Nedržte deti ako v bavlnke, zdravá dávka stresu im pomôže k rozvoju osobnosti

ČTK, pt, 26. apríla 2019 o 10:09

Čo ma nezabije, ma posilní. Platí to aj vo vzťahu stres a deti, ktoré by podľa odporúčaní psychológov mali s ním prichádzať do kontaktu. Vďaka nemu dokážu osobnostne vyrásť.

To, čo si o stresujúcej situácii myslíme, je niekedy ťažšie ako situácia samotná.

Foto: shutterstock.com

Samozrejme, traumatický alebo dlhodobý stres je škodlivý, normálny každodenný stres, správne dávkovaný môže byť prospešný. „Zdravá dávka stresu je pre špičkový výkon kľúčová, príliš veľa stresu človeka zadusí,“ pripomína americký denník The Washington Post.

Čoraz viac psychológov sa v tejto súvislosti domnieva, že rodičia by teda nemali za každú cenu chrániť deti pred stresom len preto, že sa považuje za nežiaduci a nezdravý.

Začať by sa malo už v skoršom detstve. Na to, že netreba chrániť už ani malé deti pred pádmi a nezdarmi, upozornila v rozhovore pre ahojmama.sk aj rodinná poradkyňa Naomi Aldort, podobný postoj majú psychológovia John a Linda Frielovci v knihe 7 najväčších rodičovských omylov.

„Zaväzovať deťom šnúrky len preto, aby toho na ne nebolo veľa, vytvára veľmi nebezpečný predecens. Dnes dcérke zaviažete šnúrky. Urobíte za ňu úlohu, keď bude mať deväť. Bežíte jej na pomoc vždy, keď sa poháda s kamarátmi. A ona tak nikdy nevyrastie,“ píšu John a Linda Frielovci.

Podľa Naomi Aldort sú pády výbornou životnou lekciou, rovnako ako malé zranenia. „Keď sa nejaké prihodia, neponáhľajte sa s hrôzou k dieťaťu. Počkajte, kým vás samé zavolá. Prípadne, ak je to možné, zostaňte neviditeľní. Bez úzkostnej reakcie rodičia sa dieťa často postaví a pokračuje v hre," vysvetľuje.

Odborníci pripomínajú, že pre prežívanie stresu nie je ani tak dôležitá samotná situácia, ako to, akým spôsobom ju človek interpretuje.

Zdravý stres je podľa odborníkov motivujúci, našu myseľ a telo pripravuje na nové výzvy, či už ide o skúšky, verejné vystúpenia alebo postavenie sa voči školskej šikane. Nezdravý je ten stres, ktorý sa javí väčší, než s akým sa dokážeme vysporiadať. „Čokoľvek, čo nás núti pracovať na hrane našich súčasných schopností, je stresujúce, ale takto sa učíme a rozvíjame," uviedla pre denník detská psychologička Lisa Damourová.

Rodičia by sa preto podľa nej mali naučiť prijať fakt, že ich deti sa nebudú vždy cítiť dobre, čo ale zákonite neznamená, že je niečo zle. Okrem toho by mali deťom pomôcť intepretovať stres pozitívne namiesto vyzdvihovania negatív.

Pre niekoho predstavuje veľký stres už len napríklad obyčajná písomka. Experti pre The Washington Post na jej príklade vysvetľujú, ako rodičia môžu túto stresujúcu záležitosť prestaviť v náležitom kontexte. Vysvetliť im, že je písomka im ukáže, ako ovládajú učivo, ale nemá vplyv na to, či uspejú v budúcnosti, ani na ich obľúbenosť u učiteľa, v triede alebo v rodine.

To, ako študenti vnímajú stres, teda či ho považujú za nápomocný alebo škodlivý, ovplyvňuje aj ich výkon v škole.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?

 • Obrázok 10 silných stránok introvertných detí

  10 silných stránok introvertných detí

  Mať doma introvertné dieťa, z toho nie je nadšený asi žiadny rodič. Častá je obava, že toto psychické nastavenie potomkovi v živote skôr ublíži ako prospeje. Veď je tiché, nepriebojné, má málo kamarátov, ujdú mu všetky príležitosti... Rodičia sa často snažia malého introverta prerobiť. Núkajú mu spoločnosť iných detí, postrkujú ho dopredu - a ono to, samozrejme, nezaberá. Namiesto potlačovania introvertnosti je lepšie vyzdvihnúť jej pozitíva.

 • Obrázok Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Ako sa stať asertívnym rodičom, ktorého budú deti rešpektovať

  Agresívny rodič na dieťa kričí, ponižuje ho a neváha svoje argumenty podporiť bitkou. Pasívny rodič dovolí, aby mu potomok skákal po hlave. Najlepší výchovný prístup má asertívny rodič. K dieťaťu sa správa s rešpektom a ohľadom na jeho potreby, nedovolí však, aby ho ovládalo.

 • Obrázok Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Čo treba deťom k šťastiu. Okrem lásky a pozornosti aj týchto sedem vecí

  Šťastné deti. Čo potrebujú k tomu, aby boli šťastné? Okrem našej lásky, pozornosti či darčekov k sviatkom sú dôležité aj ďalšie záležitosti. Na prvý pohľad môžu pre ne predstavovať nekomfort, pre zdravý vývoj a ich sebahodnotu sú však dôležité.

 • Obrázok Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Krásne zamyslenie pediatričky: „Kričať na deti a biť ich, to je ako rozšliapať im lego...“

  Hnevá, dostane jednu na zadok a je vybavené. Výchova „ručne stručne“ má u nás stále dosť zástancov, hoci o jej škodlivom vplyve už bolo povedaného a napísaného naozaj veľa.

 • Obrázok Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Štyri kroky k vnútornému šťastiu podľa veľkého čínskeho mysliteľa. Budete prekvapení, aké to sú

  Peniaze, drahé auto či mobil v nás možno vyvolajú chvíľkový pocit šťastia, ktorý však s tým ozajstným nemá veľa spoločné. Rád, ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť a radosť, je dnes ako maku, starodávny čínsky filozof Lao-c‘, jeden zo zakladateľov taoizmu, vidí cestu v týchto štyroch zásadách.

 • Obrázok Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Čo ak sa raz bude hodiť... Veľký prehľad liniek pomoci, kam môžu volať deti v kríze

  Duševný stav slovenských detí nie je dobrý, zhodujú sa odborníci na psychické zdravie. Pribúda dokonca pokusov o samovraždu, je viac depresií aj porúch správania. Rýchla odborná pomoc však u nás zaostáva za vyspelým svetom, na detských psychiatrov sa čaká dlhé mesiace, ak sa vôbec podarí nejakého zohnať. V kritických chvíľach však môže pomôcť obyčajný telefón.

Ďalšie články v rubrike >