Čo je to úcta, vďačnosť? 6 slov, ktorých význam dnešným deťom uniká

Patricia Poprocká, 2. júla 2019 o 15:20

Vďačnosť, úcta, mier... V minulosti sa nás tieto slová valili doslova z každej strany až tak, že z nich bolo takmer klišé. Dnes je tu opačný extrém – počuť ich možno v nejakých rozprávkach, ale ich význam deťom často uniká. Čo je horšie, nielen deťom. Ktoré slová by teda rozhodne mali poznať?

Vlastné pohodlie, najlepšie bez akejkoľvek námahy, to dnes väčšine deťom stačí k spokojnosti. Aj ich rodičom.

Foto: shutterstock.com

Nezištnosť

Znie to takmer ako cudzie slovo a pre mnohých, žiaľ, aj je. Pomôcť druhým, míňať svoj drahocenný čas či ťažko zarobené peniaze len tak? A čo z toho budem mať? Najčastejšia otázka pri našom rozhodovaní. Dobrý pocit zo seba, že som niekomu urobil radosť, znie odpoveď. Na nezaplatenie, stačí vyskúšať.

Vďačnosť

Svoje deti a vnúčatá ľúbime. Škoda, že im to často dávame najavo najmä materiálne. Stratil si mobil? Kúpime druhý. Nepáčia sa ti tenisky? Pôjdeme vybrať iné. Ak nie my, pomôže krstná, stará mama alebo niekto iný. Výsledok? Deti lásku často nesprávne merajú tým, kto čo a koľko dal. A vlastnú hodnotu tým, kto čo koľko má. Pri tej rýchlosti a kvante vecí, kto by myslel ešte na to, kto a prečo dal, pomohol, naučil či urobil? A bol za to tomu niekomu vďačný? Je fajn, ak učíme deti hovoriť ďakujem (v tom lepšom prípade), ešte by ale to slovo mali aj cítiť.

Pokora

Chceme mať hrdé a sebavedomé deti, ktoré raz dokážu veľké veci, to je úplne v poriadku. Cesta k veľkým činom sa však nezačína búchaním do pŕs ani prehnanou chválou: „To je môj hrdina!“ Začína sa práve na opačnom konci, pri uvedomení si vlastnej malosti a nedokonalosti. Čo všetko neviem a čo všetko musím urobiť, aby som sa to naučil. Nie nadarmo sa vraví, že veľké veci sa skladajú z maličkostí. Isteže, nemožno deti deptať neustálou kritikou a výčitkami chýb. Nemožno im však ani budovať falošné sebavedomie na peniazoch, postavení, značkových veciach alebo na vychvaľovaní priemernosti. Bez pokory a snahy pracovať na odstránení nedostatkov nikdy nič ozajstné nedokážu.

Mier

Vojna a utrpenie, to k deťom rozhodne nepatrí. Mnohí sa s tým zžili až do takej miery, že nechcú svojich potomkov zaťažovať ani len obrazmi utrpenia, ktoré vojna prináša. Nehovoria im o histórii, o hrôzach vojny. Ani o tom, koľko ľudí muselo umrieť a trpieť, aby sme si mohli žiť dnešné pohodlie. A tak je pre väčšinu detí dnešná komercia a konzum samozrejmosťou. Vojna zasa minulosť, pamätníky, kam sa vyberú zo školy v rámci vyučovania alebo výletu. A slovo mier? Nuž predsa rozkazovací spôsob slovesa mieriť.

Úcta

Starších si treba vážiť, uvoľniť im miesto v autobuse, pozdraviť, rešpektovať, pomáhať im. Toľko sme sa toho napočúvali, že sme to takmer vedeli recitovať. Ako to vyzerá dnes? Starec, nezavadzaj, ak máme použiť extrémny obraz. Nikto nežiada od detí slepú poslušnosť, sme však v realite, kde mladší nezdravia starších a zdá sa im to úplne v poriadku, naopak, sú rozhorčení, ak si majú ubrať zo svojho pohodlia. A chcieť od niekoho, aby pomohol neznámej babke s paličkou napríklad odniesť nákup, je priam z kategórie sci fi. Veľká škoda. Raz aj my budeme na ich mieste.

Skromnosť

Dnešná doba jej nepraje. Preplnené regály a boj obchodníkov o čo najväčšie zisky doslova nútia ľudí nebyť skromným. „Dopraj si. Za tú cenu? No nekúp to!“ Výsledok? Zhýčkané deti, ktorým nič nie je dobré a sú schopné srdcervúco plakať, lebo oni chceli bielu slamku do džúsu a nie oranžovú. Alebo preto, že brat dostal tri darčeky a on len dva. Kam to až dospeje?





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >