
Vlastné pohodlie, najlepšie bez akejkoľvek námahy, to dnes väčšine deťom stačí k spokojnosti. Aj ich rodičom.
Foto: shutterstock.comVďačnosť, úcta, mier... V minulosti sa nás tieto slová valili doslova z každej strany až tak, že z nich bolo takmer klišé. Dnes je tu opačný extrém – počuť ich možno v nejakých rozprávkach, ale ich význam deťom často uniká. Čo je horšie, nielen deťom. Ktoré slová by teda rozhodne mali poznať?
Vlastné pohodlie, najlepšie bez akejkoľvek námahy, to dnes väčšine deťom stačí k spokojnosti. Aj ich rodičom.
Foto: shutterstock.comAk by rodičia lepšie poznali jednotlivé vývojové úlohy, ktoré musia ich deti zvládnuť počas jednotlivých etáp svojho detstva, možno by k nim pristupovali citlivejšie a v rodinách by ubudlo zbytočných konfliktov.
Vyčerpaná? Vystresovaná? Alebo nervózna bez zjavnej príčiny? V kolotoči pracovných povinností a starostlivosti o deti či domácnosť, ku ktorému sa pridružia ešte rôzne iné problémy nie vždy sršíme dobrou náladou a prebytkom energie. Vždy sme to však my, kto si môže pomôcť. Ako? Napríklad pomocou správnych otázok.
Aj keď to znie pre niekoho možno príliš zväzujúco, pravidlá by mali platiť v každej rodine. Sú niečím, čo deťom pomáha ukotviť sa a zorientovať v množstve podnetov a informácií, ktorými ich zaplavuje okolitý svet. Je na vás, aké si ich nastavíte, ale určite stoja za to.
Má s tým problém aj nejeden dospelý, povedať „nie“ je však dobré naučiť sa už v detstve. Aj keď je zaužívaná predstava o dobrom dieťati ako o takom, ktoré poslúcha dospelých, pre jeho zdravý rozvoj je dôležité, aby si vedelo povedať svoje a aby to dospelí rešpektovali.
„Veď počkaj, keď otec vytriezvie, ten ti dá!“ Hláška z komédie Slnko, seno, jahody vcelku vystihuje niekdajšie rozdelenie rodičovských rolí tak, ako si ho pamätá väčšina dnešných dospelých. Otec – hlava rodiny ide ráno do práce, ktorú zavŕši návštevou pohostinstva, doma „zaslúžene“ odpočíva a manželke pomáha s výchovou detí najčastejšie vtedy, keď treba ukázať tvrdú ruku a „chlapskú“ autoritu.
Odmeny motivujú dieťa k žiaducemu správaniu, myslíme si. Do života im však toho veľa nedajú, práve naopak. Čo použiť namiesto nich?
Nie je to len smútok či nespavosť, úzkosť zo školy či škôlky sa môže prejavovať aj úplne inak. Signálmi, ktoré veľmi ľahko môžeme vnímať len ako zmenu nálady alebo chvíľkové vybočenie z normálu.