- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh
Na pripomenutie si svojej spoločnej histórie vyzývajú manželov organizátori desiateho ročníka Národného týždňa manželstva, ktorého témou je Náš príbeh.
-
Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?
Rodičovské vzory, ktoré nám podsúva naša spoločnosť, sú niekedy naozaj zvláštne, ak nie rovno škodlivé. Aj keď nie každý musí byť zástancom spoločného spania detí s rodičmi, označovať prirodzenú túžbu detí byť s rodičmi a strach z tmy za zlozvyk, je priveľa. Tak to prezentujú edukatívne brožúry pre mamičky v pôrodnici, na ktorých distribúcii sa podieľa štát.
-
Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda
Viete, že nasledujúci týždeň bude u nás Národným týždňom manželstva? Mnohí ho považujú za prežitok, mnohí však stále za ten jediný pravý zväzok. Čo je dobré na manželstve, čo pre ľudí dnes znamená?
-
Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa
Treba deti vychovávať, alebo stačí, keď im pôjdeme príkladom? Potrebuje dieťa mantinely, alebo ho stačí len láskavo usmerňovať? Výchovné rady sa valia z každej strany, ak sa však nad nimi zamyslíme, všetky hovoria v podstate o tom istom, len inými slovami.
-
Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?
Hlavne, nech sa hýbe, alebo by malo športujúce dieťa aj súťažiť? Športovať len pre zdravie nestačí, odkazuje tréner prešovského Karate klubu Junior Ľubomír Čiernik. Ak sa má dieťa niekam posunúť, naučiť zdolávať prekážky či pracovať s vlastnými emóciami, musí sa jednoducho porovnávať na pretekoch s inými.
-
Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať
Nakupovanie s deťmi vie byť poriadne náročné. Ak im nechcete kúpiť to, po čom práve túžia, môžu v obchode urobiť pekný škandál. Nech sa prihlási rodič, ktorému ešte dieťa neurobilo na nákupoch jačiacu scénu! Taký neexistuje.
-
10 tipov, ako sa viac venovať deťom
Venovať sa deťom je veľmi dôležité, v každodennom zhone však rodičia často len ťažko nachádzajú čas, ktorý by mohli stráviť len so svojimi potomkami. Prinášame vám 10 tipov, ako si na svoje deti nájsť viac priestoru.
-
Ako vychovať šťastné a sebavedomé dieťa? Prezradí prednáška známej autorky kníh o výchove
Odvážne, samostatné a šťastné deti, ktoré namiesto vysedávania s tabletom preháňajú svoju fantáziu v prírode. Rodičia sa na prednáške autorky kníh o výchove Slávky Kubíkovej zoznámia s princípmi, ktoré pomôžu hľadať stratené detské šťastie.
-
Čo robiť, keď dieťa nechce jesť. 11 užitočných rád
Je choré, nechutí mu to alebo nie je hladné? Ak dieťa odmieta jesť, býva to pre rodiča nepríjemné, niekedy až frustrujúce. Rada „nenúťte ho“ je síce tá najlepšia a jediná možná, rodičia sa ňou však často nedokážu riadiť, presvedčenie, že by dieťa malo jesť, býva silnejšie. Čo s tým?
-
Veďte si zápisník, zoberte voľno. Päť vecí, ktoré vám pomôžu byť skvelým rodičom
Aby sme sa stali výbornými rodičmi, musíme sa stať výbornými ľuďmi, konštatuje odborník na líderstvo a dosahovanie osobného úspechu Robin Sharma v knihe Rodinná múdrosť od mnícha, ktorý predal svoje Ferrari. Cesta k tomu nie je až taká zložitá, sám ponúka aj návod.
-
Múdry po otcovi? Ani náhodou, vedci tvrdia, že inteligencia sa dedí po matke
Krásna po mamičke, inteligentná po otcovi? Pravda, zdá sa, bude zrejme niekde inde. Vedci ukázali, že inteligenciu dedia deti po mame.
-
„Prespávačka“ u kamaráta, nový fenomén dneška
Kým v minulosti sa kamaráti stretávali na ulici a výnimočne jeden u druhého prespali, dnes to naberá opačný trend. Vo veľkých mestách sa udomácňuje nový fenomén takzvaných „prespávačiek“, teda že dieťa prespí u spolužiaka, kamaráta. Niekedy sa zíde u jedného dokonca celá skupinka, pričom následne sa domácnosť, samozrejme, mení.
-
ČO S TÝM Nútiť dieťa na krúžok, keď má k nemu odpor? Poraďte čitateľke
Rozvíja pozitívny vzťah k prírode, učí priateľstvu a vzájomnej spolupráci medzi deťmi, dôležitým hodnotám. Poviete si, ideálny krúžok. Až na to, že deväťročná Lucia naň nechce chodiť.
-
„Neposlúcha, neučí sa...“ Hovoriť zle o dieťati pred druhými je veľká chyba
Nerobíte to v zlom úmysle. Len sa z času na čas posťažujete pred kamarátkami či inými ľuďmi, že to vaše dieťa vytrvalo sabotuje nočník, je občas pekne neposlušné, poctivo odvráva alebo nosí zlé známky z matiky. A to všetko v jeho prítomnosti. Radšej to nerobte.
-
Keď sa dieťa bojí, nehovorte mu, že sa nemá čoho báť, radí odborníčka
Svoje strachy v detstve zažil snáď každý – z tmy, samoty, zvieratka... „Ale veď to nič nie je,“ znela vtedy najčastejšia reakcia dospelých. Je však omnoho účinnejšia metóda, ako pristupovať k strachu, ktorá dieťaťu pomôže viac a natrvalo.
-
Hodinka na nezaplatenie. 6 dôvodov, prečo sa oplatí ráno skoro vstávať
Pre niekoho sci-fi, pre iného horor. Skoré ranné vstávanie je však veľmi užitočná vec a čím skôr sa naň človek nastaví, tým lepšie. Na svitaní vstávajú aj mnohé známe osobnosti, napríklad 14. Dalajláma už o tretej ráno a niekoľko hodín medituje. Ešte o polhodinu skôr sa budí známy americký herec Mark Whalberg, ranostaj je aj zakladateľ Twitteru Jack Dorsey. Každý tento čas využíva inak, prínosy ranného vstávania sú však jednoznačné.
-
Najlepšie vychovávame, keď nevychovávame... O detskej duši budú rodičom hovoriť odborníci
Je vaše dieťa zrelé na škôlku či školu? Čo vypovedajú jeho prejavy o skutočnom vnútornom rozpoložení? O tom, ako porozumieť detskej duši, lepšie ju vnímať a ako ju účinne usmerňovať, sa bude hovoriť na konferencii určenej rodičom a učiteľom Ohýbaj ma mamko.
-
Ako sa menia niekdajšie detské domovy. V Nitre vytvorili domácke prostredie pre 22 detí
Dvadsaťdva klientov niekdajšieho detského domova v Nitre sa v týchto dňoch začne sťahovať do vynovených priestorov, v ktorých budú môcť žiť v rodinnom prostredí. Dve skupiny po 11 detí budú mať v domove k dispozícii vlastné izby, obývačku, kuchyňu a ďalšie zariadenie, v ktorom môžu žiť ako v bežnom byte.
-
5 životných potrieb dieťaťa podľa slávneho psychológa Zdenka Matějčeka
Dostatok podnetov, zmysluplný svet, životná istota, pozitívna identita a otvorená budúcnosť. To je podľa slávneho českého detského psychológa Zdenka Matějčeka päť potrieb, ktoré potrebujú naplniť malé deti.
-
Škola, základ života? Sedem vecí, ktoré sa deti v škole neučia, ale mali by
Ovládajú Pythagorovu vetu, Archimedov zákon, či historické míľniky, na každodenný život však neraz pripravení nie sú. Ako vychádzať s ľuďmi, riešiť konflikty, čo chcieť v živote, to naše deti neučí nik. Škola to necháva na rodičov, tí sa zasa, upracovaní s nedostatkom času spoliehajú na školu.