Škola, základ života? Sedem vecí, ktoré sa deti v škole neučia, ale mali by

Patricia Poprocká, 15. januára 2020 o 05:22

Ovládajú Pythagorovu vetu, Archimedov zákon, či historické míľniky, na každodenný život však neraz pripravení nie sú. Ako vychádzať s ľuďmi, riešiť konflikty, čo chcieť v živote, to naše deti neučí nik. Škola to necháva na rodičov, tí sa zasa, upracovaní s nedostatkom času spoliehajú na školu.

Vedomosti sú užitočné, ale nestačia bez poznania príčin a súvislostí. Viac než „čo“, by sa deti mali v školách učiť „ako a prečo“.

Foto: shutterstock.com

O učebných osnovách v našich školách sa diskutuje už dlhý čas, a že je na nich čo meniť, sa zhodujú takmer všetci. V mnohých prípadoch možno viac než o samotné informácie ide o to, aby sa deti naučili, ako ich triediť, premýšľať nad nimi a pristupovať k nim. A aby sa škola nestala povinnosťou, nad ktorou visí hrozba zlej známky, ale naozaj miestom, kde sa možno naučiť užitočné. Napríklad že:

Pohodlnosť nie je cieľ

Postoj, že všetko a všetci nám majú slúžiť, je v dnešnej spoločnosti pomerne rozšírený. Pravá podstata nášho bytia však nie je brať a využívať, ale pomáhať a dávať. Samozrejme, veci sú na to, aby nám život uľahčovali, každé uľahčenie má však aj negatívnu stránku. Ak mám auto, menej chodím pešo, nenaberám kondíciu a znečisťujem životné prostredie. Ak si píšem s priateľmi cez sociálne siete, nevídam sa s nimi a neviem, ako sa skutočne majú. Ak si kúpim koláč, prídem o radosť z pečenia, a podobne. Hľadať rovnováhu a nespohodlnieť, to je dôležité.

Iné znamená iné, nie zákonite nebezpečné

Inakosť je šanca rozšíriť si obzory, niečo nové spoznať. My ju však väčšinou odsudzujeme, hoci neraz sami nevieme prečo. Pre istotu, z princípu. Odsudzujeme gejov, imigrantov, všetko, čo nepoznáme, z čoho hrozí potenciálne riziko pre náš pohodlný svet. Niekedy odsudzujeme aj brata len preto, že má iný názor ako my. Tolerancia je slovo, ktoré by sa určite malo vyučovať na školách nielen ako súčasť slovníka cudzích slov.

Dôležitejšie než materiálne statky je naše vnútro

Mať dom, auto, dobrú prácu. Najčastejšie ciele, ktoré podľa zaužívaných zvyklostí majú človeku zabezpečiť šťastný život. Materiálne veci však nikdy nikoho šťastným neurobili. Šťastie treba hľadať vnútri, nestačí len študovať a zarábať. Duchovné cvičenia, pátranie vo svojom vnútri, poznanie vlastných slabostí, chýb, predností a práca s nimi, to nie je len ezoterický výmysel, ale naozaj dôležitá vec na ceste k šťastiu. Bez ohľadu na to, kde človek býva, pracuje a na čom sa vozí.

Život nie je ľahký

A žili spolu šťastne... Rozprávkový koniec znie idylicky, život však taký nie je. Problémy sú jeho nevyhnutnou súčasťou, vždy musíme niečo riešiť, aby sme sa učili a posúvali vpred. Deti zvykneme pred ťažkosťami chrániť, tak sa neraz stáva, že žijú v bubline a pri prvom probléme sa zosypú. Ak by však vedeli, že zdolávať prekážky je vlastne také nevyhnutné ako dýchať, brali by to inak. A to im treba ukázať.

Ako si vyberať partnera

Učíme o antikoncepcii, bojujeme za právo na interrupcie. Nikto nespochybňuje slobodu žien rozhodnúť o tehotenstve a svojom tele. O tom, čo tomu predchádza, však deťom hovoríme pramálo. Je fajn, že dnešná doba ponúka „vymoženosti“ vo forme tabletiek, náplastí či dokonca chirurgického zákroku, to je však už len riešenie dôsledku. Ako tomu predísť, ako si vybrať partnera, nespávať s kým príde len preto, že môžeme, že máme slobodu a antikoncepciu (o ktorej dlhodobých následkoch sa však už toľko nehovorí), o tom by sa mali deti učiť. Že sex je vyšší stupeň dôvery a lásky, nie to, čo by mal mať každý v 15 za sebou, aby bol „in“. A že pri výbere partnera sú dôležité hodnoty, nie jeho spoločenské postavenie či bankové konto.

Z histórie sa treba učiť

Načo sa učíme o križiackych výpravách, načo o holokauste? História nie sú len dátumy a udalosti, ale najmä príčiny a dôsledky jednotlivých skutkov či rozhodnutí. Že žiadne vojny či tragédie, ale ani úspechy nevznikli samé od seba, len tak. Zhrnuté: Viac než čo a kedy by sa mali deti učiť kto, čo a prečo. A hľadať paralely v súčasnosti, samozrejme.

Knihy nestačí len čítať

Knihy obsahujú veľa múdrosti, táto pravda platí dodnes. Kníh a textov je dnes neúrekom, a kto číta, má šancu sa aj dozvedieť. Čo však s prečítanými múdrosťami? Mnohé deti sa radšej nabifľujú poučky a všetko, čo sa od nich vyžaduje, len aby dostali dobrú známku, neraz bez toho, aby si vôbec uvedomili, čo sa vlastne učia, a čo to v živote znamená. Chápať význam slov, polemizovať s nimi a predovšetkým – aplikovať poučky a životné múdrosti v reálnych každodenných situáciách, to dnes chýba nielen deťom, ale často aj ich rodičom.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >