Máte svoje rodinné rituály? Vytvárajte si ich, sú veľmi prospešné

Patricia Poprocká, 18. septembra 2019 o 06:01

Káva do postele v nedeľu ráno, vymenovanie piatich pozitív dňa každý večer, alebo pusa na rozlúčku pred odchodom z domu. Každá domácnosť má nejaký svoj rituál, a tak to má byť. Dôležitý je pre dospelých i deti.

Spoločný výlet do prírody je jedným zo skvelých rituálov, utužujúcich rodinu.

Foto: shutterstock.com

Rodinné rituály dodávajú pocit istoty, spolupatričnosti a deťom neraz aj pocit výnimočnosti - u nás doma sa robí to, čo nikde inde. Zároveň bývajú stmeľujúcim prvkom rodiny, niečím, čo spája jej členov a do čoho nemá prístup len tak hocikto iný.

„Posilňuje sa rodinná identita, deti prostredníctvom rituálov učíme hodnotám. Učíme ich, na čom záleží,“ vysvetľujú odborníčky z Akadémie rodičovství na svojom portále.

Takže – pestujte rodinné zvyklosti a rozvíjajte ich. Niekedy môže ísť len o drobnosti, ktoré rodina zvykne robievať denne či týždenne ako napríklad spoločné raňajky, film v piatok večer či víkendová prechádzka. Potom sú tu výnimočnejšie a spravidla aj zložitejšie činnosti, ktoré sa konajú pri vybraných príležitostiach. Napríklad výstup na hrad, kopec, návšteva starých ľudí v domove pre seniorov, ukrytie „pokladu“ v záhrade či prírode, kino, slávnostná večera, a podobne.

„Mať v rodine rituály je dôležité. Človek potrebuje bezpečie. Udalosti, ktoré sa opakujú, v kontraste so svetom zmien, sú práve to, na čo sa človek môže spoľahnúť,“ vysvetľujú poradkyne na portále Akadémie rodičovství.

„Máme s dcérou rituál, čítanie pred spaním. Začala som jej čítať, keď mala pár mesiacov a robím to doteraz, keď už má osem rokov. Čítanie musí byť, nech by sa čo dialo. Aj keď som napríklad hrozne unavená a nevládzem... Pre dcéru je to už zjavne silný zvyk – ide sa spať, ale predtým sa číta. Asi jej to dáva nejaký pocit istoty, aj ju to trochu učičíka k tomu spánku, ľahne si mi na ruku, zavrie oči a počúva,“ približuje štyridsiatnička Gabriela. Od rozprávok o Krtkovi sa dnes dopracovali k Trom pátračom a Anne zo Zeleného domu.

Ako vzniká rituál? „Každý z rodičov prinesie do spolužitia niečo svoje, k tomu neskôr prispejú aj deti, a nakoniec z toho vznikne zmes niečoho, čo žiadna iná rodina nemá."
(Zdroj: Akademie rodičovství)
Rituály sú najvýraznejšie počas sviatkov, napríklad počas Vianoc má veľa domácností svoje vopred určené činnosti, ktoré robí. „Kým manželka chystá jedlo, idem s deťmi zakaždým na prechádzku,“ vraví napríklad Daniel. Čo však odborníci zdôrazňujú, s rituálmi musia všetci členovia rodiny súhlasiť.

Najmä teenagerom sa niektoré zvyky môžu zdať infantilné, zastaralé. Podľa psychológov to je v poriadku, prirodzená súčasť osamostatňovania sa dieťaťa. K rituálom dospievajúce deti netreba nútiť ani ich presviedčať. Je dobré ustúpiť a so zvykmi, s ktorými nesúhlasia, jednoducho prestať. Spravidla sa po čase k nim vrátia, hoci niekedy až v čase, keď budú oni rodičmi.

Takýto vývoj napríklad očakáva Alexandra, matka dvoch škôlkarov a jednej prváčky. „Momentálne máme obľúbený rituál pri oslavách narodenín a menín. Keďže sme piati, máme ich pomerne často. Oslávencovi pečieme tortu, ktorú deti vyzdobia hračkami – písmenkami, zvieratkami, nachystáme na stôl ešte tyčinky, očká alebo chlebíčky, pričom oslávenec čaká celý čas v inej izbe, aby mal prekvapenie. Súrodenci mu nachystajú aj darček, spravidla niečo nakreslia. Keď je všetko nachystané, oslávenec príde, zaspievame mu a ide sa krájať torta. Zatiaľ to deti veľmi baví, to s tým čakaním vo vedľajšej izbe si vymysleli v podstate sami, a majú z takého prekvapenia naozaj radosť. Niekedy sa potom ešte sami hrajú na oslavu, tortu robia z kociek a podobne. Dokedy im to ale vydrží, neviem.“

Rituály sa môžu s pribúdajúcim vekom detí aj meniť, vznikajú nové. Dôležite je, čo si z nich deti dokážu v tom danom období načerpať v danom čase. Do pamäti sa im to ukladá a v príslušnej chvíli to tam potom opäť nájdu.


ANKETA:

Máte rodinné rituály?

70,8%



4,2%



20,8%



4,2%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >