Nepreháňajte to s krúžkami, ničnerobenie je rovnako dôležité

Patricia Poprocká, 9. novembra 2018 o 10:26

Rýchlo urobiť domáce úlohy, a ide sa von. Situácia, bežná v detstve dnešných štyridsiatnikov je pre dnešných školákov skôr výnimkou. Voľný čas, to pre mnohých z nich znamená sadnúť do auta, prípadne na hromadnú dopravu, a poďho na krúžky.

Navonok to vyzerá, že nič nerobia. V takýchto chvíľach sa však zvyčajne toho deje veľmi veľa.

Foto: shutterstock.com

„Hrávali sme na futbal, ale mali sme čas sa aj voľne poflakovať po meste. Raz sme napríklad šli za kamarátovou mamou, ktorá pracovala na polícii. Nechcelo sa nám obchádzať celý areál, tak sme preliezali plot, kde nás samozrejme prichytili. Ale mali sme z toho ohromnú zábavu, keď sme tam tajne liezli,“ spomína na školácke časy Jakub, dnes otec dvoch detí.

Dnes jeho syn hráva futbal a učí sa plávať. Dcéra chodí na výtvarnú, angličtinu aj tanečnú. Prečo svojim deťom takto organizuje čas, ani nevie. „Dcéra má jednu kamarátku na tanečnej, tak tam chodí s ňou. Výtvarná ju baví, a angličtinu zasa potrebuje vedieť,“ vymenúva.

Cielené voľnočasové aktivity by mali byť podľa odporúčaní odborníkov kompenzované aj úplne voľnými chvíľami, kedy dieťa naozaj nemusí nič. „Deti potrebujú mať pokoj od rodičov a ich ambícií, aby si mohli samé nájsť, čo ich zaujíma,“ zdôrazňuje klinická psychologička Lýdia Adamcová.

Mnohí rodičia sa podľa nej snažia voľný čas dieťaťa vyplniť plánovanými aktivitami, len aby nezaháľalo, niečo robilo, zlepšovalo sa. Práve prístup „Musíš ísť, musíš niečo robiť, už je to zaplatené, treba ti to vedieť,“ však robí z voľného času povinnosť a dieťa sa dostáva pod tlak. „Postupne nastupuje súťaživosť, dosahovanie cieľov, plnenie limitov a dieťa prestane z týchto aktivít mať radosť,“ varuje.

Samozrejme, sú prípady, kedy má dieťa talent, napríklad na hudbu, a aby ho rozvíjalo, rodičia musia niekedy pritlačiť, aby dostatočne cvičilo. „Kompenzujte to však potom aktivitami, ktoré fungujú na princípe nemusenia - teda bez úmyslu, bez veľkej snahy a veľkého vôľového úsilia, v súlade so spontánnosťou a hravosťou dieťaťa. Aktivitami, kde nie sú dôležité ciele, výkony a výsledky. Staré, obyčajné vybláznenie sa,“ radí psychologička.

Dieťa, podobne ako dospelý, potrebuje chvíľami úplne vypnúť. I keď sa nám zdá, že sa nudí. „Predstavte si, čo by sa stalo, ak by ste 70 rokov nevypli mobil alebo počítač. A nuda je práve takéto priebežné vypnutie mozgu aj u detí. Nenechávajte to na váš mozog, aby vypol sám a vy vypadnete z obrazu v tú najnevhodnejšiu dobu. Vedome mu doprajte ticho, pokoj, prázdno,“ odporúča Lýdia Adamcová.

Nuda, ticho a prázdno dávajú podľa nej ľuďom možnosť byť samými so sebou. Mozog si môže robiť v hlave poriadok, oddeliť podstatné od menej dôležitého, poukladať informácie do pamäťových skladov a oddýchnuť si. „Byť v tichu znamená, že možno začujete aj svoj vnútorný hlas. Mnohé geniálne nápady a objavy vznikli práve v čase ničnerobenia,“ vysvetľuje potrebu ničnerobenia. Dá sa to ukázať na príklade, keď človek nevie vyriešiť problém, ide spať, a ráno mu napadne riešenie.Výchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom

  Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom

  Pred niekoľkými rokmi žala ohromný úspech kniha Toma Hodgkinsona Lenivý rodič. Aj keď ide sčasti o vydarený marketingový názov, na lenivosti rodičov predsa len niečo je. Sú situácie, kedy sa byť lenivým rodičom vyplatí. Dieťa má z toho oveľa väčší osoh pre vlastný rozvoj, než keď je človek prehnane starostlivý.

 • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

  Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

  Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

 • Obrázok „Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám

  „Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám

  O tom, čo všetko robia dnešné babičky vo vzťahu k vnúčatám správne a čo naopak, sa vedú dlhé diskusie. Ako však vnímajú babičky nás? Oslovili sme staré mamy s otázkou, aké sú podľa nich dnešné matky a čo by im poradili. Aj keď to možno niekoho prekvapí, väčšina z nich v súvislosti s výchovou detí rieši rovnaké veci ako my rodičia. Tablety, mobily, domáce práce a predovšetkým – lásku a dobro dieťaťa.

 • Obrázok Čert existuje, veria deti. Nestrašte ním zbytočne

  Čert existuje, veria deti. Nestrašte ním zbytočne

  Už zajtra budú chodiť po večerných uliciach Mikuláš, anjel a čert. Podarená trojica, ktorá prináša deťom darčeky a trochu ich aj postraší. Nie je to však tak nevinná zábava, ako sa môže zdať. Strach detí z čerta berte vážne.

 • Obrázok Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“

  Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“

  Už je to tu zasa! Dieťa vzdoruje a nedá si povedať, nepomáha vysvetľovanie ani zvýšený hlas. Čo robiť v takých chvíľach? Rodičia sú často zúfalí, psychologička Eva Farkašová ale hovorí, že detský vzdor sa dá poraziť, ak mu budete predchádzať či v prípade krízovej situácie namiesto kriku prejavíte lásku a porozumenie.

 • Obrázok Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť

  Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť

  Psychologička Lýdia Adamcová hovorí o tom, ako sa z dnešných rodinných vzťahov vytráca láska a prečo je dôležité, aby jednotlivé generácie rodiny držali pohromade. Nejde o to, aby sa mladí nasťahovali k rodičom do bytu, ale o to, čo cítia, ak na nich myslia, zdôrazňuje.

 • Obrázok Neposlúcha vás a neviete si rady? Akým vetám sa pri presviedčaní dieťaťa určite vyhnite

  Neposlúcha vás a neviete si rady? Akým vetám sa pri presviedčaní dieťaťa určite vyhnite

  Neposlúcha a neposlúcha? Už si neviete rady, ako dieťa prinútiť nech konečne urobí, čo od neho žiadate? Najprv sa zamyslite, prečo je naozaj potrebné, aby konalo podľa vašich pokynov. Ak na to prídete, skúste mu to presne takto v pokoji vysvetliť. Nie je to vždy jednoduché, ak sa človek ponáhľa, ľahko stratí nervy. Aj v stave najväčšej nervozity sa však skúste ovládnuť a týchto päť viet radšej nehovorte.

Ďalšie články v rubrike >