
Šťastie je v hlave, v tom, čo si do nej pustíme a ako sa na veci pozeráme.
Foto: shutterstock.comZákladom je ovládnuť svoje myslenie, píše známy mentálny kouč Robin Sharma. V knihe Mních, ktorý predal svoje Ferrari ponúka tieto základné kroky.
Spokojný rodič, spokojné dieťa. Na to, aby z vášho potomka rástlo šťastné a spokojné dieťa, je toho síce potrebného viac, najlepším základom je však dobrý príklad v rodičovi. Dieťa rodiča nielen kopíruje, ale aj podvedome nasáva jeho reakcie, postoje k problémom či každodenným činnostiam. Takže ak chcete, aby vaše dieťa bolo pokojné, nebojácne či vyrovnané, začnite pracovať na sebe.
Šťastie je v hlave, v tom, čo si do nej pustíme a ako sa na veci pozeráme.
Foto: shutterstock.comPorozprávajte sa so svojím potomkom, či už počul o výzve, ktorá sa momentálne šíri medzi deťmi najmä prostredníctvom obľúbenej sociálnej siete TikTok.
Prax umiestňovať malých Rómov do tried, kam vôbec nepatria, je na Slovensku stále rozšírená, hoci bráni deťom z okrajových komunít získať normálne vzdelanie a sťažuje im štartovaciu čiaru do života.
„Hm? Nooo?“ Pri telefonovaní sme spohodlneli, keďže vďaka „múdrym“ technológiám okamžite vieme, kto nám volá, v rámci zrýchlenia komunikácie sa často neunúvame ani pozdraviť či predstaviť. V detstve sme sa to ale naučili a treba to naučiť aj naše deti.
Na slovensko-ukrajinských hraniciach a v hotspotoch v Michalovciach a Košiciach sa ako terapia stresu osvedčili plyšové orangutany, ktoré slúžia na podporu detí traumatizovaných vojnovým konfliktom.
Život bez mobilu? Kdeže, pre ženy na materskej dovolenke je často na dlhé hodiny jediným spojítkom s okolitým svetom. Komunikácia s blízkymi, tipy na varenie, hľadanie rýchlych odpovedí, ak si nevedia s niečím rady, sledovanie životov druhých... Skrátka priateľ na všetko. Predsa len má online svet úskalia a ak sa už nevieme bez neho zaobísť, čas strávený v ňom by sme mali minimalizovať.
Pozná to asi každý rodič, najmä ten, ktorý sa snaží vychovávať svoje dieťa trochu inak, kontaktnejšie a s väčším citom pre potreby svojho potomka. Jeho výchovné metódy niekedy kritizujú nielen najbližší či známi, ale aj celkom cudzí ľudia. V tom prípade sa oplatí vedieť, ako sebavedomo a bez hnevu odpovedať na neopodstatnené výčitky.
„Já! Jáááá!“ Aj u vás sa deti prekrikujú, keď treba v kuchyni zhasnúť svetlo či pretočiť kalendár? Idú sa pobiť o to, kto bude sedieť vedľa vás? A niekedy aj navzájom, trebárs o bezvýznamnú kocku?