Nebezpečné výzvy. Nalej si alkohol do oka, vdýchni kondóm. Neplní ich aj vaše dieťa?

Gabriela Bachárová, 27. júna 2019 o 11:42

Možno ich plní aj vaše dieťa, ale vôbec o tom neviete. Súčasné deti sa bavia internetovými výzvami. Niektoré sú neškodné, iné vtipné, ale aj veľmi nebezpečné.

Odpudzujúco vyzerajúca soška MOMO desila deti hlavne v južnej Amerike.

Foto: Youtube

V posledných rokoch sa objavili dve extrémne nebezpečné výzvy, z toho jedna aj na Slovensku. Takzvaná MOMO výzva (výzva sa označuje anglickým slovom challenge) sa rozšírila minulý rok hlavne v južnej Amerike, o jej preniknutí k nám nie sú informácie. MOMO je hrozivo pôsobiaca soška dievčaťa s neprirodzene vypúlenými očami, desivým širokým úsmevom, dlhými čiernymi vlasmi a vtáčími pazúrmi.

Deti od MOMO prostredníctvom komunikačnej platformy WhatsApp dostávali rôzne nebezpečné úlohy, išlo hlavne o sebapoškodzovanie či ubližovanie ostatným, v niektorých prípadoch aj výzvy spáchať samovraždu. Ak odmietli, MOMO sa začala vyhrážať tým, že ublíži ich blízkym alebo im samotným. Prípadne že o dieťati zverejní citlivé informácie alebo naň uvalí „kliatbu“. Hrozby deti často dostávali spolu s hrôzostrašnými fotografiami napríklad detských mŕtvol či zmrzčených detí. Polícia vo svete vyšetrovala niekoľko prípadov detských samovrážd, ktorá dávala do súvislosti s MOMO výzvou.

Modrá veľryba

Predchodkyňou MOMO výzvy bola v roku 2017 Modrá veľryba, ktorá dohnala k samovražde desiatky detí, predovšetkým v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, kde sa najviac rozšírila. Dostala sa však aj na Slovensko. Špekuluje sa, že si mohla vyžiadať život šestnásťročného chlapca z Rožňavy, ktorý sa hodil pod vlak. Jeho kamaráti sú presvedčení, že sa tak stalo v dôsledku výzvy. Česká polícia vyšetrovala v súvislosti s Modrou veľrybou samovraždu dvoch pätnásťročných dievčat, ktoré sa tiež nechali prejsť vlakom, ale prípad odložila.

Podstatou „výzvy“ bolo plniť každý deň nebezpečné a sebapoškodzujúce úlohy, napríklad porezať sa, bodať sa ihlou, ďalej vyliezť na žeriav, vstať skoro ráno a sledovať psychodelické videá alebo počúvať psychodelickú hudbu. „Vrcholom“ výzvy mala byť samovražda dieťaťa. Ak postihnutý úlohy odmietol plniť, stal sa cieľom vyhrážok.

Nie všetky nebezpečné internetové výzvy nabádajú k samovraždám, ale zdravie môžu veľmi ohroziť. Tu je len niekoľko z nich.

Choking Challenge

Extrémne nebezpečná výzva, pri ktorej sa deti navzájom škrtia až do momentu, kým neodpadnú. „Variantom“ hry je škrtenie opaskom či lanom. Cieľom je zabrániť prúdeniu krvi do mozgu a vychutnať si slastný pocit, keď sa krvou znovu naplní. Výzva však môže mozog vážne poškodiť, v najťažších prípadoch hrozí upadnutie do kómy či dokonca smrť.

Salt and Ice Challenge

Výzva Soľ a ľad. Dieťa si na časť tela, najčastejšie zrejme na ruku, nasype soľ a na miesto položí ľad. Výsledkom je veľká bolesť a vznik pľuzgierov, popálením a omrzlín.

Eyeballing Challenge

Nalievanie alkoholu do očí, ktoré má za cieľ rýchlejšie sa opiť. Cenou za takýto nerozvážny čin môže byť popálenie rohovky oka či dokonca oslepnutie. Podobnou výzvou je potieranie si konečníka alkoholom, tiež kvôli rýchlejšiemu vstrebaniu. Tieto prípady môžu končiť až na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Kylie Jenner Lip Challenge

Veľmi hlúpa výzva. Deti si majú ako modelka Kylie Jennerová zväčšovať pery tak, že si na ne priložia fľašu, z ktorej odsajú vzduch. Podtlak, ktorým vznikne, im dočasne zväčší pery. Tiež ich však popraská alebo dôjde až ku krvácaniu.

Snorting Challenge

Dieťa má nosovou dierkou vdychovať rôzne predmety, ktoré potom vytiahne cez ústa. Úplne typicky sa vdychuje kondóm.

Cinnamon Challenge

Konzumácia či vdychovanie mletej škorice. Výsledok? Dávanie sa, dusenie, poškodenie dýchacích orgánov.

Duck Tape Challenge

Dieťa sa nechá obmotať lepiacou páskou a snaží sa z nej vymotať, čo často vedie k vážnym úrazom, predovšetkým k pádom.

Ghost Pepper Challenge

Deti konzumujú veľmi štipľavú papriku, čo môže vyvolať tráviace problémy.

Vacuum Challenge

Najnovší hit. Na prvý pohľad neškodná výzva, ale v skutočnosti veľké riziko. Dieťa vlezie do igelitového vreca na odpadky, kamarát či rodič z vreca vysajú vzduch. Hrozí až smrť v dôsledku zníženého prívodu kyslíka do mozgu.

Nedaj na hlúpe výzvy!
Porozprávajte sa s deťmi o tom, prečo môžu byť internetové výzvy nebezpečné a že nemusia slepo robiť to, čo ich kamaráti. Byť súčasťou partie je síce pre deti veľmi dôležité, ale rešpekt a uznanie si získajú práve tým, ak odmietnu také správanie, ktoré im môže uškodiť. Nebezpečné internetové výzvy sa dnes šíria hlavne prostredníctvom sociálnych sietí, typicky siete TikTok. Majte preto pod kontrolou, čo vaše deti robia na internete.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >