Keď sa dieťa bojí, nehovorte mu, že sa nemá čoho báť, radí odborníčka

Patricia Poprocká, 21. januára 2020 o 04:40

Svoje strachy v detstve zažil snáď každý – z tmy, samoty, zvieratka... „Ale veď to nič nie je,“ znela vtedy najčastejšia reakcia dospelých. Je však omnoho účinnejšia metóda, ako pristupovať k strachu, ktorá dieťaťu pomôže viac a natrvalo.

Podpora a uistenie, že dieťa nie je samé, pri strachu pomáha lepšie než presviedčanie, že na obavy nie je dôvod.

Foto: shutterstock.com

Žiadne reči o hrdinstve, o boji s vlastnými obavami, ani vysvetľovanie, že sa niet čoho báť. Jednoducho dieťaťu potvrďte jeho obavy. „Príčiny strachu nemôžeme zmeniť, ale môžeme podporiť dieťa, aby sa vymanilo z jeho zovretia,“ vysvetľuje v knihe Vychovávame deti a rastieme s nimi rodičovská poradkyňa Naomi Aldort. Podľa nej to dosiahneme najlepšie tak, že obavy bez dramatizovania uznáme, čím dieťa dostane priestor sa so strachom samé vyrovnať.

Teda ak sa dieťa bojí napríklad tmy, je vhodné mu povedať: „Viem, ako sa cítiš. V tme nič nevidíme a môžeme si teda predstavovať hrozné veci,“ radí odborníčka. „Pokoj, ktorý zachováte pri zdesení dieťaťa mu pomôže prijať takéto zážitky akú súčasť ľudského života, nie ako niečo, čomu sa musí vyhnúť alebo čo mu vytvorí v mysli traumu,“ približuje.

Ak sa dieťa bojí psa, tiež nie je dobré presviedčať ho: „Aký nádherný psík, skús ho pohladkať, neboj sa.“ Podľa Naomi Aldort to popiera to, čo vníma samotné dieťa. Radšej teda potvrďme detské obavy: „Je to veľký pes. Bojíš sa ho? Som rada, že môžeš byť u mňa na rukách v bezpečí.“ Takto dieťaťu dávame najavo, že zažíva normálne ľudské emócie, čím ho povzbudzujeme, aby o nich rozprávalo a nemalo z toho zlý pocit.

Snaha dieťa upokojiť za každú cenu mu bráni sa od úzkosti oslobodiť. Dokonca situáciu ešte zhoršuje, vytvára akýsi strach zo strachu. Tým, že sa snažíme zastaviť u dieťaťa vyjadrenie strachu, ukazujeme mu svoj nepríjemný pocit z jeho strachu a dieťa je podľa rodičovskej poradkyne vystrašené ešte viac. Navyše o sebe začne pochybovať, že by sa nemalo báť, ale keďže sa bojí, tak s ním zrejme nebude niečo v poriadku... „Strach zo strachu býva horší a obmedzuje viac než čokoľvek zlé, čo sa v danom okamihu deje,“ hovorí Naomi Aldort.
Snaha dieťa upokojiť za každú cenu mu bráni sa od úzkosti oslobodiť.

Naopak, ak dieťaťu umožníme slobodne o obavách rozprávať, strachy postupne prirodzene zoslabnú. „Načúvajte dieťaťu a uznávajte jeho emocionálne prejavy. Jeho sebavedomie porastie, ak bude vedieť, že platia jeho pocity aj to, ako ich vyjadruje,“ uzatvára.

Je to vlastne podobný postup ako pri terapiách dospelých. Ľudia dokážu prekonať traumu, ak o ťažkých zážitkoch hovoria a objasnia si traumatizujúce myšlienky za pomoci niekoho, kto ich počúva, uzná im ich bolesti a povzbudí, že to dokážu zvládnuť.


ANKETA:

Ako reagujete na detský strach?

60,3%



26,7%



12,1%



0,9%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >