Ako zlepšiť vzťah s dieťaťom? Radí detská psychologička Eva Farkašová

Eva Farkašová, psychologička, 8. júna 2019 o 07:20

Trápia vás zhoršené vzťahy s dieťaťom? Môže k tomu dôjsť v dôsledku neprimeraných rodičovských reakcií na prejavy dieťaťa alebo kvôli horšej psychickej kondícii mamy či otca. Čo robiť, ak chcete vzťah s dieťaťom napraviť, to radí detská psychologička Eva Farkašová.

Dobrý vzťah s dieťaťom si vytvárajte už od malička.

Foto: Shutterstock.com

Ako sa zhoršenie vzťahov prejavuje? Dieťa je menej ochotné komunikovať, uzatvára sa do seba, je plačlivé, pociťuje nejakú krivdu, má agresívne prejavy. Pýtajte sa, čo sa vlastne prihodilo, že sa vzťahy zhoršili? Dá sa to konkrétne identifikovať, alebo je to kontinuálne a ani sme nepostrehli začiatok? Za zamyslenie stojí, či zmenu mohol spôsobiť nejaký zážitok, určitá situácia. V takom prípade je vhodné porozprávať sa o tom, vysvetliť si, prečo k tomu došlo, ako to kto vidí, posudzuje a podobne.

Vekom sa deti viac odpútavajú od rodičov, môžu byť menej zdieľne, situácie riešia skôr s kamarátmi (rodičia tomu nerozumejú, majú zbytočné reči...). Túto skutočnosť musíme brať na vedomie, prílišné kontrolovanie, priveľa otázok nemusí sedieť každému.

Aj keď sa to týka menších detí, mali by sme sa pokúsiť prísť na to, čo za tým je. Urobili sme niekde chybu? Dieťa môže postrehnúť zmenu v našom správaní, čo si ani nemusíme uvedomovať, ale navonok je to zreteľné (máme ťažkosti – v práci, zdravotné, vo vzťahu k partnerovi alebo k ďalším členom rodiny). Najskôr teda skúsme nájsť príčinu zhoršených vzťahov s dieťaťom. A ak sa dá, hneď vyriešiť tento problém. Situácia možno vyžaduje urobiť pár opatrení na našej strane.

Snažte sa zachovať pokoj v náročnejších situáciách

Dieťa vycíti napätie, zneistie, čo sa prenesie do jeho správania k vám. Pokojné zvládanie rôznych ťažkostí či nepríjemností prispeje k celkovej pozitívnej atmosfére.

Venujte dieťaťu viac času a pozornosti

Pre menšie deti sú prioritou hry, rozprávky, rôzne spoločné aktivity doma i vonku. Nájdime si čas na takéto činnosti, nie je to strata času. U starších ide aj o rozvíjanie ich záujmov, schopností či predpokladov v jednotlivých oblastiach. Tu by sme sa nemali spoliehať iba na mimoškolské krúžky, dieťa viac ocení, ak sa na zvolenej činnosti budeme podieľať osobne (šport, umenie) – hneď bude oveľa viac tém na rozhovor. Obvyklá odpoveď dieťaťa na otázku „Čo bolo dnes v škole?“ je „Nič“, nanajvýš „Nič moc.“ Zaujímajme sa konkrétnejšie o jeho aktivity doma, v škole i mimo školy.

Viac sa s deťmi smejte

Výchova je síce vážna vec, ale veselé prežívanie každodenných udalostí robí život príjemnejším, všetkých pozitívne naladí. Prísnosť, striktné vyžadovanie toho, aby dieťa dodržovalo určené pravidlá, to môže u detí vyvolávať úzkosť, strach, negatívne pocity. Je na nás, aby sme pripravili, sprostredkovali také situácie, ktoré sú milé, kde sa môžeme zasmiať. Samozrejme, že to neznamená zľahčovanie vážnych vecí. No pri hrách, výletoch, rozhovoroch a iných spoločných aktivitách je vhodné vytvárať neformálne prostredie, ktoré umožňuje zapojiť humor, spoločne sa zabaviť. Deti to ocenia. A naša autorita tým neutrpí.

Nemajte prehnané nároky

Zmena správania dieťaťa môže vyplývať aj z príliš náročných požiadaviek. Dieťa môže byť zneistené (Nezvládnem to.), znechutené (Je to otrava, nechce sa mi.), porovnáva sa s inými deťmi, na ktoré sa dané požiadavky nekladú. Náročnosť posudzujeme vzhľadom na vek dieťaťa, jeho osobnostné vlastnosti, povahové črty, schopnosti, záujmy a iné osobitosti. Všetky uvedené položky by sme mali brať do úvahy skôr, než vyslovíme požiadavky, kritiku.

V snahe upraviť, zlepšiť vzťahy s dieťaťom je žiaduce prejavovať viac pochopenia pre jeho situáciu a súčasne je potrebná sebareflexia – čo najobjektívnejší pohľad na seba, svoje správanie, prejavy vo výchove, no aj vo vzťahu k druhým ľuďom.






Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >