ČO S TÝM S mužom sa nezhodneme na výchove syna, prekáža mu dlhé dojčenie aj spoločné spanie

Gabriela Bachárová, 3. septembra 2019 o 05:00

Zhodnúť sa úplne vo výchove dieťaťa nie je možné, pretože rodičia mali v živote iné podmienky a formovali ich iné skúsenosti. Niekedy však rozpory prekročia únosnú mieru a začnú ohrozovať rodinu.

Nezhody vo výchove môžu partnerov až rozdeliť.

Foto: Shutterstock.com

„S manželom máme spolu štvorročného syna. Od začiatku som bola presvedčená, že ho chcem vychovávať inak, ako doma vychovávali mňa, predovšetkým dopriať mu dostatočný fyzický kontakt a dlhé dojčenie. Mlieko som mu dávala tri roky, nevidela som dôvod, prečo ho násilím odstavovať. Tiež sa nosil v šatke a na ruky som ho brala a aj beriem vždy, keď to potrebuje. Nenechávala som ho vyplakať, tiež spal so mnou v posteli, aby sa cítil v bezpečí,“ vymenúva prvky svojej výchovy Katka.

Hoci sa mladá žena snažila vychovávať Tomáška čo najlepšie, tvrdo narazila na odpor manžela a jeho rodičov. „Tí svojho syna vychovávali prísne. Aby vraj niečo v živote dokázal a nebol rozmaznaný. Odmietli takmer všetko, o čo mi vo výchove išlo. Podľa ich predstavy ak dieťa plače, má sa nechať tak, aby si nezvykalo a neskákalo potom rodičom po hlave. Spoločné spanie v posteli považujú za nenormálne, dieťa vraj potrebuje svoj priestor a rodičia tiež,“ hovorí mladá žena.

Aby bola situácia ešte náročnejšia, rodina býva u manželových rodičov, pretože to tak z finančného hľadiska bolo výhodnejšie. V dome síce majú samostatné poschodie, ale Katka ani tam necíti dostatočné súkromie. Žena by rada odišla, aj kvôli zväčšujćim sa rozporom vo výchove syna, ale o tom manžel nechce ani počuť. Vraj sa dohodli, že budú žiť u rodičov, a nechce na tom nič meniť.

Manžel prijal názory rodičov

Katka začína byť zúfalá. Manželove predstavy o výchove považuje za zastaralé a nerešpektujúce prirodzené potreby dieťaťa. Sama takú výchovu zažila ako malá a myslí si, že to na nej zanechalo stopy. Často sa cíti ustrašená a má pocity nedostatočnosti.

S mužom sa začínajú jeden druhému vzďalovať, v hádke dokonca padli aj prvé slová o rozvode, čo by však Katka len veľmi nerada. Dúfa, že k tomu nepríde. Svojho muža považuje za dobrého človeka, ktorý sa o rodinu vie postarať a je preňho prioritou.

„Jeho argumenty síce nepovažujem za správne, ale v podstate rozumiem, prečo sa správa tak, ako sa správa. Sám vo svojom živote nič iné nepoznal. Jeho mama ho nedojčila, nebola k nemu vrelá, ale presadzovala tvrdšiu výchovu,“ popisuje.

„Muž hovorí, že vďaka tomu je odolný a nič ho len tak nepoloží. Ja si ale myslím, že chladný prístup rodičov môže aj do budúcnosti napáchať veľké škody. Môj muž sa síce navonok tvári suverénne, ale robí mu napríklad problémy vyjadrovať city a pocity, v tomto je podľa mňa veľmi, veľmi zraniteľný,“ vraví Katka. Sama si praje, aby z jej syna vyrástol predovšetkým šťastný a vyrovnaný človek, ktorý sa nebojí vzťahov a dokáže viesť spokojný život.

Čo by ste Katke poradili vy? Súhlasíte s jej výchovnými metódami? Mala by sa s manželom snažiť o zhodu vo výchove a ako na to? Alebo si má presadzovať svoju predstavu, ak je presvedčená, že to robí dobre?

Napíšte nám vašu radu na náš redakčný e-mail redakcia@ahojmama.sk. Veľmi sa tešíme na vaše názory, skúsenosti a podnety. Ďakujeme. Okrem vašich rád zverejníme aj názor odborníka, psychológa.



Komentáre k článku:
  • používateľ nemá avatarJanamichalkova 3. septembra 2019 o 11:05

  • používateľ nemá avatarJanamichalkova 3. septembra 2019 o 11:16

    Dala som vyssie odkaz na vyborny clanok, je to od chlapa, snad to chlap pochopi. Druha stranka mince je ta, ze manzel by mal byt viac ako dieta. Celkovo do buducnosti bude pre dieta jeho otec dolezitejsi ako dojcenie. Je vyborne, ze 4rocny zaklad je vybudovany velmi dobre, ak aj pride k ulavam smerom k manzelovym nazorom, uz mu to neublizi.
    Odporucala by som si s muzom sadnut, dobre sa naladit na jeho nazory a snazit sa zmenit aspon nieco, s cim by bol spokojny on. Koniec koncov, on to musel robit 4 roky. Nieco v zmysle - ty si myslis to a to, ok. Ja si myslim to a to. Teraz navrhni, co by si chcel zmenit - staci aspon jedina vec, napr. obmedzit dojcenie pocas dna, ale nechat aspon na zaspavanie. A dodrzat to. Mozno to mamicku i dieta trocha rani, ale treba mysliet na to, ze aj muz ma pravo zasahovat do vychovy. KOniec koncov, robi to z lasky, nie proti nej. Ak to bude mat negativne dosledky, vsimne si to, ale nevycitajte mu to.
    Skuste aj kompromisy - spolocne spanie nie, ale aspon postielka vo vasej izbe. Ked to bude fungovat, za nejaky cas mozte skusit aj samotnu izbu. AK zmeny, nie prudke, ale postupne.
    Aj nedokonaly muz a otec je vzdy lepsi ako ziaden. Koniec koncov, jeho rodicia napriek tomu, ze ho nevychovali dokonale a ani sami urcite neboli dokonali, to vydrzali spolu doteraz a dali mu do zivota velmi vela.
    @zareaguj
  • používateľ nemá avatarCicula 3. septembra 2019 o 12:30

    Matka si jednoducho privatizovala dieťa a manžela-otca vylučuje z jeho i svojho života, nanajvýš má prinášať domov peniaze. Žiaľ, ako sa často stáva, zabúda na rodičovské právo druhého rodiča, a na povinnosť vychovávať dieťa spoločne. Škoda, že okolnosti alebo podrobnosti tieto výchovy si nevyjasnili aspoň vopred aspoň rámcovo. Pravdepodobne ďalšia z mnohých, ktorá sa hnala mať dieťa, a muž jej k tomu akurát poslúžil.
    Otázka z článku - "mala by sa s manželom snažiť o zhodu vo výchove a ako na to?" je nielen chybná, ale aj zavádzajúca, pretože súlad, zhodu a spoločný prístup vyžaduje rodinné právo, a v prípade vyhrotenia situácie by sotva pochodila úspešne.
    "Mamičkovanie" určite nenavedie syna "vyjadrovať city a pocity" - jednak reálny svet nebude zvedavý práve na city tohto jedinca, ale predovšetkým vyjadrovanie a jeho intenzita závisí od celkovej psychiky dieťaťa, ktorá je daná geneticky a len sotva sa mení vôľou či úsilím matky (introvertnosť, extrovertnosť).
    Nevraviac o tom, že upnutie matky na dieťa evidentne ničí život dvojice, a ďalšie pestovanie tohto stavu jedine zakladá rozvrat tohto manželstva...
    Samozrejme, rady ako predchádzať rozkolom nehľadajte na "mamičkovských" stránkach.
    @zareaguj
  • používateľ nemá avatarMalroxa 3. septembra 2019 o 12:54

    Rozvedte sa. Tito ne dospelí egoisti nie sú vhodní pre rodinu
    @zareaguj


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >