Čert existuje, veria deti. Nestrašte ním zbytočne

Gabriela Bachárová, 4. decembra 2018 o 13:26

Už zajtra budú chodiť po večerných uliciach Mikuláš, anjel a čert. Podarená trojica, ktorá prináša deťom darčeky a trochu ich aj postraší. Nie je to však tak nevinná zábava, ako sa môže zdať. Strach detí z čerta berte vážne.

Čerti sú len v rozprávkach, to však malé deti nevedia.

Foto: Shutterstock.com

Najviac sa deti čertov boja vo veku okolo troch až štyroch rokov. Ich predstava sveta je magická. Veria tomu, že čertisko ich naozaj môže odniesť do pekla a už nikdy neuvidia mamičku ani otecka. V žiadnom prípade preto deťom, ani zo zábavy, nehovorte, že ak nebudú poslúchať, už sa na ne chystá pekelník. Keď ho potom uvidia, môže sa to pre ne stať naozaj traumatickým zážitkom.

Čaro Mikuláša, anjela a čerta je samozrejme v tom, že malé deti veria v ich existenciu. Tak to má byť. Ak však máte doma bojazlivejšie dieťa, dohodnite sa s rozprávkovou návštevou radšej vopred, že čert potomka postraší len symbolicky. Nebude sa vyhrážať, že dieťa odnesie, ak neposlúchalo. Ďalším šikovným ťahom je, ak sa čert bude držať pri návšteve vzadu a hlavnú rolu zohrajú Mikuláš a anjel v popredí. Čert ani nemusí nič hovoriť, len trochu zarinčí reťazami, vyplazí jazyk a niečo zablekoce.

Na druhej strane prekonávanie strachu patrí k zdravej výchove. Zvážte, či návšteva čerta a Mikuláša môže vášmu dieťaťu i výchovne prospieť. „V živote sa človek dostane do mnohých situácií, kedy bude musieť prekonávať strach, preto si spoločnosť vytvára výchovné praktiky, ktorými na to svoje potomstvo pripravuje, cvičí, trénuje, otužuje. Myslím si, že i náš Mikuláš k takýmto výchovným inštitúciám patrí. Hrdinou nie je ten, kto nemá strach, ale ten, kto strach prekonáva. A to bez učenia nejde,“ vyjadril sa legendárny, dnes už zosnulý český psychológ Zdeněk Matějček.

Je to ako so všetkým. Je na rodičoch, aby rozhodli, čo pre ich dieťa bude prínosom a prečo. Možno vás inšpiruje, ako čertí problém vyriešila jedna mamička: „Keď bola dcérka menšia, chodili sme pravidelne na mikulášsku besiedku. Videla som na nej, že sa bojí. Nechcela som ju strašiť zbytočne, povedala som jej preto, aby sa pozerala čertom na nohy. Ak uvidí, že majú normálne, ľudské topánky, je to znak, že to žiadni čerti nie sú. Musím povedať, že to zabralo. Tak ju zaujalo sledovanie čertích nôh, že sa úplne prestala báť,“ smeje sa Katka, mama osemročného dievčatka.Výchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom

  Päť prípadov, kedy je naozaj dobré byť lenivým rodičom

  Pred niekoľkými rokmi žala ohromný úspech kniha Toma Hodgkinsona Lenivý rodič. Aj keď ide sčasti o vydarený marketingový názov, na lenivosti rodičov predsa len niečo je. Sú situácie, kedy sa byť lenivým rodičom vyplatí. Dieťa má z toho oveľa väčší osoh pre vlastný rozvoj, než keď je človek prehnane starostlivý.

 • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

  Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

  Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

 • Obrázok „Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám

  „Vráťte sa k zdravému sedliackemu rozumu,“ odkazujú babičky súčasným mamičkám

  O tom, čo všetko robia dnešné babičky vo vzťahu k vnúčatám správne a čo naopak, sa vedú dlhé diskusie. Ako však vnímajú babičky nás? Oslovili sme staré mamy s otázkou, aké sú podľa nich dnešné matky a čo by im poradili. Aj keď to možno niekoho prekvapí, väčšina z nich v súvislosti s výchovou detí rieši rovnaké veci ako my rodičia. Tablety, mobily, domáce práce a predovšetkým – lásku a dobro dieťaťa.

 • Obrázok Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“

  Čo zaberie na detský vzdor? Psychologička Eva Farkašová radí: „Prejavte pozitívne emócie.“

  Už je to tu zasa! Dieťa vzdoruje a nedá si povedať, nepomáha vysvetľovanie ani zvýšený hlas. Čo robiť v takých chvíľach? Rodičia sú často zúfalí, psychologička Eva Farkašová ale hovorí, že detský vzdor sa dá poraziť, ak mu budete predchádzať či v prípade krízovej situácie namiesto kriku prejavíte lásku a porozumenie.

 • Obrázok Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť

  Rodinnú zátaž v sebe nesieme celý život, nedá sa pred ňou ujsť, musíme ju len pochopiť

  Psychologička Lýdia Adamcová hovorí o tom, ako sa z dnešných rodinných vzťahov vytráca láska a prečo je dôležité, aby jednotlivé generácie rodiny držali pohromade. Nejde o to, aby sa mladí nasťahovali k rodičom do bytu, ale o to, čo cítia, ak na nich myslia, zdôrazňuje.

 • Obrázok Neposlúcha vás a neviete si rady? Akým vetám sa pri presviedčaní dieťaťa určite vyhnite

  Neposlúcha vás a neviete si rady? Akým vetám sa pri presviedčaní dieťaťa určite vyhnite

  Neposlúcha a neposlúcha? Už si neviete rady, ako dieťa prinútiť nech konečne urobí, čo od neho žiadate? Najprv sa zamyslite, prečo je naozaj potrebné, aby konalo podľa vašich pokynov. Ak na to prídete, skúste mu to presne takto v pokoji vysvetliť. Nie je to vždy jednoduché, ak sa človek ponáhľa, ľahko stratí nervy. Aj v stave najväčšej nervozity sa však skúste ovládnuť a týchto päť viet radšej nehovorte.

 • Obrázok Mladí sa hlásia k podpore fašistov, každý piaty by volil Kotlebu

  Mladí sa hlásia k podpore fašistov, každý piaty by volil Kotlebu

  Rýchle riešenia problémov, označenie vinníka, ktorý za ne môže a netolerancia tých, ktorí sú iní. K extrémistickým ideám sa u nás hlási dosť veľká skupina mladých. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus by v parlamentných voľbách pätina opýtaných prvovoličov volila práve kotlebovskú fašistickú stranu.

Ďalšie články v rubrike >