Slovenskí školáci nie sú šťastní, skôr nervózni a podráždení

TASR, pt, 17. júna 2019 o 11:49

Vám mladým je dobre... V prípade slovenských teenagerov to tak celkom neplatí. Takmer polovica dievčat a tretina chlapcov musela vlani aspoň raz týždenne riešiť psychické ťažkosti ako nervozitu, podráždenosť či ťažkosti so zaspávaním.

Virtuálny svet je pre mladých dôležitý, pre niektorých dokonca viac než osobný kontakt.

Foto: shutterstock.com

Vyplýva to zo štúdie Health Behaviour in School Aged Children, ktorá sa robí celosvetovo v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou každé štyri roky. Ako vyplýva z výsledkov, len polovica 15-ročných spala počas školského týždňa odporúčaných osem hodín. Dôvod – internet, smartfóny, sociálne siete či počítačové hry. A do toho nezdravé jedlo a nápoje, často práve pre nedostatok času na normálne stravovanie.

„Konzumácia energetických nápojov na potlačenie únavy, príťažlivosť virtuálneho sveta sociálnych sietí či počítačových hier, ktoré sú k dispozícii nonstop, a náhrada raňajkovania konzumovaním sladených nápojov môžu vysvetľovať vysoký výskyt podráždenosti, nervozity i problémov so zaspávaním," uviedla Michaela Kostičová z Ústavu sociálneho lekárstva a lekárskej etiky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Na to potom neraz nadväzuje aj obezita a slabá telesná kondícia. S nadváhou má ťažkosti už tretina 11-ročných chlapcov a dievčat.

Radšej v sieti ako z očí do očí

Virtuálna realita na internete je pre mnohých teenagerov veľmi dôležitá. Podľa prieskumu každý piaty školák sa tam ľahšie „vyrozpráva“, teda zdôveruje so svojím prežívaním ako pri osobnom stretnutí. Mobil pomáha k lepšiemu životnému pocitu až 40 percentám školákov vo veku 13 až 15 rokov.

Naopak, čo niekedy ide do úzadia, sú zdravé rodinné vzťahy. Štruktúra a fungovanie rodiny sa zmenilo, upozornila Daniela Husárová z Ústavu psychológie zdravia Lekárskej fakulty UK. „Súčasní školáci majú za sebou skúsenosti s rôznymi negatívnymi životnými udalosťami, ktoré môžu ovplyvňovať ich ďalší vývin," zdôraznila.

Rozvod alebo odlúčenie rodičov zažilo 20 percent školákov, 14 percent z nich zasa opakované závažné konflikty alebo fyzické roztržky rodičov. Takmer štvrtina 11-ročných uviedla, že sa so svojimi rodičmi rozpráva len málo alebo vôbec.

Pitie je problémom najmä u 15-ročných

Čo sa týka stravovania, potešujúce je, že od roku 2018 vzrástol výskyt pravidelnej konzumácie ovocia a zeleniny a klesol výskyt konzumácie sladkostí. Čoraz menej školákov však pravidelne raňajkuje, za čo však môžu aj skoré začiatky vyučovania na niektorých školách.

Stále je rozšírené fajčenie a pitie alkoholu. Podľa štúdie za posledných 30 dní asi pätina 15-ročných a desatina 13-ročných školákov fajčila cigarety. Zhruba tretina 15-ročných a necelá pätina 13-ročných školákov pila alkohol.

Stav opitosti už mala aspoň dvakrát za sebou pätina 15-ročných, päť percent 13-ročných a takmer dve percentá 11-ročných. Je to síce o niečo menej než v minulosti, stále je to však vážne.

„Napriek klesajúcemu trendu je užívanie psychoaktívnych návykových látok predovšetkým u 15-ročných školákov rozšírené a zostáva dôležitým verejnozdravotným problémom,“ zdôrazňuje Tibor Baška u Ústavu verejného zdravotníctva Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.

Výskum Health Behaviour in School Aged Children sa realizuje každé štyri roky od roku 1983, v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Zapája sa doň približne pol milióna školákov vo veku 11 až 15 rokov z viac ako 40 európskych a severoamerických krajín. Cieľom je získať údaje umožňujúce porovnať aktuálnu situáciu a trendy v živote školákov. Slovensko sa do projektu zapojilo doposiaľ šesťkrát.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >