Päť krokov za šťastím podľa slávneho kouča

Patricia Poprocká, 22. septembra 2019 o 05:28

Spokojný rodič, spokojné dieťa. Na to, aby z vášho potomka rástlo šťastné a spokojné dieťa, je toho síce potrebného viac, najlepším základom je však dobrý príklad v rodičovi. Dieťa rodiča nielen kopíruje, ale aj podvedome nasáva jeho reakcie, postoje k problémom či každodenným činnostiam. Takže ak chcete, aby vaše dieťa bolo pokojné, nebojácne či vyrovnané, začnite pracovať na sebe.

Šťastie je v hlave, v tom, čo si do nej pustíme a ako sa na veci pozeráme.

Foto: shutterstock.com

Základom je ovládnuť svoje myslenie, píše známy mentálny kouč Robin Sharma. V knihe Mních, ktorý predal svoje Ferrari ponúka tieto základné kroky.

Venujte pozornosť tomu, o čom rozmýšľate

Myšlienky ovplyvňujú náš každodenný život, je na nás, čo si do hlavy pustíme. Ak budeme premýšľať o tom, ako nás dnes kto nahneval, a kto nám ublížil, získame negatívny prístup na celý deň a nič sa nám nebude dariť. „Kvalita vášho života je určená kvalitou vašich myšlienok,“ píše Robin Sharma. Myslite teda skôr na to, čo by ste chceli dosiahnuť, a ako by ste to chceli dosiahnuť. Tomu sa potom podriadia aj vaše skutky.

Chyby berte ako lekciu

Ak sa niečo nepodarí, nejde o katastrofu. Každý je omylný, chyby sa stávajú. Ide o to, aby sme sa z nich dokázali poučiť a neurobili tú istú chybu dvakrát. Aj v tomto prípade záleží na našom myslení, či sa po chybe budeme ľutovať, lamentovať nad dôsledkami, alebo zanalyzujeme, čo sa dalo a malo urobiť inak. Navyše, nič nie je náhodné, takže chybu ste urobili práve preto, aby ste sa niečo nové naučili.

Prekážky nie sú príťažou, ale príležitosťou

Problémy boli a budú, sú neoddeliteľnou súčasťou dní. Každý deň musíme zdolávať menšie či väčšie prekážky, je to prirodzené. Je na nás, či ich budeme brať ako príťaž alebo, výzvu na sebazdokonalenie či hru. „Čo ma nezabije, ma posilní,“ stále platí. Pohár môže byť poloprázdny alebo poloplný, podľa toho, ako sa naň pozrieme.

Určte si cieľ a choďte za ním

Schudnúť, zdravo jesť, viac sa hýbať, venovať viac času deťom, namaľovať obraz, naučiť dieža bicyklovať, prerobiť záhradu... Nech je to čokoľvek, len nech vás to baví a robí vám radosť. Na deti sa vaše nadšenie prenesie automaticky. Predsavzatie je jedna vec, jeho plnenie druhá. „Ľudia príliš ľahko upadnú do svojich starých koľají,“ upozorňuje aj kouč, teda nájdu dôvody, prečo práve dnes nemôžu, alebo iné prekážky. Ako to prekonať? Vytvorte si na seba tlak, radí Robin Sharma. Ak sú ľudia zahnaní do kúta, dosiahnu neuveriteľných vecí, neostáva im totiž iné než siahnuť na svoj skrytý potenciál. Metód na vytvorenie tlaku je viac. Kto chce, môže skúsiť metódu mníchov v Sivane, ktorých Sharma v knihe spomína, teda stáť pod ľadovým vodopádom, kým si necítite ruky a nohy. Je ale aj jemnejšia alternatíva, napríklad povedať všetkým okolo, čo zamýšľate. „Ak o vašom záväzku bude vedieť svet, automaticky pocítite tlak, aby ste pracovali na naplnení záväzku, nik predsa nechce sklamať,“ pripomína Robin Sharma.

Zmeňte zlé zvyky na dobré

Ako? Jednoducho. Podľa dávnej múdrosti stačí 21 dní na to, aby sa z činnosti stal zvyk. Takže skúste počas vstať každé ráno skôr a ísť sa prejsť či prebehnúť, prípadne venovať polhodinu intenzívne deťom, nekupovať sladkosti, podľa toho, čo ste si zaumienili. Naozaj stačia tri týždne, a bude to? Vyskúšajme, uvidíme.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >