Vašek či Ivan z Mrázika? Tipy na filmových hrdinov, od ktorých sa deti majú čo naučiť

Patricia Poprocká, 20. decembra 2018 o 06:12

Ruku na srdce – aj keď sa všade vraví o prospešnosti pohybu a aktívneho oddychovania, koľkí vás sa tešia na vianočné ničnerobenie pekne v teple, pri káve, knihe či televízore? I keď to nie je práve najzdravšia forma oddychu, aj takýto relax v mnohých domácnostiach k sviatku patrí, a radi sa pridajú aj deti. Aby bolo pozeranie televízora čo najviac zmysluplné, prinášame vám niekoľko tipov na to, čo pozerať alebo si čítať spolu s deťmi. Ktorých hrdinov by mali poznať, pretože sa od nich je čo naučiť?

Tomáš Hollý ako nezabudnuteľný Vašek, ktorý neváha zdolávať prekážky, aby dosiahol cieľ.

Foto: TV archív

Vašek z filmov Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny
Nebojácny chlapec, ktorý si ide za svojím cieľom, správne dobrodružný, ochotný presadiť si svoje i za cenu matkinho hnevu. Má svoje záľuby, ktoré rozvíja, uč í sa nové veci, prekonáva prekážky. Skrátka, správny chlap, s ktorým rozhodne nie je nuda, a ktorého vaše deti môžu pokojne napoadobňovať. Určite tým nič nepokazia.

Partia kamarátov zo seriálu Spadla z oblakov
Aj keď ide o staručký socialistický film, pekne ukazuje, čo je kamarátstvo, pomoc druhým a spoločné tajomstvo. Môže byť aj inšpiráciou na zmenu životného štýlu, keď deti namiesto organizovaného voľného času na krúžkoch či doma za počítačom trávili čas behaním po vonku, hrami a vymýšľaním spoločných projektov.

Včielka Maja
Odvážna včielka, ktorá miluje slobodu, nebojí sa žiť inak ako ostatní, ide si za svojím aj napriek nesúhlasu okolia. V každom sa snaží nájsť jeho dobré vlastnosti, ktoré napokon aj nájde. Ku každému si dokáže nájsť cestu, s každým sa nakoniec spriatelí. Ukazuje, že s druhými sa dá vychádzať aj v dobrom. Takéto vlastnosti by sa zišli aj mnohým dospelým, nielen deťom.

Anna zo Zeleného domu
Tá knižná je lepšia. Uveriteľnejšia, pochopiteľnejšia a človeku bližšia. Dievča, ktoré hľadá domov, lásku a dobro. Pre svoju zasnívanosť sa často dostane do problémov, ktoré však vždy nájde odvahu a silu vyriešiť. Cení si, čo dostane a za láskavosť dokáže byť vďačná, dokonca aj obetovať vlastné ciele, aby pomohla druhým.

Janko Giertl
Chlapec, ktorého hrdinstvo vyzdvihoval totalitný režim, čo by mu však nemalo uberať na cene. Školák, ktorý v zime neváhal opustiť vykúrený dom, aby riskujúc život utekal do lesa varovať partizánov, že do dediny prišli Nemci. Jeho odvaha, snaha pomôcť druhým a nezištnosť by sa zišla mnohým dospelým. Ide o skutočný príbeh, opísaný je v knihe Petra Jilemnického Kronika.

Martin Pavelka z filmu Můj brácha má príma bráchu
Kde dospelí nemajú rozum, prichádza najmladší syn so zdravým sedliackym rozumom. Nebojí sa ísť aj za autoritami, aby sa pokúsil veci vyriešiť. A keďže odvážnemu a rozumnému šťastie praje, väčšinou aj uspeje.

Ivan z Mrázika
Kultová rozprávka Mrázik nie je len o replikách „Je ti teplo dievčatko?“ či „K lesu čelom, Ivanovi chrbtom!“ Ukazuje tiež, čo je odvaha, zdravá sebadôvera, i ako vyzerá tá prehnaná. A samozrejme, že najväčšou silou je láska.Komentáre k článku:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Hneváte sa na svoje dieťa? Predstavte si ho v nemocnici na prístrojoch

  Hneváte sa na svoje dieťa? Predstavte si ho v nemocnici na prístrojoch

  Čítať to je rozhodne ľahšie než praktizovať, čím skôr si to však ako rodičia osvojíme, tým lepšie. Ako zareagovať a nevybuchnúť, keď naše dieťa urobí niečo z nášho pohľadu neprijateľné? Klinická psychologička Lýdia Adamcová ponúka praktický návod, ako to zvládnuť, a to aj v naozaj kritických situáciách, keď napríklad dieťa predáva drogy, klame, chodí poza školu alebo sa neustále háda.

 • Obrázok Čo sa v skutočnosti skrýva za hnevom či strachom vášho dieťaťa? Odhaľte to s pomocou šikovnej nápovedy

  Čo sa v skutočnosti skrýva za hnevom či strachom vášho dieťaťa? Odhaľte to s pomocou šikovnej nápovedy

  Stále hnevá! Je ako motorová myš, neobsedí! Je príliš citlivá, hneď sa rozplače! Bojí sa, večne sa schováva za maminou sukňou!

 • Obrázok Ideál krásy podľa slovenských teenageriek: štíhlosť až vychrtlosť

  Ideál krásy podľa slovenských teenageriek: štíhlosť až vychrtlosť

  Celé detstvo som od mamy počúvala, že by mala schudnúť, lebo je tučná. Svoje kilogramy riešila aj moja o šesť rokov staršia sestra, ktorá bola pre mňa veľkým vzorom, takže som to po nich prebrala aj ja. Svoju váhu som si strážila priam úzkostne, po šiestej večer som nič nejedla, čo ako hladná som bola, a hoci mi všetci vraveli, že som štíhla, nikdy sa mi to nezdalo dosť...

 • Obrázok Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Kto nemá rád filmy? Či chceme alebo nie, hrané príbehy na filmovom plátne nás ovplyvňujú, na konanie hrdinov si spomíname najmä v situáciách, kedy si s niečím nie sme istí, prípadne si nevieme rady. Preto je dôležité, čo pozeráme, a aké vzory nám filmy podsúvajú.

 • Obrázok ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  „Platí, že ak rodina uspokojí potreby dieťaťa, bude si oveľa ochotnejšie umývať zuby, upratovať si izbu a prestane byť neustále v opozícii,“ vraví v rozhovore o detskej duši uznávaný detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe, ktorému nedávno vyšla nová kniha. „Sila nevysloveného“ rozpráva päť príbehov, s ktorými sa stretol vo svojej psychoterapeutickej praxi.

 • Obrázok Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  „Prečo nejdeš k ostatným? Choď!“ Aj keď vidíte, že vaše dieťa túžobne pozerá na skupinu hrajúcich sa detí, no zostáva pri vás, držiac sa vás za ruku, nenúťte ho. Nie je každý šouman, stredobod spoločnosti, nie každý sa okamžite spriatelí či dokonca preberá velenie v kolektíve. A ani nemusí.

 • Obrázok 10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  Nekritizovať, neporovnávať, nevysmievať sa. Základné pravidlá komunikácie s deťmi sa oplatí dodržiavať vždy, v teenagerskom veku je to však možno ešte dôležitejšie. Pri krehkej psychike dospievajúceho dieťaťa niekedy naozaj stačí jediné slovo od blízkeho človeka, aby sa mu zdravé vnímanie seba samého obrátilo naruby.

Ďalšie články v rubrike >