Nedržte deti ako v bavlnke, zdravá dávka stresu im pomôže k rozvoju osobnosti

ČTK, pt, 26. apríla 2019 o 10:09

Čo ma nezabije, ma posilní. Platí to aj vo vzťahu stres a deti, ktoré by podľa odporúčaní psychológov mali s ním prichádzať do kontaktu. Vďaka nemu dokážu osobnostne vyrásť.

To, čo si o stresujúcej situácii myslíme, je niekedy ťažšie ako situácia samotná.

Foto: shutterstock.com

Samozrejme, traumatický alebo dlhodobý stres je škodlivý, normálny každodenný stres, správne dávkovaný môže byť prospešný. „Zdravá dávka stresu je pre špičkový výkon kľúčová, príliš veľa stresu človeka zadusí,“ pripomína americký denník The Washington Post.

Čoraz viac psychológov sa v tejto súvislosti domnieva, že rodičia by teda nemali za každú cenu chrániť deti pred stresom len preto, že sa považuje za nežiaduci a nezdravý.

Začať by sa malo už v skoršom detstve. Na to, že netreba chrániť už ani malé deti pred pádmi a nezdarmi, upozornila v rozhovore pre ahojmama.sk aj rodinná poradkyňa Naomi Aldort, podobný postoj majú psychológovia John a Linda Frielovci v knihe 7 najväčších rodičovských omylov.

„Zaväzovať deťom šnúrky len preto, aby toho na ne nebolo veľa, vytvára veľmi nebezpečný predecens. Dnes dcérke zaviažete šnúrky. Urobíte za ňu úlohu, keď bude mať deväť. Bežíte jej na pomoc vždy, keď sa poháda s kamarátmi. A ona tak nikdy nevyrastie,“ píšu John a Linda Frielovci.

Podľa Naomi Aldort sú pády výbornou životnou lekciou, rovnako ako malé zranenia. „Keď sa nejaké prihodia, neponáhľajte sa s hrôzou k dieťaťu. Počkajte, kým vás samé zavolá. Prípadne, ak je to možné, zostaňte neviditeľní. Bez úzkostnej reakcie rodičia sa dieťa často postaví a pokračuje v hre," vysvetľuje.

Odborníci pripomínajú, že pre prežívanie stresu nie je ani tak dôležitá samotná situácia, ako to, akým spôsobom ju človek interpretuje.

Zdravý stres je podľa odborníkov motivujúci, našu myseľ a telo pripravuje na nové výzvy, či už ide o skúšky, verejné vystúpenia alebo postavenie sa voči školskej šikane. Nezdravý je ten stres, ktorý sa javí väčší, než s akým sa dokážeme vysporiadať. „Čokoľvek, čo nás núti pracovať na hrane našich súčasných schopností, je stresujúce, ale takto sa učíme a rozvíjame," uviedla pre denník detská psychologička Lisa Damourová.

Rodičia by sa preto podľa nej mali naučiť prijať fakt, že ich deti sa nebudú vždy cítiť dobre, čo ale zákonite neznamená, že je niečo zle. Okrem toho by mali deťom pomôcť intepretovať stres pozitívne namiesto vyzdvihovania negatív.

Pre niekoho predstavuje veľký stres už len napríklad obyčajná písomka. Experti pre The Washington Post na jej príklade vysvetľujú, ako rodičia môžu túto stresujúcu záležitosť prestaviť v náležitom kontexte. Vysvetliť im, že je písomka im ukáže, ako ovládajú učivo, ale nemá vplyv na to, či uspejú v budúcnosti, ani na ich obľúbenosť u učiteľa, v triede alebo v rodine.

To, ako študenti vnímajú stres, teda či ho považujú za nápomocný alebo škodlivý, ovplyvňuje aj ich výkon v škole.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >