Mami, nosí darčeky naozaj Ježiško? A ako sa dostane dnu? Šikovné odpovede na 5 zvedavých predvianočných otázok

Gabriela Bachárová, 18. decembra 2018 o 13:22

Zatiaľ čo pečiete, upratujete a zháňate darčeky, vášmu dieťaťu sa v jeho malej hlavičke vynárajú ťažké predvianočné otázky, na ktoré chce počuť jednoznačnú odpoveď.

Mami, a ten Ježiško ozaj existuje?

Foto: Shutterstock.com

Nosí darčeky naozaj Ježiško?

Vaše dieťa ešte verí na Ježiška, ale začína mať prvé pochybnosti. Sofinka v škole predsa hovorila, že darčeky nosí mama a tato. Tak ako to teda je? Ponúka sa jednoduchá, veľmi elegantná odpoveď, ktorá dieťa nerozplače, nevezme mu jeho vieru a vy zároveň nebudete za „klamárku“. Potomkovi môžete odpovedať, že Ježiško existuje pre toho, kto naň verí. Týmto deťom darčeky nosí naozaj on. Ostatným rodičia.

Ďalšia dobrá reakcia je, povedať, že najmenším deťom nosí Ježiško a väčšie ich už dostávajú od rodičov. Alebo môžete odpovedať, že Ježiško musí rozniesť milióny darčekov po celom svete, a tak mu rodičia musia trochu pomôcť. Tieto tri spomenuté možnosti sú akousi nenásilnou prípravou na prijatie „krutej pravdy“ neskôr.

Ako Ježiško vyzerá?

Nad touto otázkou sa asi zapotíte viac ako pri predvianočnom umývaní okien. Ale v záujme zachovania vianočného čara môžete odpovedať, že to nikto nevie. Ježiško je tajomná postava, ktorá nechce, aby ju ľudia spoznali. Inak by jeho čaro zmizlo. Keď už nebudete vedieť kam z konopí, môžete reč nenásilne stočiť na príbeh Ježiša Krista a na to, že práve jeho narodenie sa na Vianoce oslavuje. No a Ježiško je vlastne taký malý Ježiš.

Ako sa Ježiško dostane dnu?

Samozrejme dokáže prechádzať dverami, oknami a áno, privolá si aj výťah a vyvezie sa k vám na piate poschodie. Len dúfajte, že sa dieťa neopýta, ako viete, že Ježiško jazdí výťahom, keď ho ešte nikto nikdy nevidel? Na túto otázku vám odpoveď nedáme.

Dostanem všetko, čo si pod stromček želám? A prečo nie?

Tu je odpoveď pomerne jednoduchá. Ak dieťa ešte verí na Ježiška, môžete odpovedať, že ak chce obdarovať všetky deti na svete, nemôže dať každému všetko, čo si praje, lebo toľko darčekov nemá. Ak už neverí, ukážte mu, že vaša peňaženka nie je bezodná. Ešte lepšie však bude, sadnúť si s ním a porozprávať sa o tom, že materiálne veci šťastie aj tak neprinesú a že sa treba tešiť aj z maličkostí, ale hlavne z prítomnosti druhých ľudí. Nebojte sa, určite to pochopí.

Mami, prečo stále len niečo robíš a na mňa vôbec nemáš čas?

Dobrá otázka. Vianoce síce mnoho rodičov pripravuje hlavne pre deti, ale ony samotné sa vo všetkých tých prípravách tak trochu strácajú. Najlepšia odpoveď je, potomka do príprav zapojiť alebo nechať upratovanie a vybrať sa spolu von pozorovať svetielka žiariace z domov a na uliciach. Ved to je pravé čaro Vianoc.


ANKETA:

Na čo sa vás deti v súvislosti s Vianocami pýtajú najčastejšie?

36,1%30,6%16,7%13,9%2,8%


Komentáre k článku:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok „Choď sa pohrať...“ Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  „Choď sa pohrať...“ Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne

  Kto nemá rád filmy? Či chceme alebo nie, hrané príbehy na filmovom plátne nás ovplyvňujú, na konanie hrdinov si spomíname najmä v situáciách, kedy si s niečím nie sme istí, prípadne si nevieme rady. Preto je dôležité, čo pozeráme, a aké vzory nám filmy podsúvajú.

 • Obrázok ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život

  „Platí, že ak rodina uspokojí potreby dieťaťa, bude si oveľa ochotnejšie umývať zuby, upratovať si izbu a prestane byť neustále v opozícii,“ vraví v rozhovore o detskej duši uznávaný detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe, ktorému nedávno vyšla nová kniha. „Sila nevysloveného“ rozpráva päť príbehov, s ktorými sa stretol vo svojej psychoterapeutickej praxi.

 • Obrázok Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život

  „Prečo nejdeš k ostatným? Choď!“ Aj keď vidíte, že vaše dieťa túžobne pozerá na skupinu hrajúcich sa detí, no zostáva pri vás, držiac sa vás za ruku, nenúťte ho. Nie je každý šouman, stredobod spoločnosti, nie každý sa okamžite spriatelí či dokonca preberá velenie v kolektíve. A ani nemusí.

 • Obrázok 10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte

  Nekritizovať, neporovnávať, nevysmievať sa. Základné pravidlá komunikácie s deťmi sa oplatí dodržiavať vždy, v teenagerskom veku je to však možno ešte dôležitejšie. Pri krehkej psychike dospievajúceho dieťaťa niekedy naozaj stačí jediné slovo od blízkeho človeka, aby sa mu zdravé vnímanie seba samého obrátilo naruby.

 • Obrázok Je vaše dieťa ľavák alebo pravák? Podľa tohto to najľahšie rozoznáte

  Je vaše dieťa ľavák alebo pravák? Podľa tohto to najľahšie rozoznáte

  Jasné to môže byť od najútlejšieho veku a rodičia to nemusia vôbec riešiť. Ľavorukosť nie je hendikep, môže sa ním ale stať, ak by ľaváka chcel niekto pretvárať na praváka. To môže viesť k tikom, zajakaniu, pomočovaniu či poruchám učenia.

 • Obrázok Smútok za letom? Ako čo najhladšie preladiť deti z prázdnin do školského kolotoča, radí psychologička

  Smútok za letom? Ako čo najhladšie preladiť deti z prázdnin do školského kolotoča, radí psychologička

  Posledný týždeň prázdnin je tu. Ako si ho nepokaziť a zároveň sa citlivo naladiť na blížiacu sa školu a s tým spojené povinnosti? Radí psychologička z Alma centra pre zdravý vývin Dana Comas.

 • Obrázok Čo sa stane, ak vypnete deťom televízor?

  Čo sa stane, ak vypnete deťom televízor?

  Bez televízie si deti poradia, skôr sú to dospelí, kto ju potrebuje, aby svojich potomkov na chvíľu „vypol“ a získal chvíľu pre seba. Obrazovka deti fascinuje, bez ohľadu na to, či rozumejú tomu, čo na nej vidia alebo nie, dokážu ju sledovať pomerne dlhú dobu.

Ďalšie články v rubrike >