- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Zaznamenávame obrovský nárast detských depresií, hovorí psychiater Igor Škodáček
Docent Igor Škodáček je bývalý prednosta Kliniky detskej psychiatrie v Bratislave. Dodnes na nej pomáha detským pacientom. Hovorí, že časy sa zmenili, rovnako aj detské problémy. Napriek tomu základ psychickej pohody detí je stále rovnaký - v rodinách, v rozhovoroch a záujme o detský svet.
-
10 fungujúcich rád, ako okamžite zlepšiť vzťah s dieťaťom
Rodičia svoje deti milujú, ale ako často priznávajú, vychovávať potomkov je tá najťažšia práca na svete. Deti sa veľakrát nesprávajú tak, ako by sme chceli, časté sú konflikty, ktoré rodičov vyčerpávajú a deti môžu negatívne poznamenať.
-
Skoro polovica slovenských mužov si myslí, že dieťa trpí, ak matka pracuje
S tvrdením, že deti trpia, ak je ich matka zamestnaná na plný úväzok, súhlasí 37 percent obyvateľov Slovenska, presnejšie 40 percent mužov a 35 percent žien. Vyplýva to z prieskumu v stredourópskych krajinách, ktorý pri príležitosti Medzinárodného dňa žien predstavila Slovenská akadémie vied.
-
Budem požiarnikom! Berte vážne, čím chce byť vaše dieťa, nech to znie akokoľvek bláznivo
Detské túžby sú úprimné a slobodné. Počúvajte ich a podporujte. Tak máte najväčšiu šancu, že vaše dieťa si zvolí vo svojom živote tú pravú cestu, ktorá ho zaujíma a napĺňa.
-
Nemožná matka? 6 vecí, ktoré si vo výchove vôbec nemusíte vyčítať. Hoci okolie to vidí inak
Nedarí sa vám utíšiť plačúce či kričiace dieťa? Nechodí vám ešte v troch rokoch na nočník? Má len jeden krúžok? Vyčítať si to rozhodne nemusíte.
-
Týždeň s mamou, týždeň s otcom. Striedavá starostlivosť býva pre malé deti likvidačná
Rastislav sa rozviedol pred dvoma rokmi. Nebolo to práve v najlepšom, napriek tomu sa s manželkou dokázali dohodnúť na majetku i starostlivosti o deti. Nemienil pristúpiť na žiadne víkendové stretávania sa, takže si deti striedajú: týždeň uňho, týždeň u mamy. Pravidelne. Už dva roky, vrátane sviatkov či prázdnin. Rastislav je spokojný, vyhovuje mu to. A deťom?
-
Deťom odopierame normálne detstvo. 6 vecí, ktoré im najviac chýbajú
Je to paradox. Rodičia sa v súčasnej dobe deťom snažia maximálne venovať a rozvíjať ich potenciál, ale dnešné deti sa nezdajú byť veľmi šťastné. Množia sa najrôznejšie výchovné problémy či poruchy správania sa, tak kde nastala chyba? Deťom nedopriavame normálne detstvo a ideme proti ich prirodzeným potrebám. A to všetko v ich najlepšom záujme.
-
Nahotu deti neriešia, nemusíte ani vy. Čas, keď sa začnú zatvárať v sprche, príde sám
Šesťročná Ninka sa na návšteve u bratrancov kúpala s nimi vo vani. Jeden mal osem, druhý desať rokov, tak ich matka usúdila, že bude správne, ak si všetci nechajú spodné prádlo. Urobila dobre, alebo bola zbytočne prudérna?
-
Tomu sa ozaj verilo? Staré príručky o rodičovstve: Oddeliť matku od dieťaťa je správne a hlavne si ho príliš nevšímajte!
Otec pri pôrode, to je len taká francúzska móda, ktorá sa k nám nehodí. Oddeliť dieťa po pôrode od matky je prospešné. Dojčiť môžete, dokonca aj štyri mesiace, ale len s rúškom cez ústa. A posteľ rodičov je jednoznačne zakázané územie. Výchovná rada číslo jedna? Hlavne si dieťa veľmi nevšímajte, nech ho nerozmaznáte.
-
Patrí deťom do ruky zbraň? Určite áno, hlavne chlapcom je to prirodzené
Patrí zbraň do rúk sedemročného dieťaťa? Diskusie na túto tému rozvírila pred pár dňami speváčka Pink, ktorej manžel zverejnil na Instagrame video, ako ich dcéra strieľa z pušky. Keď dáme nabok rozhorčené emócie vyvolané predstavou malých teroristov so zbraňami v rukách, môžeme akurát tak oceniť šikovnosť malej Willow. Ak niekto pozná zbrane a vie strieľať, neznamená to ešte totiž, že z neho bude automaticky násilník či vrah.
-
6 potrieb, ktoré si deti žiadajú naplniť. Dávate im to?
Každé dieťa je iné, ale všetky majú niečo spoločné. Aby sa mohli cítiť šťastne a spokojne, potrebujú uspokojiť svoje vrodené potreby. Ktoré to sú a ako ich naplniť?
-
Mami, nechaj už konečne ten mobil, prekáža mi to!
„Mojej dcérke veľmi prekážalo, keď som držala v ruke mobil alebo si niečo robila na počítači. Vyčítavo sa na mňa pozerala a hovorila mi, nech s tým prestanem. Najskôr som nerozumela, prečo s tým má taký problém. Potom som si však uvedomila, ako mne samej prekáža, keď sa s niekým bavím a on neustále niečo ťuká do mobilu," hovorí štyridsiatnička Hana, mama osemročnej dcéry.
-
Komunikujte s deťmi správne. 6 super techník, aby náš počúvli a necítili sa pritom zahanbené
Koľkokrát ti to mám ešte povedať? Buď si tú izbu okamžite upraceš, alebo nejdeme do žiadneho kina! Rodič je možno spravodlivo rozhorčený, ale s takýmto prístupom toho veľa nedosiahne. Ako teda s deťmi správne komunikovať, aby sme dosiahli to, čo chceme a zároveň deti mali pocit, že ich rešpektujeme?
-
7 tipov, ako zvládnuť náročný koniec zimy. Máte jej tiež už dosť?
Dlhočizný január je našťastie za nami, ešte prežiť február (ten je našťastie krátky) a konečne príde jar. Tiež už túžobne očakávate teplejšie a dlhšie dni, prvé slnečné lúče a spev vtákov? Ešte si chvíľu počkáme, s nasledujúcimi radami však bude to čakanie veselšie.
-
... radšej nechci vedieť! 9 vecí, z ktorých pred deťmi robíme zbytočné tabu
Dieťa je schopné pochopiť veľmi veľa, ak mu to vhodne vysvetlíme. Zaujíma sa o všetko okolo, dobré i zlé. A dobré i zlé musí poznať, aby to vedelo rozoznať. Ak sa ho pred tým zlým snažíme uchrániť, len mu tým vlastne škodíme. Nevedomosť je horšia. Aj zlé a nepríjemné veci sú súčasťou života, preto ich zbytočne pred deťmi nezatajujme. Vyrábame zbytočné tabu, ktoré deti mätie a sťažuje im spoznávanie života v neskorších rokoch.
-
Nie súd, ale sami rodičia majú rozhodnúť, čo bude po rozchode s deťmi. Pomôže im v tom Cochemská prax
Vždy je lepšie, ak sa na starostlivosti o deti po rozvode či rozchode dohodnú sami rodičia, ako to nechať na sudcovi. Túto myšlienku sa na Slovensku snaží zaviesť takzvaná Cochemská prax. „Najväčšou výhodou oproti direktívnemu a zároveň veľmi dlhému rozhodovaniu súdov je, že rodičia svojou dohodou preukážu svoju rodičovskú zodpovednosť voči deťom a zároveň sa oni sami rozhodnú, ako to chcú,“ hovorí PhDr. Miroslava Kristinová Wieckowska, predsedníčka občianskeho združenia Cochemská prax.sk.
-
Deti ľúbime, vieme im to dať aj najavo?
Kým mi mama nepovedala, že ma má rada, nevedela som to, opisuje štyridsiatnička Anna. „Mala som asi štyri-päť rokov, vyčítala mi neupratanú skrinku a pritom povedala, že ma má rada, preto na mňa kričí. Dodnes si pamätám svoje naširoko otvorené oči a prekvapujúce príjemné zistenie: Ona ma má rada?!“ Každý rodič ľúbi svoje deti, lásku im však musíme dávať najavo spôsobom, ktorému rozumejú.
-
Dve deti prepadli dôchodkyňu, chceli peniaze
Už druhý prípad malých zlodejov riešila polícia tento týždeň. Pred pár dňami sa pokúšal ukradnúť kabelku 12-ročný chlapec v Nových Zámkoch, teraz zasa 13-ročný školák so spolužiačkou v Košiciach.
-
Prečo ženy nosia deti na ľavom boku? Vysvetlenie vás prekvapí
Na akej strane nosíte svoje dieťa? Na ľavej, však? Hoci ste praváčka. Úplne intuitívne to tak robia matky na celom svete. Ale prečo?
-
Nenúťte deti vystupovať a predvádzať sa, keď to samé nechcú
Karnevaly, vianočné besiedky či koncoročné vystúpenia. Príležitosť popýšiť sa – pre učiteľov tým, čo všetko dokázali s deťmi vytvoriť, pre rodičov, aké šikovné ratolesti majú, a čo deti? Od tých sa očakáva, že sa budú predvádzať, tešiť a zabávať. Ale čo prežívajú naozaj?