Starostlivosť o deti je stále na ženách, zapája sa len polovica mužov. Za Švédmi či Slovincami veľmi zaostávame

TASR, 13. mája 2019 o 15:33

Dennodenne sa o svoje ratolesti stará 87 percent Sloveniek a len 55 percento Slovákov. Slovensko sa tak radí ku krajinám s najmenším zapojením mužov do rodinného života.

O deti aj domácnosť sa stále väčšinovo starajú ženy.

Foto: shutterstock.com

Výraznejšie rozdiely v starostlivosti o deti z hľadiska pohlavia sú už len v troch krajinách, a to v Rumunsku, na Malte a v Grécku. „Slovensko sa zaradilo aj hlboko pod európsky priemer," podotkla analytička Poštovej banky Jana Glasová. Práve Poštová banka urobila analýzu na základe údajov Eurostatu, európskeho štatistického úradu.

Výrazné rozdiely sú aj v starostlivosti o domácnosť. „Denne sa jej venuje 60 percent žien a len 16 percent mužov na Slovensku. Tento rozdiel medzi pohlaviami je takmer identický s európskym priemerom a Slovensko sa tak umiestnilo zhruba v polovici európskeho rebríčka," doplnila Glasová s tým, že podobne ako v iných krajinách Únie aj na Slovensku platí, že muži sa skôr venujú starostlivosti o deti ako o domácnosť. „Pri deťoch je totiž rozdiel medzi ženami a mužmi menší ako v prípade domácich prác či varenia," hovorí Glasová.

Z hľadiska celoeurópskeho porovnania sa ukázalo, že vo všetkých členských krajinách Európskej únie sa o deti a domácnosť starajú viac ženy ako muži. V priemere za celú Úniu sa každodenne o deti stará 92 percent žien a len 68 percent mužov. Najmenšie rozdiely v starostlivosti o potomkov sú vo Švédsku, kde sa o nich stará 96 percent žien a 90 percent mužov, a v Slovinsku, kde sa o deti stará 88 percent žien a 82 percent mužov.Komentáre k článku:
  • používateľ nemá avatarFunthomas 14. mája 2019 o 09:00

    A divíte sa že to tak je? Podľa statistík cca 60% mužov pracuje mimo svojho trvalého bydliska, teda na týždňovkách, aby uživili svoju rodinu. Takže ste ešte aj skreslili, resp. neporovnali štatistiky.
    @zareaguj


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >