Dokonalá rodina neexistuje, ale všetci môžeme napredovať, zdôrazňuje pápež František.
Foto: SITAÁno, sú to slová „prosím, ďakujem, prepáč.“ Najmä to posledné je podľa pápeža pre medziľudské vzťahy naozaj kľúčové. Ako zdôraznil ešte na vlaňajšom Svetovom stretnutí rodín v Dubline, nikto nie je dokonalý a robiť chyby je prirodzené. Dokonalá rodina neexistuje, ale každý môže pracovať na sebe a zlepšovať sa.
Celý proces prirovnal k príprave čaju: Nejde len o to nechať zovrieť vodu a zaliať šálku, príprava kvalitného čaju vyžaduje čas (napríklad na vylúhovanie) a trpezlivosť. Tak je to aj s rodinou a jej vzťahmi, ľudia sa musia vzájomne počúvať, chápať a – odpúšťať si. „Bez odpúšťania hrozí rodine studená vojna,“ konštatoval pápež, ktorého vystúpenie na spomínanom fóre približuje kňaz Ján Sucháň vo svojej knihe Slovo ako dotyk.
Ak rodičia vytvoria prostredie, v ktorom sú ľudia voči sebe úctiví a láskaví, je to podľa pápeža Františka tá najlepšia výbava, akú môžu dať deťom do dospelosti. „Keď človek zažije v rodine pekné detstvo, je obklopený láskou svojich rodičov i najbližšej rodiny, dostáva dobré, pevné základy pre budúci život,“ uviedol.
Dieťa by malo vyrastať v prostredí, kde vládne dôvera. A to v takom zmysle, že jednotliví členovia môžu prísť za druhými aj vtedy, ak urobili chybu, niečo zlé, pomýlili sa, pretože vedia, že ich blízki ich prijmú a odpustia, ak prejavia ľútosť.
Od rodičov sa očakáva, že budú tí silnejší, ktorí dokážu ustáť aj najťažšie výstrelky svojho dieťaťa a mať preň otvorenú náruč aj v prípade chýb. Inak hrozí vzájomné odcudzenie sa a reťazenie ťažkostí.