Čoho sa boja deti? Prehľad podľa veku. Trojročné dieťa desí tma, sedemročné lekári...

Gabriela Bachárová, 12. septembra 2019 o 17:04

Spí vaše trojročné dieťa vo vlastnej postieľke, ale stále sa v noci budí a chodí za vami, pretože sa bojí tmy? Desí sa vaša šesťročná dcérka neškodných chrobákov? Prichádza váš desaťročný syn domov s tým, že duchovia existujú a má z nich strach?

Bojím sa, mami!

Foto: Shutterstock.com

Nehnevajte sa na deti, keď sa vám zveria so svojím strachom a nehovorte im, že sa predsa nemajú čoho báť, pretože im nehrozí žiadne skutočné nebezpečenstvo. Pre deti ale existuje.

Uvedomte si, že aj dospelí sa niečoho boja: straty práce, choroby v rodine a podobne. Tiež by sa vám asi nepáčilo, ak by niekto vravel, že sa predsa nemáte čoho báť. A detské strachy nie sú o nič menej závažné ako „dospelácke“.

Tie úplne najmenšie deti majú strach hlavne z toho, že im zmizne najmilovanejšia osoba, najčastejšie je to samozrejme matka. Keď ju nemajú v dohľade, spustia krik, pretože pre ne je naozaj preč. Nechápu ešte, že o chvíľu sa vráti. Staršie deti už majú širší „repertoár“ strachov.

Na webe www.upbility.net, ktorý sa venuje rozvoju detských schopností, publikovali zaujímavý prehľad, čoho sa boja deti v jednotlivých vekových kategóriách. Prečítajte si ho!

Z čoho majú deti strach:

vek 2 – 4 roky
tma
skriňa na šaty
spanie osamote
počasie (búrka, blesky, hromy)
tiene
hlasné zvuky

vek 5 – 7 rokov
tma
lekári
náhle hlasné zvuky
hmyz a zvieratá
odvrhnutie kamarátmi

vek 8 – 11 rokov
duchovia
strata milovaných ľudí
zlyhanie v škole
zlí ľudia (strach z únosu)
sklamanie rodičov

vek 12 – 18
ohrozenie osobnej bezpečnosti
prezentácia vedomostí v škole
smrť
budúcnosť
kritika ich vzhľadu a toho, čo si o nich ľudia myslia
zneužitie
svetové tragédie

Ako pristupovať k detským strachom? V prvom rade: uznať ich, nebagatelizovať. Dieťa bude zmätené, ak mu poviete, že sa nič nedeje a musí byť odvážne a statočné. Ono predsa strach skutočne cíti, nemá teda veriť svojim autentickým pocitom? Ako potom môže aj v budúcnosti veriť tomu, čo cíti, keď to ostatní budú spochybňovať?

Na druhej strane ale buďte dieťaťu oporou. Vysvetlite mu, že jeho strachu síce rozumiete, ale naozaj sa mu nič zlé nemôže stať. Mucha mu neublíži a ani duchovia neexistujú. Presne to dieťa potrebuje počuť. Keď uvidí, že sa o vás môže oprieť, strach už nebude mať tak veľké oči.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >