Šťastie je v hlave, v tom, čo si do nej pustíme a ako sa na veci pozeráme.
Foto: shutterstock.comZákladom je ovládnuť svoje myslenie, píše známy mentálny kouč Robin Sharma. V knihe Mních, ktorý predal svoje Ferrari ponúka tieto základné kroky.
Spokojný rodič, spokojné dieťa. Na to, aby z vášho potomka rástlo šťastné a spokojné dieťa, je toho síce potrebného viac, najlepším základom je však dobrý príklad v rodičovi. Dieťa rodiča nielen kopíruje, ale aj podvedome nasáva jeho reakcie, postoje k problémom či každodenným činnostiam. Takže ak chcete, aby vaše dieťa bolo pokojné, nebojácne či vyrovnané, začnite pracovať na sebe.
Šťastie je v hlave, v tom, čo si do nej pustíme a ako sa na veci pozeráme.
Foto: shutterstock.comHarmonický vzťah medzi partnermi je základom zdravého rodinného prostredia, v akom by mali vyrastať deti. Túži po ňom snáď každý, a hoci sa nezhodám nedá vyhnúť, nie je jedno, v akom duševnom nastavení ich človek rieši.
„Už by ste sa mohli zobrať. Kedy bude bábätko? Zdá sa mi, že to dieťa príliš rozmaznávaš...“ Tiež poznáte takéto poznámky od blízkych, na ktoré neviete slušne dať najavo, že sú vám nepríjemné?
Hlavne zostať v pokoji a riešenie sa samé ukáže, platí pri každom probléme, i tom rodičovskom. Zostať v pokoji však nie je vždy jednoduché, najmä keď máte ešte množstvo svojich povinností a stresov a deti vám pridávajú ďalšie. Čo môže pomôcť?
„Som dôležitá, som sympatická,“ napísala svojho času na nástenku učiteľka Denisa Machoňová Tichá v českom meste Tábor. Nemyslela tým, seba, ale „Chybu“ a chcela tým zmeniť prístup detí k chybám.
Bolo by to možno úsmevné, ale žiaľ, vypovedá to aj o tom, ako sa mladá generácia vzdialia od prirodzených zákonitostí. Z toho, čo je normálne, robí „výzvu“, prípadne dokonca čosi „úžasne trendy“.
Kto žije v prítomnosti, žije spokojnejšie. Ak človeku blúdi myseľ neustále do spomienok alebo naopak, k veciam, ktoré ho čakajú, nežije tu a teraz, a má sklony prepadať melanchólii, úzkosti či sa cíti pod neustálym stresom.
Nechce chodiť dieťa do škôlky? Tento problém riešia mnohí rodičia a hľadajú cesty, ako by si dieťa mohlo na nové prostredie privyknúť. Ak sa to však nedarí, netreba zúfať ani nikde hľadať chyby – je to totiž prirodzená reakcia dieťaťa vzhľadom na to, ako sa vyvíja jeho mozog.