Nadávate? Deti vnímajú nielen slová

Patricia Poprocká, 16. mája 2019 o 10:18

Do p...! Štvorročná Ninka si uľavila šťavnatou nadávkou, za akú by sa nehanbil aj jej ujo v krčme, keď sa jej zosypali na zem nastavané kocky. „Chytal ma záchvat smiechu, ale vedela som, že pred dcérou sa nesmiem rozosmiať, tak som radšej vybehla na chodbu a smiala sa tam,“ spomína jej mama Silvia. Reagovala správne?

Nadávania pred deťmi sa zdržte, ak sa dá. Ak nie, tak aspoň vysvetľujte.

Foto: shutterstock.com

Ak nechceme, aby naše dieťa nadávalo, nemôžeme nadávať ani my. A ak už zanadáva, nemali by sme ho v tom povzbudzovať. Čo by v prípade štvorročného dieťaťa bol práve úprimný smiech.

„Veľmi často sa stáva, že keď maličké dieťa zanadáva, dospeláci sa na tom dobre zasmejú. To však bohužiaľ iba podnecuje dieťa k ďalšiemu používaniu takých slov,“ vysvetľuje Dana Comas, psychologička z Alma centra pre zdravý vývin.

Deti s nadávkami do kontaktu určite prídu, skôr či neskôr. Vulgarizmy sú totiž v našej spoločnosti často neodmysliteľnou súčasťou každého dňa. Počuť ich z každej strany, na niektorých pracoviskách sú dokonca synonymami bežných činností alebo jednoducho ventiláciou pracovného stresu, prenikajú tiež do filmov i piesní. Prakticky nie je šanca deti pred nimi uchrániť, aj keby sa rodič čo ako snažil.

Čo však rodičia môžu urobiť, je vypestovať v deťoch k nadávaniu primeraný postoj. „Rodičia majú hlavne kontrolu nad domácim prostredím a to je významný vplyv na to, ako sa dieťa k nadávkam postaví, či si ich osvojí,“ pripomína Dana Comas.

Kľúčové je domáce prostredie

Preto by sa podľa nej mali dospelí snažiť pred deťmi byť pozitívnym príkladom a voliť slušný slovník. „Deti sa učia od rodičov hlavne nápodobou ich správania. Je, samozrejme, dôležité vysvetľovať a učiť, ale vplyv kopírovania a preberania správania je úplne kľúčový,“ vraví psychologička s tým, že ak sa v rodine bežne nadáva, tento postoj veľmi ľahko preberú aj deti.

Uvedomuje si to aj Ninkina matka. „S manželom pred dcérou zásadne nenadávame, musela to ale od niekoho vonku začuť, možno v škôlke, neviem. A asi si to nejako podvedome spojila v danej situácii, keď jej spadli tie kocky,“ vraví.

Pri starších deťoch už podľa Dany Comas netreba nadávky ignorovať. Ak ich dieťa začuje, rodič by to mal využiť na zaujatie postoja. „Vysvetliť, že niektorí ľudia nevedia zvládnuť svoj hnev a iné emócie a takto nadávajú, ale že to nie je slušné voči okoliu,“ načrtáva.

Niekedy sa tiež môže stať, že sa nezdrží ani samotný rodič a uľaví si nadávkou. Aj to je príležitosť k vysvetľovaniu. „Je úplne namieste, ak rodič dieťaťu povie, že mu je to ľúto a že je nerád, že sa takto vyjadril, že to nebolo správne.“

Nenadávať sa musia naučiť najprv rodičia

Na druhej strane ale platí, že nie je ani správne hnev potláčať. „Vyjadrovať hnev je veľmi dôležité a zdravé. Mali by sme to učiť aj naše deti od malička. Ale existuje veľmi veľa iných spôsobov, ako to urobiť bez nadávok a vulgarizmov, bez osočovania a obviňovania druhých,“ vysvetľuje Dana Comas.

Ak chce rodič ukázať, ako sa dá hnev vyjadriť bez nadávok, musí to ale najprv zvládať sám. „Niekedy je veľmi nápomocné zvoliť si svoju napríklad i absurdnú či smiešnu formu nadávky, ktorá časom prinesie podobnú úľavu. A to môžeme naučiť i deti,“ načrtáva odborníčka. Niekomu môže tiež pomáhať hlasné dýchanie alebo rátanie do desať. „Každý môže hľadať svoju formu úľavy, ktorá je v rámci slušných pravidiel,“ uzatvára.

Čo robiť, keď dieťa nadáva?

v najmladšom veku – často stačí ignorovať, dieťa nevie poriadne, čo hovorí, opakuje po druhých, zabudne. Treba dieťaťu vysvetliť, že sú to slová, ktoré sú neslušné a môžu ostatných veľmi otravovať a byť im nepríjemné a preto ich nebudeme používať
v škôlkarskom veku a keď ide do školy – je dobré s dieťaťom hovoriť, nechať si vysvetliť, čo tá ktorá nadávka podľa neho znamená. Veľa detí to vôbec nevie. Potom následne vysvetliť silu a nevhodnosť takých slov.
u školákov – dá sa zvoliť spomínaná formu vlastnej „neškodnej“ alebo „vtipnej“ nadávky, ak to deti potrebujú na uvoľnenie tlačiacich pocitov. Ak nadávky používajú, aby boli dôležité v partii, hovoriť s nimi o tom, ako byť zaujímavým a dôležitým aj bez nadávok, a že tie sú často len barličkou pre tých, ktorí sa cítia neistí a snažia sa zapôsobiť
s dospievajúcimi, prípadne dospelými deťmi – by to malo byť o dohode, že sa snažíme všetci navzájom rešpektovať a dodržiavať pravidlá, ktoré zahŕňajú i to, že sa nenadáva a nepoužívajú vulgarizmy
(Dana Comas, ALMA Centrum pre zdravý vývin)



ANKETA:

Nadávate pred deťmi?

55,2%



28,7%



4,6%



11,5%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >