- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Starostlivosť o deti je stále na ženách, zapája sa len polovica mužov. Za Švédmi či Slovincami veľmi zaostávame
Dennodenne sa o svoje ratolesti stará 87 percent Sloveniek a len 55 percento Slovákov. Slovensko sa tak radí ku krajinám s najmenším zapojením mužov do rodinného života.
-
Družinárka nadávala deťom, ja som mlčala. Prestaňme sa už skláňať pred pochybnými autoritami
„Mala som sa tých deciek zastať, niečo povedať. Aby videli, že družinárka sa k nim nemôže správať z pozície sily. Neurobila som to, a stále si to vyčítam,“ píše nám mamička Hana, ktorej nedá spať nedávny zážitok zo školy.
-
„Hriala som na tele fľašku, aby mali mačence teplé mlieko.“ Deviatačka Katka z Pliešoviec zachránila tri malé slepé klbôčka
Keď Slavomír Matejka, riaditeľ základnej školy v Pliešovciach v okrese Zvolen, videl, že deviatačka Katka priniesla do školy tri mačiatka a nechala ich celé vyučovanie v batôžku v šatni, chcel jej najskôr vynadať. Dnes sa z riaditeľne ozýva trojhlasné mňaučanie.
-
ROZHOVOR Lucia Kantorová z Mamily: Ženy na verejnosti nedojčia preto, aby ukazovali prsia či mali obecenstvo
Nedávne prípady, keď matkám zakazovali dojčiť v banke či v reštaurácii vyvolali v spoločnosti polemiku o vhodnosti dojčenia na verejnosti. MUDr. Lucia Kantorová z občianskeho združenia Mamila vysvetľuje nezmyselnosť sporov, aj to, prečo dojčenie na verejnosť patrí a že ani zďaleka pri ňom nejde len o utíšenie hladu.
-
„Tiež mi ukážeš?“ Česi nakrúcajú film o pedofiloch na nete a je to sila, pozrite si upútavku
Dvanásťročná Míša sa nesmelo pýta: „A vieš o tom, že mám dvanásť? Neprekáža ti to?“ Otázku kladie dospelému mužovi, ktorý sa na ňu pozerá z monitora počítača. Bez zaváhania jej odpovie, že s tým nemá problém a vyzve ju: „Ukážeš sa mi tiež?“ Predtým jej poslal svoje masturbačné video.
-
Ako pomôcť dieťaťu zvládnuť bolesť? Päť najčastejších chýb rodičov
Dieťa sa poraní, dostáva bolestivú injekciu, spadne... Nepríjemné situácie, pri ktorých niekto plače, až sa hory či steny ozývajú, iný naopak, statočne znáša bolesť. Väčšina rodičov sa chce slzám vyhnúť. To, či dieťa bude plakať alebo nie, však nie je v týchto prípadoch priorita. Viac než o to, či dieťa plače alebo nie, ide o to, aby sa naučilo bolesť zvládať. A rodič je ten, ktorý mu v tom môže pomôcť správnou reakciou. Čomu je teda dobré sa vyvarovať?
-
Slováci vstupujú do manželstva neskôr, rozvádzajú sa aj dlhoročné páry
Najčastejšou príčinou rozvodu manželstiev je u oboch pohlaví rozdielnosť pováh, názorov a záujmov.
-
Zahaľte sa, tu sa také nemôže! Bratislavská reštaurácia zakázala mamičke dojčiť
S dojčením vo svojich priestoroch nemá problém len pobočka pražskej banky, ale aj bratislavská reštaurácia. Mamičke Lívii, ktorá počas čakania na jedlo dojčila 21-mesačnú dcéru, tam kázali, aby s tým prestala alebo sa s dieťaťom aspoň nejako prikryla.
-
Stará mama má zumbu! V čom sú starí rodičia iní než kedysi a čo sa nezmenilo
Porovnávame neporovnateľné? Starí rodičia kedysi a dnes, to sú zväčša úplne rozdielne svety. Kým tridsiatnik má za starú mamu osôbku, ktorá pečie buchty či chová sliepky, dnešné staré mamy lajkujú príspevky na facebooku či chodia na welness pobyty. Čo ešte sa zmenilo predovšetkým, a čo naopak, zostáva bez ohľadu na dobu rovnaké?
-
Tiež vozíte deti do školy? V českom meste povedali dosť a stalo sa toto!
Rodičia dnes vozia deti do školy, hoci to majú z domu doslova len pár krokov. Pred školami sa tak každé ráno tvoria zápchy a hrozia nebezpečné situácie, keď deti prebiehajú medzi zastavujúcimi autami. V českom meste Klecany povedali dosť.
-
Ako nevyhorieť a byť šťastný. Skúste metódu plnej pozornosti mindfulness
Dobre to poznajú nielen mamičky, ale väčšina ľudí. Záplava každodenných povinností spôsobuje chronický stres a napätie, výsledkom sú depresie, úzkosti, vyhorenie. Najlepším riešením by samozrejme bolo mať toho menej, ale to je často nemožné. Radosť zo života a pocit, že ho opäť kontrolujete, však môže priniesť jednoduchá metóda mindfulness, čo by sa dalo preložiť ako plná pozornosť, ktorú dáte sebe, ostatným, tomu, čo robíte a vnímate.
-
Dajte si pauzu, nemusíte vždy deťom pomáhať... Šesť situácií, kedy je najlepšie nerobiť nič
Neustále v pohotovosti, dozerať, kam dieťa ide, čo robí, čo zas vyvedie... Každý deň dookola to isté. Veľa rodičov sa oprávnene cíti unavene. A často zbytočne. Je veľa situácií, kedy rodič z pozície dospelého cíti potrebu, či skôr len povinnosť zasiahnuť , ale v skutočnosti nemusí. Deti si dokážu poradiť aj samé. Potrebujú len čas, priestor a našu dôveru.
-
Do chlievika k sviniam! Trestanie detí je nespravodlivé a niekedy poznačí celý život
Tresty sa nepovažujú za dobrý výchovný prostriedok, nikdy nikomu nepomohli. Aj keď sa na nich človek s odstupom rokov smeje, prežitá skúsenosť mu ostáva na celý život a v mnohých prípadoch ovplyvňuje aj jeho ďalšie postoje.
-
Nedržte deti ako v bavlnke, zdravá dávka stresu im pomôže k rozvoju osobnosti
Čo ma nezabije, ma posilní. Platí to aj vo vzťahu stres a deti, ktoré by podľa odporúčaní psychológov mali s ním prichádzať do kontaktu. Vďaka nemu dokážu osobnostne vyrásť.
-
Svetoznáma rodičovská poradkyňa Naomi Aldort: Rodičia často hovoria deťom „nie“, keď to nie je potrebné
Američanka Naomi Aldort je jednou z najuznávanejších rodičovských poradkýň vo svete. Jej kniha Vychovávame deti a rastieme s nimi predstavuje akýsi základ rešpektujúceho rodičovstva. V rozhovore pre ahojmama.sk rozpráva, ako s deťmi riešiť každodenné situácie, ako im povedať nie bez toho, aby sa cítili zranené. Hovorí aj o vlastnom detstve a výhradách voči školskému systému.
-
Vystavovanie detí na Facebooku? Blogerka proti tomu bojuje fotkami dospelých na nočníku alebo s cumľom
Facebook tento rok oslavuje pätnásť rokov od svojho založenia. Vznikol v roku 2004 a odvtedy už vyrástla celá nová generácia detí, ktorej súkromie bolo vpádom sociálnej siete narušené. Rodičom už nestačilo pochváliť sa potomkom na ulici, museli sa o tom dozvedieť stovky ľudí. A prichádzajú prvé následky.
-
Malí ekológovia chránia Zem. Vtipné príhody rodičov, ako sa ich deti starajú o prírodu
Tohtoročný Deň Zeme pripadol na Veľkonočný pondelok, takže pri tejto príležitosti sa o prírode a ochrane planéty hovorilo o niečo menej než po iné roky. Bez ohľadu na to, našťastie je veľa rodičov, ktorí sa snažia vypestovať vo svojich deťoch vzťah k prírode. Detská logika je jedinečná a svojská, takže enviromentálna výchova v rodinách sa neraz skončí komickou situáciou alebo aspoň vtipnou hláškou. Zozbierali sme niektoré zážitky rodičov.
-
Skauti dnes chodia v šatkách a fotia sa pri robení dobrých skutkov. Majú sviatok
Na Slovensku je okolo 7,5 tisíca skautov, dnes majú svoj sviatok. Svätý Juraj je ich patrónom. Podobne ako v iných krajinách dnes celý deň chodia v šatkách. Môžete ich tak stretnúť v školách, dopravných prostriedkoch či len tak na uliciach.
-
Keď nie je, nie je. Šesť tipov, ako jemne odvykať detí od nadmerného jedenia sladkostí
Sú vaše deti po Veľkej noci prejedené sladkého? Obmedziť sladkosti je vždy prospešné, aj keď čím viac ich dieťa jedáva, tým ťažšie si od nich odvyká. Prinášame niekoľko tipov, ako to skúsiť nenásilnou formou.
-
Mami, a prečo je Jožko postihnutý? Ako u svojho dieťaťa rozvíjať empatiu
Empatia je v súčasnosti dosť skloňovaný výraz. Ide o schopnosť precítiť, čo prežíva iný, vcítiť sa do jeho „sveta“. Je to dôležitá súčasť osobnostnej výbavy človeka – chápať a akceptovať, že existujú rozdiely medzi ľuďmi. Môj kamarát, sused môže mať odlišné prejavy správania v každodenných situáciách, má odlišné názory, postoje, očakávania, ale aj keď s tým nesúhlasím, robím, či robil by som to inak, beriem to na vedomie a snažím sa pochopiť, čo ho k tomu vedie, prečo je taký.