, 30. novembra 2018 o 23:58

Neposlúcha a neposlúcha? Už si neviete rady, ako dieťa prinútiť nech konečne urobí, čo od neho žiadate? Najprv sa zamyslite, prečo je naozaj potrebné, aby konalo podľa vašich pokynov. Ak na to prídete, skúste mu to presne takto v pokoji vysvetliť. Nie je to vždy jednoduché, ak sa človek ponáhľa, ľahko stratí nervy. Aj v stave najväčšej nervozity sa však skúste ovládnuť a týchto päť viet radšej nehovorte.

Aj keď sa cítite bezradne, vyhrážky pri komunikácii s dieťaťom nepoužívajte.

Foto: shutterstock.com

Počkaj, poviem to otcovi, uvidíš, čo ten urobí


Trikrát zle. Prvýkrát – dieťaťu priznávate, že nie ste preňho dostatočná autorita, že musí to riešiť za vás niekto iný. Zároveň mu naznačujete, že sú veci, ktoré by sa mohli pred otcom zamlčiavať, čím nevedomky do jeho podvedomia dostávate klamanie. No a do tretice – vyvolávate v dieťaťu zbytočný strach z otca. Otec bol možno v našej minulosti vzorom prísnosti, nemusí to však, znamenať, že dieťa sa ho má báť. Navyše, ak otec nevie, že sa dieťaťu ním poza jeho chrbát vyhrážate, potom sa môže čudovať a neprestať, prečo sa potomok chová v jeho prítomnosti bojazlivo.

Takú ti strelím...


No tak to skúste... Dobre viete, že to nespravíte. Udrieť dieťa je zlé. Vyhrážať sa ale tak isto. Pretože – ak na dieťa zdvihnete ruku, ublížite mu. Na druhej strane – keď sa vyhrážate, a vy aj dieťa viete, že sú to len vyhrážky, nemá to žiadnu vážnosť. Takže zbytočne ukazujete svoju bezradnosť.

Dám ťa k čertovi, k strige


Vyvolávanie pocitu strachu nie je na prospech nikomu. A ak dieťaťu hovoríte, že ho dáte preč, vysielate mu signál, že ho neľúbite bezpodmienečnou láskou. Keby ste ho ľúbili, tak sa ho predsa nezrieknete len preto, že si momentálne robí po svojom, a nie to, čo od neho chcete vy.

Ak dostaneš päťku, žiaden televízor ani hra vonku


To, že dieťa dostalo päťku, nemá s pozeraním televízora ani hrou s kamarátmi nič spoločné. Tresty nie sú správnou cestou, ako v dieťati vzbudiť záujem o školu. Ak sa učiť nechce, tak môže sedieť zatvorené vo svojej izbe s knihou v rukách celé hodiny, a výsledok bude ďalšia päťka. Riešenie je jednoduché – premôcť zlosť aj ješitnosť, a jednoducho v pokoji zistiť, prečo sa dieťa neučí, prípadne aké iné problémy mu v učení bránia.

Že ja nemám lepšie deti!


Aj keď to myslíte len ako zvolanie, ktoré má uľaviť vašej aktuálnej bezmocnosti, dieťa si to preloží inak. Nie som dosť dobrý, mama by chcela mať niekoho iného namiesto mňa. A základ kĺbka budúcich problémov je na svete.Súvisiace články:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom

  Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom

  Pred niekoľkými rokmi žala ohromný úspech kniha Toma Hodgkinsona Lenivý rodič. Aj keď ide sčasti o vydarený marketingový názov, na lenivosti rodičov predsa len niečo je. Sú situácie, kedy sa byť lenivým rodičom vyplatí. Dieťa má z toho oveľa väčší osoh pre vlastný rozvoj, než keď je človek prehnane starostlivý.

 • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

  Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

  Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

 • Obrázok „Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám

  „Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám

  O tom, čo všetko robia dnešné babičky vo vzťahu k vnúčatám správne a čo naopak, sa vedú dlhé diskusie. Ako však vnímajú babičky nás? Oslovili sme staré mamy s otázkou, aké sú podľa nich dnešné matky a čo by im poradili. Aj keď to možno niekoho prekvapí, väčšina z nich v súvislosti s výchovou detí rieši rovnaké veci ako my rodičia. Tablety, mobily, domáce práce a predovšetkým – lásku a dobro dieťaťa.

 • Obrázok Čert existuje, veria deti. Nestrašte ním zbytočne

  Čert existuje, veria deti. Nestrašte ním zbytočne

  Už zajtra budú chodiť po večerných uliciach Mikuláš, anjel a čert. Podarená trojica, ktorá prináša deťom darčeky a trochu ich aj postraší. Nie je to však tak nevinná zábava, ako sa môže zdať. Strach detí z čerta berte vážne.

 • Obrázok Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“

  Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“

  Už je to tu zasa! Dieťa vzdoruje a nedá si povedať, nepomáha vysvetľovanie ani zvýšený hlas. Čo robiť v takých chvíľach? Rodičia sú často zúfalí, psychologička Eva Farkašová ale hovorí, že detský vzdor sa dá poraziť, ak mu budete predchádzať či v prípade krízovej situácie namiesto kriku prejavíte lásku a porozumenie.

 • Obrázok Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť

  Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť

  Psychologička Lýdia Adamcová hovorí o tom, ako sa z dnešných rodinných vzťahov vytráca láska a prečo je dôležité, aby jednotlivé generácie rodiny držali pohromade. Nejde o to, aby sa mladí nasťahovali k rodičom do bytu, ale o to, čo cítia, ak na nich myslia, zdôrazňuje.

 • Obrázok Mladí sa hlásia k podpore fašistov, každý piaty by volil Kotlebu

  Mladí sa hlásia k podpore fašistov, každý piaty by volil Kotlebu

  Rýchle riešenia problémov, označenie vinníka, ktorý za ne môže a netolerancia tých, ktorí sú iní. K extrémistickým ideám sa u nás hlási dosť veľká skupina mladých. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus by v parlamentných voľbách pätina opýtaných prvovoličov volila práve kotlebovskú fašistickú stranu.

Ďalšie články v rubrike >