Deti trápi kyberšikana. Ako sa môžu brániť?

TASR, 20. septembra 2019 o 04:55

Kým v minulosti boli deti šikanované najmä v reálnom živote, s nástupom digitálnych technológií sa prípady zraňovania či zosmiešňovania presunuli do virtuálneho sveta, najmä u tínedžerov.

Na deti útočí kyberšikana.

Foto: Shutterstock.com

Zasielanie útočných mailov, vytváranie dehonestujúcich stránok a blogov, zverejňovanie fotiek a videí s cieľom poškodiť inému či ohováranie v diskusných fórach. To je svet online šikany.

Detskí psychológovia dokonca upozorňujú, že na internete dokážu byť deti krutejšie ako v reálnom živote. Šikana cez internet sa deje najčastejšie cez hanlivé komentáre k fotografiám, zastrašovanie a vydieranie cez správy, či neoprávnené zverejňovanie intímnych fotografií alebo videí na internete. Takéto útoky môžu na psychike dieťaťa nechať vážne následky, niektoré prípady zo sveta dokonca skončili až samovraždou.

Inštitúcie zaoberajúce sa kyberšikanou odporúčajú rodičom, aby so svojimi deťmi neustále komunikovali a diskutovali aj o nástrahách online sveta. Mali by deti poučiť, aby o sebe nezverejňovali žiadne citlivé informácie, fotky či videá. Ľahko sa totiž môže stať, že ich niekto bude šíriť ďalej. Výbornou prevenciou je tiež stať sa súčasťou ich online sveta, byť ich priateľom na sociálnych sieťach, sledovať, koľko času trávia na internete a s kým. V súčasnosti už dokonca existujú aplikácie, vďaka ktorým môžu mať rodičia nad virtuálnym svetom svojich detí významnú kontrolu. Zároveň je potrebné deti učiť, aby sa nebáli s kyberšikanou zdôveriť rodičovi, kamarátovi či učiteľovi alebo vychovávateľovi.

To, že kyberšikana sa stala skutočným strašiakom, dokazuje aj prieskum Uniqa poisťovne až 60. Podľa neho sa až 60 % opýtaných obáva toho, aby o nich na internete nekolovali nepravdivé informácie. Prieskum zároveň ukázal, že najmä deti, ale ani rodičia často nevedia, ako sa proti šikanovaniu cez sociálne siete alebo internet brániť. Úplne najzraniteľnejšie sú v tomto prípade deti. Kyberšikana sa totiž stala novým fenoménom na školách a zanecháva na psychike detí značné emocionálne rany.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >