Malí ekológovia chránia Zem. Vtipné príhody rodičov, ako sa ich deti starajú o prírodu

Patricia Poprocká, 24. apríla 2019 o 06:00

Tohtoročný Deň Zeme pripadol na Veľkonočný pondelok, takže pri tejto príležitosti sa o prírode a ochrane planéty hovorilo o niečo menej než po iné roky. Bez ohľadu na to, našťastie je veľa rodičov, ktorí sa snažia vypestovať vo svojich deťoch vzťah k prírode. Detská logika je jedinečná a svojská, takže enviromentálna výchova v rodinách sa neraz skončí komickou situáciou alebo aspoň vtipnou hláškou. Zozbierali sme niektoré zážitky rodičov.

Miško (vľavo) na svojho obľúbeného zajaca nezabudol ani na Veľkú noc.

Foto: Veronika Neilová

Veľkonočná kupačka zajacov

Moje deti mali odmalička radi zvieratá, vodievala som ich na prechádzky so psom, u deda mali mačku, chovali sme rybky a na jeseň im dedo kúpil aj zajačiky, ktoré chová u seba na dvore. Deti si ich veľmi obľúbili a kedy sa len dá, chodievajú k nemu kŕmiť ich a pohrať sa s nimi. Každý zo synov má svojich obľúbenca. Deväťročný Miško tento rok nástojil, že bezpodmienečne musíme ísť na Veľkonočný pondelok aj za dedom. Dôvod? „Musím obliať zajačicu, aby bola zdravá.“ A v utorok, keď na východe oblievajú dievčatá chlapcov, zasa presviedčal mňa, že musím ísť aj ja – poliať všetkých zajacov.
(Veronika, Medzilaborce, matka 11 a 9-ročného syna)

Plastová puška za každú cenu

Snažím sa deťom vysvetľovať dopady konzumného života na našu planétu, ukazujem im napríklad obrázky uhynutých veľrýb, ktoré sa prejedli plastov. Päťročný syn nedávno prišiel s tým, že aj on by chcel plastovú pušku, akú má jeho kamarát. Tak som mu opäť pripomenula nadmerné množstvo plastov na našej planéte a snažila sa ho presvedčiť, že postačí, ak si zoberie z drevenú palicu a bude sa hrať, že je to jeho puška. „Plastové pušky sú zbytočné, znečisťujú našu Zem, keď ich ľudia vyhodia, skončia niekde na smetisku, alebo sa dostanú až do oceánu, kde ich potom zje nejaká ryba, ktorá zomrie,“ snažila som sa o jednoduché vysvetlenie. Syn sa zamyslel a prikývol, čo vo mne vyvolalo nádej, že rozumie. No prišiel s vlastným riešením. „Vieš čo? Tak keď Mirko svoju pušku vyhodí, ja si ju zoberiem a nikdy ju nevyhodím.“
(Renáta, Bratislava, matka päťročného syna a šesťročnej dcéry)

Posiata kofola

Štvorročný syn trávi veľa času vonku a veľmi rád pomáha v záhrade. Tento rok siali s otcom. Keď som prišla domov, celý natešený mi bežal v ústrety: „Mami, mami, my sme sadili v záhrade. A posiali sme aj kofolu!“ Až partner mi musel vysvetliť, že šlo o rukolu.
(Nataša, Prešov)

Kŕdeľ stíhačiek

Milo má štyri roky a vyrastá na lazoch. Väčšinu dní strávi vonku pri zvieratách, o ktoré sa stará jeho otec. Chodieva aj do „civilizácie“ – na nákupy, k starým rodičom, občas do škôlky, predsa len však prírodu pozná lepšie než výdobytky techniky. Keď sme raz prechádzali okolo Sliača, ukazujem mu: „Pozri sa, tam sú stíhačky.“ „Vidím,“ volá natešený syn. „Celý kŕdeľ!!!“
(Silvia, Zvolen, matka štvorročného syna a šesťročnej dcéry)

Éčkové potraviny nie, céčkové áno

Deti sa snažíme viesť k zdravému stravovaniu, najmä k tomu, aby jedli čo najviac sezónnych a lokálnych potravín. Ak chcú v obchodoch nejaký polotovar alebo sladkosti, tak im vysvetľujeme, že sú chemicky upravované, obsahujú „éčka“, aby dlho vydržali, pekne voňali a výraznejšie chutili. A že keď sa ich v tele nahromadí veľa, človek ochorie. Naopak, jednoduché jedlá, obyčajné ovocie či zelenina sú zdravé, majú veľa vitamínov. Najlepšie si pamätajú vitamín C. Potom som počula päťročnú dcéru, ako poučuje kamaráta: „No ty asi chceš, aby ťa bolelo brucho, a aby si ochorel, keď ješ sladkosti. Éčkové potraviny sú škodlivé, môžeš jesť len céčkové.“
(Petra, Bratislava, matka päťročnej dcéry a trojročného syna)

V zemi je kvietkom najlepšie

Rastliny aj stromčeky treba chrániť, a hoci sú kvietky krásne, najlepšie im je v zemi. Netreba ich brať domov do vázy, dlhšie vydržia v hline, kde majú najviac živín, vysvetľujem svojim deťom vždy, keď ideme okolo nejakých kvetín ktoré by si najradšej odtrhli. Samozrejme, že deti chcú mať kvietky aj vo váze, takže sa to väčšinou končí kompromisom. Niekedy odtrhnú, niekedy nechajú tak. Bez dozoru však väčšinou neodolajú, a keď minule odtrhli narcisy susede, nahnevala som sa. Nakričala som na nich, že nemôžu brať kvetiny druhým, že teta sa z nich tešila a teraz nemá nič. Syn v snahe napraviť veci ich zobral kvietky a zapichol ich do zeme pred susedkin plot. „Už sú naspäť, zasadil som ich, v zemi im je najlepšie...“
(Katarína, Ivanka pri Dunaji, matka sedemročnej dcéry a päťročného syna)

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?

 • Obrázok 10 silných stránok introvertných detí

  10 silných stránok introvertných detí

  Mať doma introvertné dieťa, z toho nie je nadšený asi žiadny rodič. Častá je obava, že toto psychické nastavenie potomkovi v živote skôr ublíži ako prospeje. Veď je tiché, nepriebojné, má málo kamarátov, ujdú mu všetky príležitosti... Rodičia sa často snažia malého introverta prerobiť. Núkajú mu spoločnosť iných detí, postrkujú ho dopredu - a ono to, samozrejme, nezaberá. Namiesto potlačovania introvertnosti je lepšie vyzdvihnúť jej pozitíva.

 • Obrázok Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Agresívny rodič na dieťa kričí, ponižuje ho a neváha svoje argumenty podporiť bitkou. Pasívny rodič dovolí, aby mu potomok skákal po hlave. Najlepší výchovný prístup má asertívny rodič. K dieťaťu sa správa s rešpektom a ohľadom na jeho potreby, nedovolí však, aby ho ovládalo.

 • Obrázok Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Šťastné deti. Čo potrebujú k tomu, aby boli šťastné? Okrem našej lásky, pozornosti či darčekov k sviatkom sú dôležité aj ďalšie záležitosti. Na prvý pohľad môžu pre ne predstavovať nekomfort, pre zdravý vývoj a ich sebahodnotu sú však dôležité.

 • Obrázok Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Hnevá, dostane jednu na zadok a je vybavené. Výchova „ručne stručne“ má u nás stále dosť zástancov, hoci o jej škodlivom vplyve už bolo povedaného a napísaného naozaj veľa.

 • Obrázok Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.

 • Obrázok Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Duševný stav slovenských detí nie je dobrý, zhodujú sa odborníci na psychické zdravie. Pribúda dokonca pokusov o samovraždu, je viac depresií aj porúch správania. Rýchla odborná pomoc však u nás zaostáva za vyspelým svetom, na detských psychiatrov sa čaká dlhé mesiace, ak sa vôbec podarí nejakého zohnať. V kritických chvíľach však môže pomôcť obyčajný telefón.

Ďalšie články v rubrike >