- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Máte svoje rodinné rituály? Vytvárajte si ich, sú veľmi prospešné
Káva do postele v nedeľu ráno, vymenovanie piatich pozitív dňa každý večer, alebo pusa na rozlúčku pred odchodom z domu. Každá domácnosť má nejaký svoj rituál, a tak to má byť. Dôležitý je pre dospelých i deti.
-
ČO S TÝM Nezhodnete sa na výchove? Aj muž má právo presadiť si svoje
Mamička Katka nám napísala, že sa nedokáže s manželom dohodnúť na výchove štvorročného syna. Dlho ho dojčila, stále s ním spí v posteli. Partnerovi sa to nepáči, odcudzujú sa, padli prvé slová o rozvode. Čo ste jej poradili a čo vraví odborník?
-
Každý deň jeden dobrý skutok. Ako viesť deti k nezištnej pomoci ostatným
Chcete, aby vaše dieťa nezištne pomáhalo druhým, pretože to považujete za dôležitú hodnotu? Ako ho k tomu nenásilne priviesť?
-
Projekt Rómsky záhradník učí sociálne vylúčené deti a ich rodičov hospodáriť
Pomôcť rómskej komunite v Prešovskom kraji má za cieľ projekt Rómsky záhradník (Romano barardo), ktorý v okrese Vranov nad Topľou realizuje občianske združenie Svatobor. Tento rok sa v rámci projektu zamerali na malé deti. Spolu s 27 malými záhradníkmi sa na aktivitách zúčastňujú aj dospelí rodinní príslušníci.
-
Čoho sa boja deti? Prehľad podľa veku. Trojročné dieťa desí tma, sedemročné lekári...
Spí vaše trojročné dieťa vo vlastnej postieľke, ale stále sa v noci budí a chodí za vami, pretože sa bojí tmy? Desí sa vaša šesťročná dcérka neškodných chrobákov? Prichádza váš desaťročný syn domov s tým, že duchovia existujú a má z nich strach?
-
Slávna Naomi Aldort bude mať workshop na Slovensku. Cez internet, lebo nechce znečisťovať planétu lietaním
Svetoznáma rodičovská poradkyňa Naomi Aldort priblíži svoje poznatky slovenským rodičom. Druhý októbrový víkend bude v Modre – Harmónii trojdňový interaktívny workshop, kde sa rodičia budú učiť napríklad ako reagovať na navonok problémové prejavy detí a chápať ich.
-
Otravujú vás nikdy nekončiace domáce práce? Obľúbte si ich, duševne vás veľmi obohatia
„Starostlivosť o domácnosť je otravný, vyčerpávajúci a nikdy nekončiaci sled povinností. Upracete a môžete začať znova. V kombinácii so zamestnaním a deťmi je toho na mňa skrátka príliš veľa," sťažujú sa často ženy. Ak však zmeníte svoj postoj k tejto nevyhnutnej súčasti života, môže vás to vnútorne veľmi obohatiť.
-
Deťom s ADHD sa uľaví, keď si rodičia vyriešia svoje problémy
Hyperaktivita, slabé sebaovládanie, impulzivita, nepozornosť a neschopnosť vydržať pri aktivite či dokončiť ju, to všetko môže nasvedčovať, že dieťa má poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
-
ČO S TÝM S mužom sa nezhodneme na výchove syna, prekáža mu dlhé dojčenie aj spoločné spanie
Zhodnúť sa úplne vo výchove dieťaťa nie je možné, pretože rodičia mali v živote iné podmienky a formovali ich iné skúsenosti. Niekedy však rozpory prekročia únosnú mieru a začnú ohrozovať rodinu.
-
ČO S TÝM Neochota hrať sa s ostatnými môže byť aj prejavom sebadôvery
Na návšteve sa odo mňa prakticky nepohne. Ak sa ide hrať, chodí sa uisťovať, či som vo vedľajšej izbe. Na oslavách sa deti hrajú, tancujú, ona sedí pri mne. A keď ideme domov, povie, že sa jej páčilo, opisovala minulý týždeň mamička Beáta problémy s jej sedemročnou introvertnou dcérou. Zároveň žiadala o radu. Čo ste jej poradili vy, a čo hovoria odborníci?
-
Čo robiť, keď sa dieťa hnevá a kričí? Najlepšie vôbec nič!
Keď dieťa prejavuje výrazné emócie, väčšina rodičov sa ho snaží akoukoľvek cestou zastaviť. Napadlo vás však niekedy, že najlepšie by bolo nerobiť vôbec nič a nechať, nech hnev či krik odídu tak, ako prišli?
-
Soľ nad zlato, eurá nadovšetko? 6 rád, ako v deťoch vybudovať zdravý vzťah k peniazom
Peniaze sú v dnešnom našom svete dôležité, ale do akej miery? Mnohí dospelí im prisudzujú nezastupiteľný význam, nadraďujú ich nad všetko ostatné, a tieto postoje logicky preberajú, žiaľ, aj deti. Hodnotu peňazí neraz nevedia oceniť, prípadne ich po vzore rodičov považujú za hlavný zmysel aj cieľ života. Ako v nich vybudovať zdravý vzťah k peniazom?
-
ČO S TÝM Dcéra chce byť stále pri mne, nerada sa hrá s deťmi. Poraďte, čo robiť?
Mám problém so sedemročnou dcérou. Je veľmi nespoločenská, stále chce byť pri mne, približuje svoje starosti mamička Beáta v našej rubrike Čo s tým.
-
Zverte deti babičkám, aj keď s nimi nesúhlasíte, je to pre dobro všetkých
Babičky sú na nezaplatenie, bez ohľadu na to, aké výhrady majú matky voči ich výchovným postupom. Aj keď sa rodičom často nepáči, že babičky ich deti rozmaznávajú alebo naopak, príliš sekírujú, pre zdravý rozvoj detí je úloha starých rodičov nezastupiteľná, zdôrazňujú psychológovia.
-
„Vyzerám otrasne!“ Keď pubertálna nespokojnosť prerastie do choroby
Som škaredá, vyzerám nemožne, mám krivé nohy... Sťažuje sa vaše dospievajúce dieťa na svoj výzor? Typická puberta, poviete si. Pozor, pretrvávajúci silný pocit vlastnej škaredosti je ochorením, ktoré môže mať vážne následky – anorexiu, depresiu, dokonca samovraždu. Odborne sa volá dysmorfofóbia.
-
Aký typ rodiča ste? Pozor na týchto päť
Aký typ rodiča ste? Láskavý, chápajúci, prísny, benevolentný? Extrém nie je nikdy dobrý, čoho sa však určite vyvarujte, je týchto päť extrémnych štýlov rodičovstva. Deťom škoda, v čom a prečo, vysvetľuje Nancy van Peltová v knihe Ako byť skvelým rodičom.
-
Retro prázdniny u babky. 6 vecí, ktoré dnešné deti u starých rodičov už nezažijú
Aj dnes chodia deti na prázdniny k starým rodičom, ale to, čo u svojej babky a dedka zažívali ich rodičia, tam už asi nezažijú. Doba sa zmenila, ale niektoré veci z minulosti stoja za pripomenutie a možno aj napodobnenie.
-
Každý na svojom mieste alebo kto kde chce? Čo o rodine prezrádza sedenie pri stole
Ako to vyzerá u vás pri jedálenskom stole? Každý má svoje vyhradené miesto, alebo si sadá, kde je práve voľno a kde sa mu práve chce? Navonok banalita, ktorá však vypovedá o rodine a vzťahoch v nej. Čo je lepšie z hľadiska výchovy detí – mať alebo nemať zasadací poriadok?
-
ČO S TÝM Dcéra ma neposlúcha, kde robím chybu? Radí psychologička Dana Comas
Evina dcéra má šesť rokov a podľa jej mamy si robí, čo chce. Neodkladá si veci, nedodržiava dohodnuté pravidlá, nepamätá si zákazy, čo sa potom nezaobíde bez kriku či sĺz. Čo s tým? Radí psychologička Dana Comas z Alma Centra pre zdravý vývin.
-
Počúvajme deti, ale nehodnoťme. Získajú tak týchto 5 dobrých vlastností
Navonok veľmi jednoduché, v praxi však neraz veľmi náročné. Počúvať, čo nám dieťa hovorí bez toho, aby sme ho hodnotili či mu podsúvali vlastný názor, je podľa odborníkov najlepšia forma komunikácie. Vlastné rady a názory by sme mali vyslovovať vtedy, ak sa nás na ne dieťa pýta, inak stačí počúvať, prejaviť pochopenie. Dieťa si dokáže názor na vec urobiť aj samé.