Keď sa dieťa bojí, nehovorte mu, že sa nemá čoho báť, radí odborníčka

Patricia Poprocká, 21. januára 2020 o 04:40

Svoje strachy v detstve zažil snáď každý – z tmy, samoty, zvieratka... „Ale veď to nič nie je,“ znela vtedy najčastejšia reakcia dospelých. Je však omnoho účinnejšia metóda, ako pristupovať k strachu, ktorá dieťaťu pomôže viac a natrvalo.

Podpora a uistenie, že dieťa nie je samé, pri strachu pomáha lepšie než presviedčanie, že na obavy nie je dôvod.

Foto: shutterstock.com

Žiadne reči o hrdinstve, o boji s vlastnými obavami, ani vysvetľovanie, že sa niet čoho báť. Jednoducho dieťaťu potvrďte jeho obavy. „Príčiny strachu nemôžeme zmeniť, ale môžeme podporiť dieťa, aby sa vymanilo z jeho zovretia,“ vysvetľuje v knihe Vychovávame deti a rastieme s nimi rodičovská poradkyňa Naomi Aldort. Podľa nej to dosiahneme najlepšie tak, že obavy bez dramatizovania uznáme, čím dieťa dostane priestor sa so strachom samé vyrovnať.

Teda ak sa dieťa bojí napríklad tmy, je vhodné mu povedať: „Viem, ako sa cítiš. V tme nič nevidíme a môžeme si teda predstavovať hrozné veci,“ radí odborníčka. „Pokoj, ktorý zachováte pri zdesení dieťaťa mu pomôže prijať takéto zážitky akú súčasť ľudského života, nie ako niečo, čomu sa musí vyhnúť alebo čo mu vytvorí v mysli traumu,“ približuje.

Ak sa dieťa bojí psa, tiež nie je dobré presviedčať ho: „Aký nádherný psík, skús ho pohladkať, neboj sa.“ Podľa Naomi Aldort to popiera to, čo vníma samotné dieťa. Radšej teda potvrďme detské obavy: „Je to veľký pes. Bojíš sa ho? Som rada, že môžeš byť u mňa na rukách v bezpečí.“ Takto dieťaťu dávame najavo, že zažíva normálne ľudské emócie, čím ho povzbudzujeme, aby o nich rozprávalo a nemalo z toho zlý pocit.

Snaha dieťa upokojiť za každú cenu mu bráni sa od úzkosti oslobodiť. Dokonca situáciu ešte zhoršuje, vytvára akýsi strach zo strachu. Tým, že sa snažíme zastaviť u dieťaťa vyjadrenie strachu, ukazujeme mu svoj nepríjemný pocit z jeho strachu a dieťa je podľa rodičovskej poradkyne vystrašené ešte viac. Navyše o sebe začne pochybovať, že by sa nemalo báť, ale keďže sa bojí, tak s ním zrejme nebude niečo v poriadku... „Strach zo strachu býva horší a obmedzuje viac než čokoľvek zlé, čo sa v danom okamihu deje,“ hovorí Naomi Aldort.
Snaha dieťa upokojiť za každú cenu mu bráni sa od úzkosti oslobodiť.

Naopak, ak dieťaťu umožníme slobodne o obavách rozprávať, strachy postupne prirodzene zoslabnú. „Načúvajte dieťaťu a uznávajte jeho emocionálne prejavy. Jeho sebavedomie porastie, ak bude vedieť, že platia jeho pocity aj to, ako ich vyjadruje,“ uzatvára.

Je to vlastne podobný postup ako pri terapiách dospelých. Ľudia dokážu prekonať traumu, ak o ťažkých zážitkoch hovoria a objasnia si traumatizujúce myšlienky za pomoci niekoho, kto ich počúva, uzná im ich bolesti a povzbudí, že to dokážu zvládnuť.


ANKETA:

Ako reagujete na detský strach?

64,9%29,7%5,4%0,0%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Na pripomenutie si svojej spoločnej histórie vyzývajú manželov organizátori desiateho ročníka Národného týždňa manželstva, ktorého témou je Náš príbeh.

 • Obrázok Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Rodičovské vzory, ktoré nám podsúva naša spoločnosť, sú niekedy naozaj zvláštne, ak nie rovno škodlivé. Aj keď nie každý musí byť zástancom spoločného spania detí s rodičmi, označovať prirodzenú túžbu detí byť s rodičmi a strach z tmy za zlozvyk, je priveľa. Tak to prezentujú edukatívne brožúry pre mamičky v pôrodnici, na ktorých distribúcii sa podieľa štát.

 • Obrázok Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Viete, že nasledujúci týždeň bude u nás Národným týždňom manželstva? Mnohí ho považujú za prežitok, mnohí však stále za ten jediný pravý zväzok. Čo je dobré na manželstve, čo pre ľudí dnes znamená?

 • Obrázok Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Treba deti vychovávať, alebo stačí, keď im pôjdeme príkladom? Potrebuje dieťa mantinely, alebo ho stačí len láskavo usmerňovať? Výchovné rady sa valia z každej strany, ak sa však nad nimi zamyslíme, všetky hovoria v podstate o tom istom, len inými slovami.

 • Obrázok Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Hlavne, nech sa hýbe, alebo by malo športujúce dieťa aj súťažiť? Športovať len pre zdravie nestačí, odkazuje tréner prešovského Karate klubu Junior Ľubomír Čiernik. Ak sa má dieťa niekam posunúť, naučiť zdolávať prekážky či pracovať s vlastnými emóciami, musí sa jednoducho porovnávať na pretekoch s inými.

 • Obrázok Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Nakupovanie s deťmi vie byť poriadne náročné. Ak im nechcete kúpiť to, po čom práve túžia, môžu v obchode urobiť pekný škandál. Nech sa prihlási rodič, ktorému ešte dieťa neurobilo na nákupoch jačiacu scénu! Taký neexistuje.

 • Obrázok 10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  Venovať sa deťom je veľmi dôležité, v každodennom zhone však rodičia často len ťažko nachádzajú čas, ktorý by mohli stráviť len so svojimi potomkami. Prinášame vám 10 tipov, ako si na svoje deti nájsť viac priestoru.

Ďalšie články v rubrike >