Nechce spať a často sa v noci budí? 8 tipov, ako podporiť detský spánok

Gabriela Bachárová v spolupráci s Evou Labusovou, 26. septembra 2019 o 04:11

Rodičia maličkých detí sa často sťažujú, že ich ratolesti zle spia. Buď ťažko zaspávajú alebo sa v noci stále budia.

Dobrú noc, moje malé!

Foto: Shutterstock.com

Spánok malých detí však nie je niečo, čo je nutné riešiť a čo musíte bábätká či batoľatá naučiť. Naopak, je dôležité pochopiť, že od nich približne prvé tri roky života nemôžete čakať niečo ako dokonalý spánkový režim. Veľa rodičov sa však o túto métu pokúša a potom sa cítia frustrovaní, ak sa im nedarí docieliť, aby dieťa konečne dobre spalo.

Napriek tomu, že malé deti celkom prirodzene nespia tak isto ako dospelí ľudí, sa však pre lepší spánok vášho potomka dá veľa urobiť. Predpokladom je pochopiť potreby dieťaťa a pozrieť sa aj na svoje vlastné správanie nie - či ním dieťaťu a jeho spánku prospievame, alebo nie.

Psychoterapeutka Eva Labusová (jej články o rodičovstve, výchove či zdraví si prečítate na www.evalabusova.cz) pripravila niekoľko užitočných rád, ako prestať s detským spánkom bojovať, ale naopak, čo najviac ho uľahčiť. Prečítajte si ich a skúste ich zaviesť do praxe.

1. Buďte mu nablízku

„Dieťa možno na to, aby zaspalo, potrebuje fyzickú blízkosť niekoho z rodičov. Do konca tretieho roka ide o prirodzenú potrebu – ľudské mláďatá sa potrebujú nosiť a blízkosť rodičov z hľadiska svojich vývojových potrieb jednoducho vyžadujú.“

2. Odstráňte rušivé vplyvy

„Či sa nám to páči, alebo nie, dieťa možno ešte vôbec nie je ospanlivé. Alebo je okolo neho príliš veľa podnetov, ktoré ho rušia. V širšom zmysle ide o to odstrániť z blízkosti dieťaťa nadbytočný stres, napríklad vypnúť televíziu, ubrať na množstve podnetov, chodiť viac do prírody.

3. Majte sa s partnerom radi

„Pre spánok detí je dôležité zlepšiť vzťah rodičov, to je úplne zásadné. Nepohoda medzi matkou a otcom pôsobí na dieťa veľmi znepokojujúcim vplyvom.“

4. Pred spánkom dieťaťu doprajte uvoľnenie

„Niekedy sa deti pred zaspatím potrebujú zbaviť vlastných silných emócií, čo u najmenších detí prebieha vyplakaním sa (pomôcť im v tom môžete pomocou takzvaného asistovaného vyplakania, v ktorom im vytvoríte bezpečný priestor, aby mohli plakať. Písali sme o ňom v tomto našom článku) a u tých väčších vyhovorením sa, respektíve maznaním sa, pritúlením sa. K najčastejším mýtom spojeným s detským spánkom patrí, že fňukanie a nespokojnosť dieťaťa plynú výlučne z únavy a potreby spánku. V skutočnosti ale nenaladenosť a plačtivosť možno znamenajú, že sa dieťa potrebuje zo všetkého najviac emočne uvoľniť, a nie ísť spať.

Nespokojné bábätká či batoľatá aj môžu byť ospalé, ale ak sú predráždené a nervózne, tak nezaspia. Rovnakú situáciu poznáme konieckoncov aj my dospelí. Nespokojnosť sa u malých detí prejavuje zvlášť ku koncu dňa, keď sú už vyčerpané a dávajú emóciám nekontrolovaný priechod.“

5. Pozor na kontrolné mechanizmy

„V tejto situácii je dôležité, aby rodičia potrebe dieťaťa upokojiť sa vyšli v ústrety a nedali vzniknúť niečomu, čo uznávaná odborníčka na detský spánok, švajčiarsko-americká psychologička a terapeutka Aletha Solterová (autorka kníh Múdrosť raného veku a Slzy raného detstva) nazýva kontrolným mechanizmom. Ide o to, že si dieťa vypestuje určitý zvyk či zlozvyk, ktorý nejakým nahradzujúcim spôsobom smeruje k uspokojeniu prirodzenej potreby emočného upokojenia sa.

Aj my dospelí to poznáme napríklad v podobe konzumácie sladkosti alebo popíjania alkoholu v prípade emočného stresu. Sú známe prípady, keď otcovia počas hlbokej noci jazdia s dieťaťom v autosedačke okolo bloku domov. Pritom by stačilo dieťa trpezlivo podržať v náručí alebo si k nemu ľahnúť, hladkať ho a dovoliť mu chvíľu plakať.“

6. Neignorujte detský plač

„Niektorí rodičia v noci svoje plačúce dieťa ignorujú a ospravedlňujú si to sami pred sebou tak, že sa predsa potrebujú vyspať, aby mohli cez deň fungovať. Lenže akékoľvek množstvo dobrej rodičovskej starostlivosti cez deň nemôže vyvážiť stratu dôvery alebo strach, frustráciu a pocit bezmocnosti, ktoré dieťatko pociťuje, keď v noci – alebo kedykoľvek to potrebuje – nikto nereaguje na jeho plač. Preto malé dieťa nenechávajte plakať bez vašej emočnej účasti alebo o samote. A ak v noci zle spí, zamýšľajte sa, či dôvodom na nespavosť nie je niektorý z vyššie uvedených dôvodov.“

7. Čo ak jednoducho spať ešte nepotrebuje?

„Pripustime tiež, že bábätká potrebujú menej spánku, ako sa všeobecne predpokladá. Inými slovami, to, že spí, vyhovuje nám rodičom, a tak deťom často spánok vnucujeme. Býva to ale aj naopak – my rodičia nie sme schopní kvôli vlastnej neorganizovanosti vytvoriť priestor na vlastné uspávacie rituály a držíme dieťa hore až do doby, než sami ideme spať, čím jeho spánok tiež rozhodíme.“

8. Skúste spoločné spanie

„Ak vám bábätko navzdory všetkej snahe stále nechce spať, zostáva posledná otázka: Už ste vyskúšali spoločné spanie v jednej posteli či aspoň v jednej spálni? Možno i tu budete musieť prehodnotiť svoj pohľad na vec. Malé deti sú totiž zvyčajne len veľmi nerady separované od rodičov. Drvivá väčšina bábätiek či batoliat nie je spokojná v oddelených izbičkách.

Ak vám to nie je vyslovene proti srsti, stojí za to, vyskúšať aj túto variantu. Je dosť nešťastné, že sa na ňu západná kultúra pozerá prevažne s nechuťou a prevláda trend separovať malé deti čo najskôr do ich vlastných postieľok a oddelených izieb. Konieckoncov, mláďata všetkých suchozemských cicavcov spí v blízkosti svojich matiek a rovnako ľudská mláďata dlhé obdobie histórie spali prevažne s matkami, respektíve dohromady s celou rodinou.

V tradičných kmeňových kultúrach, ale aj vo vyspelých ázijských kultúrach, napríklad v Japonsku, je spoločné spanie s deťmi dodnes bežné. Len v technologicky pokročilých a citovo v mnohom narušených spoločnostiach severnej Ameriky a Európy sa spoločné spanie nahradilo kolískami a postieľkami v oddelených izbách. V skutočnosti možno práve to je dôvod, prečo sa tunajšie deti pred spánkom tak hnevajú. Ich dávne naprogramovanie si pamätá, že bezpečné a upokojujúce je mať mama a otca nablízku.“Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Na pripomenutie si svojej spoločnej histórie vyzývajú manželov organizátori desiateho ročníka Národného týždňa manželstva, ktorého témou je Náš príbeh.

 • Obrázok Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Rodičovské vzory, ktoré nám podsúva naša spoločnosť, sú niekedy naozaj zvláštne, ak nie rovno škodlivé. Aj keď nie každý musí byť zástancom spoločného spania detí s rodičmi, označovať prirodzenú túžbu detí byť s rodičmi a strach z tmy za zlozvyk, je priveľa. Tak to prezentujú edukatívne brožúry pre mamičky v pôrodnici, na ktorých distribúcii sa podieľa štát.

 • Obrázok Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Viete, že nasledujúci týždeň bude u nás Národným týždňom manželstva? Mnohí ho považujú za prežitok, mnohí však stále za ten jediný pravý zväzok. Čo je dobré na manželstve, čo pre ľudí dnes znamená?

 • Obrázok Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Treba deti vychovávať, alebo stačí, keď im pôjdeme príkladom? Potrebuje dieťa mantinely, alebo ho stačí len láskavo usmerňovať? Výchovné rady sa valia z každej strany, ak sa však nad nimi zamyslíme, všetky hovoria v podstate o tom istom, len inými slovami.

 • Obrázok Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Hlavne, nech sa hýbe, alebo by malo športujúce dieťa aj súťažiť? Športovať len pre zdravie nestačí, odkazuje tréner prešovského Karate klubu Junior Ľubomír Čiernik. Ak sa má dieťa niekam posunúť, naučiť zdolávať prekážky či pracovať s vlastnými emóciami, musí sa jednoducho porovnávať na pretekoch s inými.

 • Obrázok Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Nakupovanie s deťmi vie byť poriadne náročné. Ak im nechcete kúpiť to, po čom práve túžia, môžu v obchode urobiť pekný škandál. Nech sa prihlási rodič, ktorému ešte dieťa neurobilo na nákupoch jačiacu scénu! Taký neexistuje.

 • Obrázok 10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  Venovať sa deťom je veľmi dôležité, v každodennom zhone však rodičia často len ťažko nachádzajú čas, ktorý by mohli stráviť len so svojimi potomkami. Prinášame vám 10 tipov, ako si na svoje deti nájsť viac priestoru.

Ďalšie články v rubrike >