VIDEO Mrazivý experiment. Odišlo by vaše dieťa dobrovoľne s únoscom? Áno, stačí na to šteniatko
Rodičia svoje deti učia, že v žiadnom prípade nesmú odísť s neznámym človekom. Ak by však k takej situácii reálne došlo, veľmi pravdepodobne by sa dali nalákať. Ukazuje to sociálny experiment, ktorý pred časom urobil komik Joey Salads.
Komik sa najskôr s náhodne vybranými rodičmi na detskom ihrisku dohodol, že príde k ich potomkovi a ukáže mu roztomilého psa s tým, že ak chcú vidieť ďalšie šteniatka, môžu sa ísť na ne spolu pozrieť. Rodičia potvrdili, že sa s deťmi často bavia o tom, že sa nesmú rozprávať s cudzími ľuďmi, ani s nimi nikam odchádzať. Verili, že ak Joey k ich deťom podíde a začne rozhovor, utečú k mame. Ukázalo sa však niečo celkom iné. Hoci je video v angličtine, jeho obsah je celkom zrejmý aj pre tých, ktorí tento jazyk neovládajú.
Komik sa priblíži k dieťaťu, ukáže mu šteňa, dieťa má hádať, ako sa pes volá. „Máš rado šteniatka?" pýta sa nevinne. Potom povie, že má za rohom ešte ďalšie a navrhne, aby sa na ne išli pozrieť. Dôverčivé dieťa sa okamžite nechá hercom chytiť za ruku a odchádzajú preč. Mamičky sú šokované, pretože počínanie ich detí je v priamo rozpore s tým, čo im predtým dôrazne vštepovali.
K únosom detí u nás prakticky nedochádza, ale dieťa by malo v každom prípade vedieť, že s neznámym človek nesmie nikam odísť za žiadnych okolností. Únoscovia môžu použiť rafinované metódy, ako dieťa nalákať. Napríklad mu povedia, že ich posiela mamička, ku ktorej spolu pôjdu. Návnadou môže byť aj práve zviera. Veď zvieratká milujú všetky deti bez rozdielu.
Nie je jednoduché dieťaťu vysvetliť, ako sa správne zachovať v kritických situáciách. Nestačí len povedať, že s cudzím sa baviť nesmú. Najskôr potomkovi povedzte, kto sú to cudzí ľudia. Nemyslíte tým len ľudí, ktorých dieťa nikdy predtým nevidelo, ale napríklad aj suseda, ktorého stretáva na chodbe alebo pred domom. Na druhej strane však dieťa musí vedieť, že niekedy je nutné sa cudzím prihovoriť, napríklad ak sa stratí v obchodnom centre či na preplnenej vlakovej stanici. Prípadne ak potrebuje od dospelých inú pomoc.
Potomok by mal vedieť, že prípadní únoscovia môžu pôsobiť ako milí, dôveryhodní, dobre oblečení ľudia, od ktorých by nikto nečakal nič zlého. Dieťa si nevie dosť dobre predstaviť situáciu, ktorá by mohla nastať, najlepšie preto je, zohrať s ním scénku. Vymyslite si zámienku, s ktorou dieťa ako cudzí človek oslovíte. Napríklad ho poprosíte, aby vám pomohlo nájsť strateného psa. Naučte ho, ako správne reagovať. A to buď útekom, prosbou o pomoc, s ktorou sa obráti na iných dospelých v okolí, alebo upútaním pozornosti. Dieťa má kričať, prípadne hodiť kameň do výlohy najbližšieho obchodu.
Vysvetlite mu, že v takýchto situáciách sa nesmie báť, musí rázne konať a chrániť sa. Nie je to vždy jednoduché, dospelí majú celkom prirodzene nad deťmi prevahu, preto o možných rizikách hovorte s potomkom často a uistite sa, že vám rozumie. Zmyslom poučenia pritom nie je vyvolať v dieťati strach z ľudí a zo sveta. Vysvetlite mu, že pravdepodobnosť únosu je malá, ale vždy je dobré vedieť, ako reagovať.
Výchova a vzťahy - ďalšie články
-
Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť
Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.
-
Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete
Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.
-
Nesnažte sa o spravodlivosť medzi súrodencami, je to dokonca na škodu, odkazuje odborníčka. Oveľa účinnejšie je TOTO
„Koľko bratovi, toľko i tebe.“ Tak vyzerá súrodenecká spravodlivosť a mnohí rodičia sa tento princíp snažia dodržiavať. Nie je to však potrebné, naopak, takáto výchova môže vypestovať v deťoch neblahé postoje.
-
Šťastné Vianoce. Nejde o balíčky pod stromčekom, deti si z nich odnesú to, čo im ukážete vy!
Vianoce by nemali byť o darčekoch, ale chceme či nie, aj tak sú darčeky tým, na čo sa deti najviac tešia. V dnešnej dobe prebytku im ale neraz ťažko vysvetliť, že nie všetko, čo vidia alebo po čom túžia si pod stromčekom aj nájdu. Ako ich k tomu citlivo naviesť, radí odborníčka.
-
Dve slovká, ktoré vám zmenia život. A nie, nie sú to „ďakujem“ a „prosím“
Učili to v detstve nás a učíme to aj my naše deti, že základné čarovné slovíčka sú „ďakujem“ a „prosím“. Aj keď skutočne dokážu zmeniť komunikáciu medzi ľuďmi i celkovú náladu, pre lepší pocit zo života sú pre matku zavalenú povinnosťami v každodennom kolotoči kľúčové iné slová.
-
Nie, neupracem si to! Presvedčiť dieťa možno i bez kriku, dokonca takto hravo
„Nie, neupracem si tie hračky. Nie, nejdem sa obliekať. Nie, nejdem pomáhať do kuchyne.“ S detským vzdorom sa stretávajú rodičia často a priznajme si, neraz to končí krikom, po ktorom je minimálne jedna strana nespokojná. Ak sa hádkam chcete vyhnúť, skúste to takto.
-
Nesnažte sa o jednotu, výchova matky a otca musí byť rozdielna
„Ty ho rozmaznávaš, bude mamičkin maznáčik!“ „A ty si zas naňho veľmi prísny!“ Koľkokrát ste sa takto s partnerom hádali o výchove detí, prípadne aspoň počuli iných sa takto hádať? A viete čo? Obaja rodičia majú pravdu a je to tak úplne v poriadku.
-
Recepty
Čokoládové rožteky (videorecept)
-
CESTOVANIE
Dve si zamilovala a dve ju sklamali: Američanka navštívila za 6 mesiacov 13 európskych metropol a tu sú jej dojmy
-
SPRÁVY
Fico v pondelok pôjde do Moskvy, tvrdí srbský prezident. Bude s Putinom rokovať o plyne
-
ZDRAVIE
Kvíz: Ste expert na spánok, alebo si nevedomky škodíte? 9. otázka vás zaskočí
-
TV Varecha
Jablkovo-zázvorový koláč s bielym vínom (video)