- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Šibanie a polievanie. Pekná ľudová tradícia alebo násilie a ponižovanie žien?
„Veľkonočné sviatky som nikdy neobľubovala, pretože to znamenalo, že k nám prídu chlapci a muži, ktorí ma budú bolestivo biť po nohách korbáčom, hádzať ma do vane a púšťať na mňa studenú vodu,“ spomína si dnes 36-ročná Lucia na to, ako trávila Veľkú noc v detstve.
-
ROZHOVOR Dánska pedagogička Helle Heckmann: Deti potrebujú byť doma s rodičmi
„Deti nepotrebujú krúžky či športy, ale byť doma a žiť život s najdôležitejšími ľuďmi vo svojom živote, s rodičmi. Moja najlepšia rada znie: trávte každý deň s deťmi dostatok času,“ vraví v rozhovore Dánka Helle Heckmann, zakladateľka slávnej škôlky Nokken, v ktorej deti trávia väčšinu času vonku.
-
Aký vplyv majú na choroby detí problémy ich matiek?
Slabá imunita? Nezdravá strava? Málo pohybu? Nevhodné oblečenie? Stres? Čo všetko sa skrýva za chorobami detí? Argentínska psychoterapeutka Laura Gutmanová skúša hľadať odpovede aj vo vnútornom rozpoložení. Dieťaťa, i jeho najbližšej osoby, najčastejšie matky.
-
Peter Sagan: Nechajte dieťa behať po vonku, ja z toho dodnes ťažím
To, že sa deti potrebujú slobodne vylietať po prírode, nie je žiadnou novinkou. K tým, ktorí to jednoznačne odporúčajú, patrí aj Peter Sagan. Hru vonku považuje za kľúčovú pre zdravý rozvoj dieťaťa, dokonca aj profesionálneho športovca, a ako dodáva – aj vďaka nej je dnes tým, kým je.
-
Skoro štyri percentá detí trpia závislosťou na počítačových hrách. Týka sa to aj vášho dieťaťa?
Asi štyri percentá českých detí vykazujú znaky závislosti na digitálnych hrách a je u nich vysoká pravdepodobnosť, že touto poruchou naozaj trpia. Vyplýva to z prieskumu zorganizovanom psychológmi Univerzity Palackého v Olomouci, do ktorého sa zapojilo vyše 3 950 dospievajúcich z náhodne vybraných českých škôl. Dá sa predpokladať, že na Slovensku by prieskum dopadol veľmi podobne.
-
Dnešné deti sú drzé a nesamostatné, kto za to môže? Časť ľudí má vinníka – modernú výchovu
Bolo v minulosti naozaj všetko lepšie? Deti boli poslušné, úctivé, odolnejšie, zdravšie, samostatnejšie, tie dnešné sú drzé, ukričané, arogantné, závislé na rodičoch... Dá sa na to aj tak pozerať. Vzniká tu dokonca skupina ľudí, velebiaca starú dobrú autoritatívnu výchovu, ako akási opozícia rodičom, ktorí sa v detstve necítili šťastní, a skúšajú pri svojich deťoch inú cestu.
-
Dobré skutky detí možno aj tento rok prihlásiť do projektu Detský čin roka
Deti i dospelí môžu do 30. júna prihlásiť inšpiratívne dobré skutky detí do projektu Detský čin roka 2019.
-
Terapeut Miroslav Haranta: Recept na dobrý vzťah? Na prvom mieste ste vy, potom partner a až nakoniec dieťa
Partnerstvá by nemali vznikať len na základe vášne či rozumového rozhodnutia, inak nemusia vydržať. Ak si chcete udržať dobrý vzťah aj po narodení detí, nesmiete potomka postaviť na prvé miesto. Hovorí to terapeut Miroslav Haranta.
-
Mama, on mi berie macka! Do súrodeneckých sporov sa nemiešajte. Nech si ich vyriešia pekne sami
Viacnásobní rodičia to poznajú veľmi dôverne. Súrodenci sa síce ľúbia, ale zároveň sa večne hádajú, či dokonca bijú. A od vás chcú vyriešenie vzájomných sporov. Čo v takom prípade? Viac sa osvedčuje nezasahovať do konfliktu, obidve strany vypočuť, dať im za pravdu a počkať, ako situáciu sami vyriešia.
-
Diktát reklamy. Sledovali sme nedeľné ranné televízne vysielanie pre deti
Sleduje vaše dieťa v nedeľu ráno v televízii rozprávky? Skúsili sme to aj my. To, čo obrazovky servírujú detským divákom má však väčšinou na míle ďaleko od niekdajších príjemných oddychových pásem ako bolo kedysi Poďte s nami, Matelko či Raťafák Plachta. Deti sú dnes vystavené masívnemu tlaku agresívnych príbehov a ešte agresívnejších reklám. Za hodinu vysielania sme ich na troch staniciach napočítali 70 (vrátane reklám na ďalšie programy a sponzorov relácií).
-
Ako dostať dieťa od mobilu či tabletu? Nebojte sa ráznych krokov, uberte na pohodlí
Počítače a ich virtuálny svet sú pre dieťa nebezpečnou pascou. Najmä ak jeho chápadlám podľahli aj dospelí, ktorých má doma. S nadmerným časom stráveným na internete súvisí nárast detskej agresivity, depresií, samovrážd i závislostí. O škodlivosti sa hovorí veľa. Ako však dostať deti z bludného kruhu von?
-
Priveľa hračiek škodí. Aj preto sa dnes deti nedokážu sústrediť
Ak má dieťa priveľa hračiek, stávajú sa preň nezaujímavými, nepoužíva ich alebo ho rozptyľujú – prebieha od jednej k druhej, nedokáže sa sústrediť na danú činnosť a dokončiť ju, napríklad poskladať puzzle. Ťažkosti s koncentráciou mu potom môžu v škole robiť veľké problémy.
-
Také veľké dievčatko a nevie pozdraviť! Tiež neznášate, keď sa vám cudzí ľudia miešajú do výchovy?
Keď sa vám narodí dieťa, stane sa zvláštna vec. Vy a váš potomok sa stanete verejným majetkom. Zrazu budete musieť čeliť rôznym nevyžiadaným radám či kritike od úplne neznámych ľudí, ktorí pocítia neodolateľnú túžbu oznámiť vám, čo si myslia o výchove súčasných rodičov.
-
Mali deti v minulosti krajšie detstvo? 10 vecí, ktoré boli lepšie ako dnes. A 10 naopak horších
Kedysi boli deti oveľa šťastnejšie ako dnes, mali pekné detstvo v prírode, s kamarátmi vymýšľali huncútstva. Alebo sú tvrdenia o krásnom detstve len mýtom a bolo to presne naopak? Deti sa bežne telesne trestali, nik ich nebral vážne, rodičia im neprejavovali veľmi city. Pozreli sme sa na to, čo bolo v minulosti lepšie a čo horšie ako dnes.
-
To je ale pomocník! Sedem najčastejších chýb, ktoré robíme pri zapájaní detí do domácich prác
Deti pomáhajú radi. Domáce práce sú pre nich rovnaká zábava ako hranie sa. Je na nás dospelých, či deti budeme viesť k tomu, aby tieto činnosti vykonávali s nadšením aj opakovane, alebo či si z nich urobia nepríjemnú povinnosť, ktorú chcú mať čím skôr z krku. Tu je sedem vecí, na ktoré si treba dať pozor, ak máme detského pomocníka.
-
Toto je 10 najlepších kníh o výchove detí, ktoré si určite prečítajte
Najlepšie samozrejme je, ak vám rodičovstvo ide ako po masle a nemusíte sa radiť s múdrymi knihami. Ak však máte pocit, že v mnohých výchovných situáciách tápete, prečítať si rozumnú knihu, ktorá naozaj poradí a pomôže vám zorientovať sa v sebe aj svojom dieťati, môže byť záchranou. Vybrali sme pre vás desať kníh o výchove, ktoré podľa nášho názoru presne toto spĺňajú.
-
Čo potrebuje dieťa, aby z neho vyrástol vyrovnaný dospelý? Vysvetľuje uznávaný psychiater Jozef Hašto
Prvé, čo by mal človek na tomto svete pocítiť, je matkina pokožka. Prvé, čo by mal vidieť, je pohľad jej očí. Nasleduje množstvo dotykov, telesnej blízkosti, neskôr primeranej pozornosti a správnej reakcie v jednotlivých situáciách. Nezanedbateľný je aj vplyv spoločnosti, v ktorej žijeme. Čo všetko je potrebné pre harmonické fungovanie človeka v sfére JA–TY–MY, vysvetľuje psychiater Jozef Hašto v novej knihe Mira Polláka Solidarita. Text poskytol aj portálu ahojmama.sk.
-
Sex deťom vysvetlite čím skôr, nesmie byť tabu. Ako a kedy o ňom povedať?
Otvorene a prirodzene, tak by mali rodičia hovoriť s deťmi o sexe. Aj keď si mnohí myslia, že ak pohlavné záležitosti budú pred deťmi zatajovať, uchránia ich od predčasných skúseností, opak je pravdou. „Čím lepšie informácie majú deti o týchto témach, berú ich ako prirodzenú súčasť života, tým neskôr majú záujem zažiť svoje prvé skúsenosti. A hlavne – chcú ich zažiť s partnerom, ku ktorému cítia lásku,“ hovorí terapeut Miroslav Haranta. Pripomína, že sexuálna výchova od štyroch rokov v Holandsku spôsobila, že oveľa menej detí má prvý sex vo veku 12-14 rokov. Ako riešia so svojimi deťmi záležitosti sexu slovenskí rodičia?
-
Biomatka nedáva deťom lentilky a niekedy ani topánky. No a čo?
Moje deti nevedia, čo sú lentilky, nikdy neochutnali biely rožok. Ovocie a zeleninu pestujeme, prípadne kupujeme bio. Obe deti som porodila doma, obe som nosila a pri oboch som prala látkové plienky. Som biomatka? Zrejme áno. Ale čo je na tom? Štyridsiatničke Nataši viac než na označení záleží na tom, ako žije a čo dáva deťom na tanier.
-
Prečo je vlk zlý a kozliatka sa dajú nachytať? Mnohé rozprávky deťom zbytočne podsúvajú zlé vzory správania
Výchova dieťaťa viac než v pokynoch a príkazoch spočíva predovšetkým v správnom príklade. Deti totiž nerobia v podstate nič iné než nasávajú a potom opakujú to, čo vidia okolo seba. Zamysleli ste sa niekedy, aké vzory im vlastne podsúvame? Prostredníctvom mnohých kníh a rozprávok, o ktorých sme presvedčení, že sú pre deti tým najlepším, im v skutočnosti zbytočne do hlávok dostávame nesprávne vzorce správania.