Eliška sa narodila mŕtvej mamičke, darí sa jej. Príbuzní poslali záchranárom dojemný odkaz

Gabriela Bachárová, 15. januára 2020 o 05:20

Dnes je to presne päť mesiacov, čo mozgovo mŕtva žena porodila vo Fakultnej nemocnici v Brne dievčatko Elišku. Darí sa jej dobre a podľa lekárov nemá žiadne zdravotné obmedzenia.

Záchranári zo Znojma pomohli k tomu, že mozgovo mŕtva žena porodila zdravé dieťatko.

Foto: Nemocnice Znojmo

Zdravé a šťastné dievčatko príbuzným pomáha vyrovnať sa so stratou svojej mamičky, dvadsaťsedemročnej Evy z moravského Třebíča. „Je veselá a úsmevmi naozaj nešetrí. Je to veľká náplasť na stratu jej mamičky, našej nevesty. Za to vám patrí veľké ďakujem,“ napísala vďačná rodina záchranárom z nemocnice v Znojme.

„V apríli 2019 sme boli nútení privolať zdravotnú záchrannú službu k našej neveste. Nevieme ani, ako sa volala lekárka, ktorá v ten deň mala službu a dorazila k nám s celou posádkou vozidla záchrannej služby, neskôr priletel tiež vrtuľník,“ popísali starí rodičia malej Elišky.

„Našu nevestu sa už nepodarilo zachrániť, ale, ako nám bolo aj neskôr potvrdené vo Fakultnej nemocnici Brno, vďaka vašim zdravotníkom, vďaka ich znalostiam, zručnostiam, rýchlemu vyhodnoteniu celej situácie, vybaveniu záchranného vozidla, a tým pádom výbornému zaisteniu vitálnych funkcií našej nevesty, mohli vo Fakultnej nemocnici nadviazať na profesionálne urobenú prvú pomoc.

Po takmer štyroch mesiacoch úžasnej starostlivosti oddelenia ORIM I nám do našej rodiny predali malú vnučku, ktorej nevesta dala život, hoci sama už bola za prahom smrti. Je to neuveriteľný príbeh, zázrak, ktorého sme my i vy neoddeliteľnou súčasťou. V každom úsmeve našej vnučky bude zároveň naša veľká vďaka.“

Záchranárov vyznanie starých rodičov nenechalo chladnými. „Ťažko hľadáme slová, ktoré by vyjadrili našu radosť a dojatie, keď sme si čítali tieto riadky. Ďakujeme a dievčatku prajeme veľa zdravia, šťastia a spoločne strávených chvíľ,“ reagovali na list na svojom facebookovom profile.

Šťastie v nešťastí

Eliška prišla na svet 15. augusta minulého roka s pôrodnou váhou viac ako dva kilogramy. Narodila sa cisárskym rezom v 34. týždni tehotenstva svojej mamičke, ktorá utrpela masívne krvácanie do mozgu. Lekári 117 dní udržiavali ženine vitálne funkcie, dýchala s pomocou prístrojov, lekári jej podávali lieky na činnosť srdca, udržiavali obličky i tráviaci trakt, ktorý bol mimoriadne dôležitý kvôli výžive plodu.

Podstatnú rolu zohrali aj umelé hormóny, napríklad na urýchlenie vývoja pľúc, ktoré podporili dobrý vývoj tehotenstva. Po narodení Elišky ženu od prístrojov odpojili. Ide o unikátny príbeh so šťastným koncom, vo svete sa zatiaľ stalo len zopár podobných prípadov.

Pozrite si video, ako sa lekári starali o tehotnú ženu
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Na pripomenutie si svojej spoločnej histórie vyzývajú manželov organizátori desiateho ročníka Národného týždňa manželstva, ktorého témou je Náš príbeh.

 • Obrázok Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Rodičovské vzory, ktoré nám podsúva naša spoločnosť, sú niekedy naozaj zvláštne, ak nie rovno škodlivé. Aj keď nie každý musí byť zástancom spoločného spania detí s rodičmi, označovať prirodzenú túžbu detí byť s rodičmi a strach z tmy za zlozvyk, je priveľa. Tak to prezentujú edukatívne brožúry pre mamičky v pôrodnici, na ktorých distribúcii sa podieľa štát.

 • Obrázok Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Viete, že nasledujúci týždeň bude u nás Národným týždňom manželstva? Mnohí ho považujú za prežitok, mnohí však stále za ten jediný pravý zväzok. Čo je dobré na manželstve, čo pre ľudí dnes znamená?

 • Obrázok Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Treba deti vychovávať, alebo stačí, keď im pôjdeme príkladom? Potrebuje dieťa mantinely, alebo ho stačí len láskavo usmerňovať? Výchovné rady sa valia z každej strany, ak sa však nad nimi zamyslíme, všetky hovoria v podstate o tom istom, len inými slovami.

 • Obrázok Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Hlavne, nech sa hýbe, alebo by malo športujúce dieťa aj súťažiť? Športovať len pre zdravie nestačí, odkazuje tréner prešovského Karate klubu Junior Ľubomír Čiernik. Ak sa má dieťa niekam posunúť, naučiť zdolávať prekážky či pracovať s vlastnými emóciami, musí sa jednoducho porovnávať na pretekoch s inými.

 • Obrázok Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Nakupovanie s deťmi vie byť poriadne náročné. Ak im nechcete kúpiť to, po čom práve túžia, môžu v obchode urobiť pekný škandál. Nech sa prihlási rodič, ktorému ešte dieťa neurobilo na nákupoch jačiacu scénu! Taký neexistuje.

 • Obrázok 10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  Venovať sa deťom je veľmi dôležité, v každodennom zhone však rodičia často len ťažko nachádzajú čas, ktorý by mohli stráviť len so svojimi potomkami. Prinášame vám 10 tipov, ako si na svoje deti nájsť viac priestoru.

Ďalšie články v rubrike >