Nie sú tam aj vaše deti? Nová sociálna sieť je hitom, priťahuje však sexuálnych predátorov a obsah? Veľmi pochybný

Gabriela Bachárová, 28. mája 2019 o 13:13

TikTok je nová sociálna sieť určená hlavne pre deti a tínedžerov. Rodičia však o jej existencii často nemajú ani potuchy. Pritom môže byť veľmi nebezpečná a dieťa negatívne ovplyvniť.

Sieť TikTok neprináša deťom veľa dobrého.

Foto: archív

Facebook už deti dlho neláka. Vnímajú ho ako nudnú sociálnu sieť pre „starých“, ktorí sa na nej hádajú o politike. Sociálnou sieťou číslo jedna bol pre deti v poslednom období Instagram, ktorý je orientovaný predovšetkým na zverejňovanie fotografií a videí. Ani ten však už netiahne, pretože je príliš „slušný". Na miernom ústupe je i Snapchat, sociálna sieť, ktorá umožňuje posielať priateľom fotografie, ktoré sa po určenej dobe samé zmažú. Teraz je tu sieť TikTok, čínska aplikácia, ktorá dokonale napĺňa predstavy dnešných detí o digitálnej zábave. V roce 2018 bola aplikácia TikTok jednou z najsťahovanejších na svete a v súčasnosti má už viac ako pol miliardu užívateľov.

Používanie siete je veľmi jednoduché, nepotrebujete si zakladať žiadny účet, svoj obsah zverejníte rýchlo, takisto možno rýchlo komentovať a lajkovať príspevky iných. Sieť TikTok, ktorá vznikla z predchádzajúcej hudobnej aplikácie Musical.Ly, sama seba predstavuje len pozitívne: „TikTok je poprednou svetovou destináciou pre krátke mobilné videá. Naším poslaním je zachytiť a prezentovať svetovú kreativitu, znalosti a okamihy, ktoré sú dôležité v každodennom živote. TikTok umožňuje každému stať sa tvorcom priamo zo svojho smartphonu a usiluje o vybudovanie komunity tým, že povzbudzuje užívateľov, aby prostredníctvom svojich videí zdieľali svoje vášne a tvorivé prejavy.“ Znie to všetko pekne, ale realita je o poznanie smutnejšia.

TikTok je postavený na zverejňovaní krátkych, len pätnásťsekundových videí, veľmi často s tanečným, pohybovým a hudobným obsahom. Deti môžu sledovať nekonečný prúd videí, ktoré sú však často bizarné, nedôstojné a nevhodné. Pre dospelého je tento obsah veľmi otupujúci a považuje ho za hlúpy, deti však samozrejme fascinuje. Dôsledkom môže byť pokrivené vnímanie reality, snaha podobať sa pochybným vzorom alebo nárast nesústredenosti, s ktorou majú dnešné deti (ale aj dospelí) veľký problém.

Kompilácia videí na TikToku



Deti môžu vidieť aj vyslovene nebezpečný obsah, masturbáciu, sexuálne scény (u detí aj dospelých), sebapoškodzovanie alebo plnenie nebezpečných výziev, napríklad chodenie vo výške po rímsach alebo lezenie na mosty. V „ponuke“ sú aj hrané videá, ktoré zachytávajú chlapcov, ako si prikladajú na krk nože, alebo ako sa týrajú, ďalej sekcie zamerané na anorexiu alebo chorobnú tučnotu. Prezentujú sa aj rôzne spôsoby, ako spáchať samovraždu. Všetky tieto „oblasti“ možno hľadať podľa hashtagov, teda podľa kľúčových slov. Skrátka, predstavte si to najhoršie a na TikToku to bezpochyby nájdete.

Deti sú na tejto sociálnej sieti ohrozené aj útokmi sexuálnych predátorov. Veľkú návštevnosť majú videá, v ktorých deti odhaľujú časti svojho tela, často aj nevedomky, keď spievajú alebo tancujú. Tieto deti potom oslovujú dospelí so žiadosťou o zaslanie fotografie so sexuálnym obsahom, prípadne predátori videá ďalej šíria a zdieľajú. Deti sa môžu stať aj predmetom vydierania.

Videá na TikToku sú často hlúpe a deťom nič hodnotné neprinášajú



Prostredie TikToku je veľmi nehostinné a deti by na ňom zrejme nemali vôbec byť. Porozprávajte sa s nimi o škodlivosti a nebezpečnosti tejto sociálnej siete. Ak už na TikToku váš potomok je, mali by sa dodržať bezpečnostné pravidlá. Veľké nebezpečenstvo siete je v tom, že všetko, čo používateľ na sieť umiestni, sa v základnom nastavení stáva verejné. Obsah teda môže vidieť každý. Profil je nutné nastaviť na súkromný. Je tiež potrebné vypnúť lokalizáciu, ostatní tak nebudú vedieť, kde sa dieťa nachádza. Rodičia si tiež môžu zabezpečiť prístup do profilu dieťaťa a vidieť tak, čo na sieti robí.

„Podľa môjho názoru developer nezvláda rast aplikácie a nemá ošetrenú bezpečnosť, tým myslím sofistikované roboty a ľudskú kontrolu podobne, ako to má napríklad Facebook,“ vraví IT expert Rastislav Šedaj s tým, že boli zaznamenané nekontrolované úniky nevhodného multimediálneho obsahu, ktoré by deti vôbec nemali vidieť. Vývojári sa podľa Rastislava Šedaja v súčasnosti snažia zapracovať prvky na odstránenie kritických nedostatkov, napríklad možnosť nahlasovať nevhodný obsah. Predpokladá sa, že TikTok bude naďalej strmo rásť, preto sa s ním radšej zoznámte skôr, ako môže byť neskoro.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >