Výchova a vzťahy

 • Obrázok Rady mamičiek: Detský vzdor porazte humorom. Účinné!

  Rady mamičiek: Detský vzdor porazte humorom. Účinné!

  Obdobie detského vzdoru, ktoré najčastejšie prichádza medzi druhým a tretím rokem, je síce náročné, ale ľahšie ho prekonáte, ak sa na ňom spolu s potomkom zasmejete.

 • Obrázok S dieťaťom sa rozlúčte, ako to cítite, nehľaďte na to, čo sa má

  S dieťaťom sa rozlúčte, ako to cítite, nehľaďte na to, čo sa má

  Posledná rozlúčka so zosnulým dieťaťom je bolestná, predsa len však znamená krok vpred v tomto ťažkom období. Rodičom dáva príležitosť precítiť, že v žiali nie sú sami a zároveň poďakovať dieťaťu za to, čo im do života prinieslo.

 • Obrázok Dá sa dnes cestovať s deťmi bez tabletu?

  Dá sa dnes cestovať s deťmi bez tabletu?

  Pre rodičov to býva nočná mora viac než pre ich ratolesti. Niektorí už len pri pomyslení na tých niekoľko hodín, ktoré majú stráviť zatvorení v úzkej kabínke auta so svojim deťmi, pociťujú žalúdočnú nervozitu.

 • Obrázok Človek nie je vinný za to, čo nevedel ovplyvniť, hovorí Mária Jasenková

  Človek nie je vinný za to, čo nevedel ovplyvniť, hovorí Mária Jasenková

  Smrť vlastného dieťaťa je jedna z najhorších vecí, ktorú môže človek zažiť. Vyrovnať sa s tým je náročné a závisí od množstva faktorov. Iné je, keď dieťa zomrie náhle pri nehode, iné, keď po ťažkej chorobe, iné, keď spácha samovraždu. Rodičov okrem žiaľu však spravidla vždy trápi rovnaká otázka – mohol som niečo urobiť inak, lepšie?

 • Obrázok To zvládneš! Ako viesť dieťa k psychickej odolnosti

  To zvládneš! Ako viesť dieťa k psychickej odolnosti

  Kto je psychicky odolný, toho len tak nepoložia bežné nepríjemnosti všedného dňa ani vážnejšie životné otrasy. Niektoré deti sa rodia psychicky krehké a zraniteľnejšie, rodičia však majú dosť možností, ako ich vnútornú silu podporiť a posilniť.

 • Obrázok Mama, kúp mi! Ako (ne)bojovať s deťmi v obchodoch

  Mama, kúp mi! Ako (ne)bojovať s deťmi v obchodoch

  Najistejšie je nechať ich doma, na ihrisku, u známych, alebo hocikde mimo budovy obchodu. Vtedy je najväčšia pravdepodobnosť, že človek zvládne nákup rýchlo a s prehľadom. Možno ho síce trápi, čo deti samé asi vystrájajú, vždy je to však lepšie, ako riešiť vreskot na plný obchod „Mamíííí, toto chcem!!!“

 • Obrázok Ako sa chrániť na internete

  Ako sa chrániť na internete

  Najúčinnejšia ochrana je prevencia. V prípade nástrah, ktoré prináša deťom nechránené surfovanie po internete pripravila aj polícia viacero preventívnych programov. Jedným z nich je dotazník Ako sa nezamotať do sociálnych sietí.

 • Obrázok Internet ohrozuje deti viac než slobodné behanie po vonku

  Internet ohrozuje deti viac než slobodné behanie po vonku

  Voľnou hrou vonku trávia čoraz menej času, a predsa sú aj v bezpečí bytu deti ohrozenejšie než kedykoľvek predtým. Kým v minulosti platilo „Dávaj si vonku pozor, nech sa ti niečo nestane,“ dnes je to skôr naopak. Väčšie riziko je vnútri – na internete.

 • Obrázok Neoslabujte svoju autoritu na drobnostiach

  Neoslabujte svoju autoritu na drobnostiach

  Klinická psychologička Lýdia Adamcová sa venuje deťom už niekoľko desaťročí a je autorkou projektu Výchova v kocke. Vysvetľuje, že korene detských problémov siahajú až k samotným rodičom, k ich vlastným nevyriešeným traumám. Ak sú choré jablká, treba liečiť strom, vyznáva zásadu.

 • Obrázok Ako zvládnuť nástup do škôlky bez sĺz

  Ako zvládnuť nástup do škôlky bez sĺz

  Prvý deň v škôlke si pamätajú rodičia aj deti. Základná otázka vždy je – ako to dieťa zvládne? Bude plakať, či sa začne hrať s ostatnými?

 • Obrázok Psychoterapeutka Eva Labusová: Deťom môžeme dať len to, čo sami máme

  Psychoterapeutka Eva Labusová: Deťom môžeme dať len to, čo sami máme

  „To najhlavnejšie je dieťa úprimne milovať a prijímať také, aké je. Zaobstarať si základné informácie o vývojovej psychológii, o potrebách detí v rozličných obdobiach. A ak máme pocit, že nám to v rodičovstve škrípe alebo nestíhame, zastavme sa. Usilujme o zlepšenie,“ nabáda rodičov psychoterapeutka Eva Labusová.

 • Obrázok Byť eko je s deťmi zložité. Ale nie nemožné

  Byť eko je s deťmi zložité. Ale nie nemožné

  Vraví sa, že ak chcete žiť ekologicky, nemajte deti. Netreba to samozrejme brať doslovne, faktom však je, že v dnešnom vyspelom svete sú deti naozaj dosť veľkým nepriateľom prírody.

 • Obrázok Čo by za to deti v Afrike dali... 5 viet, ktoré si radšej odpustite

  Čo by za to deti v Afrike dali... 5 viet, ktoré si radšej odpustite

  Sľubovali ste si, že tie vety pred vlastnými deťmi nikdy nevyslovíte. Počuli ste ich od svojich rodičov a pripadali vám vážne hlúpe. Našťastie sa s tým ešte dá niečo robiť.

 • Obrázok Kniha o tom, ako byť dobrý rodič, vyšla konečne aj v slovenčine

  Kniha o tom, ako byť dobrý rodič, vyšla konečne aj v slovenčine

  Ako vaša vlastná výchova ovplyvňuje to, aký ste rodič? Aj na túto otázku dáva odpoveď kniha Kruh bezpečného rodičovstva od troch renomovaných amerických psychoterapeutov Kenta Hoffmana, Glena Coopera a Berta Powella.

 • Obrázok Pozor, spadneš! Prečo dieťa väčšinou naozaj spadne

  Pozor, spadneš! Prečo dieťa väčšinou naozaj spadne

  Pozor, spadneš! Nechoď tam, poraníš sa! Koľkokrát za deň používate tieto vety pri rozhovoroch so svojimi deťmi? Hoci to myslíte dobre, v skutočnosti týmito varovaniami môžete deti práve doviesť k tomu, čo nechcete – teda k pádu či poraneniu.

 • Obrázok Bez plyšiaka neodídem! Prečo deti potrebujú mäkučkého kamaráta

  Bez plyšiaka neodídem! Prečo deti potrebujú mäkučkého kamaráta

  Trojročná Katka stratila na výlete svojho plyšového medvedíka. A nastal koniec sveta! Rodičia ju presvedčovali, že jej kúpia takého istého, len nech už prestane rumázgať.

 • Obrázok Nech sa trochu nudia! Deti potrebujú aj čas, ktorý im nebude nikto organizovať

  Nech sa trochu nudia! Deti potrebujú aj čas, ktorý im nebude nikto organizovať

  Má vaše dieťa každé odpoludnie nejaké krúžok? Program rozplánovaný na minúty? Rodičia sa snažia svojich potomkov všemožne rozvíjať, čo je určite chvályhodné, ale mali by im dopriať aj dostatok neorganizovaného voľna, kedy si budú robiť, čo samy chcú. Alebo sa len tak nudiť.

 • Obrázok Čo robiť, keď nechcem reagovať ako moja mama...

  Čo robiť, keď nechcem reagovať ako moja mama...

  Všetci rodičia sa snažia viesť svoje deti najlepšie ako vedia. A hoci sa vedome pokúšajú neopakovať chyby svojich rodičov, stačí jedna kritická situácia a pristihnú sa, že sa správajú presne ako oni.

 • Obrázok Psychologička Pavla Koucká: Menej je v rodičovstve viac

  Psychologička Pavla Koucká: Menej je v rodičovstve viac

  „Dnešným deťom najviac chýba to obyčajné: hry, naháňanie sa, bláznovstvá. Parta, spontánnosť, objavovanie sveta vlastnými silami,“ hovorí psychologička Pavla Koucká, ktorá mala v Česku veľký úspech s knihami Uvoľnené rodičovstvo – Rozumne, citlivo a s menším nasadením a Zdravý rozum vo výchove.

 • Obrázok Ahoj alebo Hi? Ako sa rozprávať s deťmi vo viacjazyčnej rodine

  Ahoj alebo Hi? Ako sa rozprávať s deťmi vo viacjazyčnej rodine

  Ivan je Slovák, za manželku má Holanďanku a spolu sa rozprávajú po anglicky. Ich dve deti vyrastajú v Holandsku. Otázku, ako sa s nimi rozprávať, vyriešili najjednoduchšie, ako šlo. Ivan rozpráva po slovensky, a jeho manželka po holandsky. Deti tak od raného veku vstrebávajú do seba holandčinu, slovenčinu i angličtinu.

Ďalšie naše weby