Čo robiť, keď dieťa nechce jesť. 11 užitočných rád

Patricia Poprocká, 31. januára 2020 o 04:22

Je choré, nechutí mu to alebo nie je hladné? Ak dieťa odmieta jesť, býva to pre rodiča nepríjemné, niekedy až frustrujúce. Rada „nenúťte ho“ je síce tá najlepšia a jediná možná, rodičia sa ňou však často nedokážu riadiť, presvedčenie, že by dieťa malo jesť, býva silnejšie. Čo s tým?

Jedlo spoločne pripravujte aj jedzte. Zahoďte zlosť a pestujte trpezlivosť, dieťa skôr či neskôr jesť budee.

Foto: shutterstock.com

Aj keď to je v návale hnevu či pocitu bezmocnosti ťažké, skúste si na niečo z nasledujúcich rád v kritickej situácii aspoň spomenúť. Možno to naozaj pomôže.

1. Rešpektujte

Dieťa to nerobí naschvál. Ak nechce jesť, má na to dôvod, jeho organizmus si práve nežiada ďalšie kalórie. To, že si vy myslíte, že dieťa musí byť hladné či smädné, neznamená, že aj je. Sú dokonca obdobia, kedy deti jedia viac, a kedy menej, napríklad v závislosti od rastu, ale tiež od zdravotného stavu či množstva pohybu, ktorý mali.

2. Zostaňte v pokoji

Dieťa vníma aj vašu nervozitu. Týka sa to najmä malých detí, ktoré sa snažíte kŕmiť. Dieťa nespokojnosť vycíti, ale nerozumie jej. „Vašim slovám o zdĺhavosti prípravy či biopôvode potraviny nerozumie. Cíti iba, že sa hneváte a nerozumie prečo, pretože v jeho konaní nie je zámer ani schválnosť,“ vysvetľuje kniha Prvé príkrmy pre zdravé brušká od trojice autoriek Anetta Vaculíková, Eva Blaho a Katarína Ovečková Medveďová.

3. Nenúťte

Jedlo mu nechutí alebo sa mu nepáči. Sú ľudia, do ktorých nik nedostane špenátový prívarok, cviklu, alebo hoci len paradajkovú polievku. Nič s tým nenarobíte. Ak má odpor k niečomu aj vaše dieťa, nútením zjesť „aspoň za mamičku“ ho len posilníte a zakoreníte. Niektorí dospelí dodnes nejedia potravinu, ktorú ho v detstve nútili jesť, nech je čo ako zdravá.

4. Nechajte ho pohrať sa

Potrebujú to malé deti, ktoré sa s potravinami zoznamujú. Odborníci zhodne odporúčajú nechať dieťa, nech si jedlo zoberie do rúk, pomačká, prípadne aj porozťahuje po tanieri či stole. Ten neporiadok za to stojí, dieťa potrebuje zistiť, čo to vlastne je, ako sa to správa a – robí to skrátka po svojom.

5. Nepúšťajte mu rozprávky, aby jedlo

„Áno, ale keď inak nič nezje,“ znie častý protiargument. Aj tak to risknite. Ak bude dieťa hladné, hoci aj na druhý deň, ozve sa. Odpútavanie pozornosti od jedla, aby sa dieťa najedlo, totiž zbytočne rozptyľuje jeho sústredenosť, schopnosť vnímať a venovať sa tomu, čo práve robí, spomína sa dokonca súvis s ADHD. Okrem toho dieťa pri takomto jedení ani nevníma svoje telo, nevie povedať, kedy je už naozaj sýte. S jedlom skončí vtedy, keď sa stopne rozprávka, alebo keď matka jednoducho usúdi, že stačilo, čo nie je dobré.

6. Milo sa s dieťaťom rozprávajte

Čas jedenia je i časom vytvárania vzťahu, pripomínajú aj autorky spomínanej knihy Prvé príkrmy. Jedzte teda súčasne s dieťaťom, dbajte aj na to, aby vaše jedlo bolo rovnaké, prípadne podobné. To detské sa zvyčajne nesolí, jemnejšie korení a podobne. Južné národy, ktoré sú zvyknuté na spoločné stolovanie, deti tiež berú k stolu a niekedy dokonca nechávajú aj tých najmenších, nech chutnajú, na čo majú chuť. „Zdravá a kvalitná strava je základ, ale zdravý vzťah k jedlu je ešte dôležitejší,“ konštatuje kniha Prvé príkrmy.

7. Neklamte

Ak chcete, aby dieťa zjedlo zdravú potravinu, povedzte mu to priamo. Nevydávajte teda pečeňové halušky za kakaové, ani mrkvovú omáčku za jahodovú. „Stratíte dôveru svojho dieťaťa,“ varujú autorky knihy Prvé príkrmy. U menších detí sa navyše môže podľa nich aj stať to, že začnú odmietať jedlá, ktoré doteraz normálne jedli. Práve preto, že už nebudú veriť.

8. Pripravujte jedlo spoločne

Vždy sa dá nájsť nejaká činnosť, ktorú dieťa pri varení zvládne. Držanie varechy, tie väčšie už môžu skúsiť aj krájanie. Pri spoločnej príprave jedla vzrastie u dieťaťa zvedavosť na to, ako chutí konečný produkt, navyše sa jedlo a jeho príprava preň stanú bežnou súčasťou života.

9. Nechajte dieťa vypľúvať jedlo

Samozrejme, týka sa to tých najmenších, ktoré sa s tuhou stravou zoznamujú. Opäť trojica autoriek knihy Prvé príkrmy: „Nehnevajte sa, ak dieťa prvé kúsky nového jedla vypľuje. Naopak, dajte mu vedieť, že je to v poriadku.“ Odporúčajú dokonca nastaviť dlaň alebo vreckovku, kam to môže vypľúvať. Aký to má efekt? „Dieťa získa istotu, že môže ochutnávať, a ak mu to nebude chutiť, tak sa nič nedeje,“ uvádzajú.

10. Pomôžte si knihami

Čítanie o potravinách, príbehy, básničky, obrázky môžu v dieťati vyvolať zvedavosť. Keď si na druhý deň nájde na tanieri karfiol, o ktorom večer predtým čítalo rozprávku, bude to preň dobrá motivácia. Ak práve nemáte poruke knihu, skúste si príbehy aj vymyslieť, prípadne spoločne nakresliť.

11. Nechajte na výber a trpezlivo čakajte

Niekedy to chce naozaj len čas. Ak napríklad vaše malé dieťa odmieta zeleninu, namiesto presviedčania „musíš“ alebo obchodovania „ak zješ toto, dostaneš tamto“, vytrvalo zeleninu ponúkajte. Dajte mu ju na tanier k raňajkám, k obedu, dieťa si tak uvedomí, že je to súčasť jedla. „Buďte ale pripravení aj na to, že ochutnávka môže nastať až po dvoch týždňoch ponúkania,“ upozorňujú autorky knihy Prvé príkrmy.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Na pripomenutie si svojej spoločnej histórie vyzývajú manželov organizátori desiateho ročníka Národného týždňa manželstva, ktorého témou je Náš príbeh.

 • Obrázok Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Rodičovské vzory, ktoré nám podsúva naša spoločnosť, sú niekedy naozaj zvláštne, ak nie rovno škodlivé. Aj keď nie každý musí byť zástancom spoločného spania detí s rodičmi, označovať prirodzenú túžbu detí byť s rodičmi a strach z tmy za zlozvyk, je priveľa. Tak to prezentujú edukatívne brožúry pre mamičky v pôrodnici, na ktorých distribúcii sa podieľa štát.

 • Obrázok Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Viete, že nasledujúci týždeň bude u nás Národným týždňom manželstva? Mnohí ho považujú za prežitok, mnohí však stále za ten jediný pravý zväzok. Čo je dobré na manželstve, čo pre ľudí dnes znamená?

 • Obrázok Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Treba deti vychovávať, alebo stačí, keď im pôjdeme príkladom? Potrebuje dieťa mantinely, alebo ho stačí len láskavo usmerňovať? Výchovné rady sa valia z každej strany, ak sa však nad nimi zamyslíme, všetky hovoria v podstate o tom istom, len inými slovami.

 • Obrázok Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Hlavne, nech sa hýbe, alebo by malo športujúce dieťa aj súťažiť? Športovať len pre zdravie nestačí, odkazuje tréner prešovského Karate klubu Junior Ľubomír Čiernik. Ak sa má dieťa niekam posunúť, naučiť zdolávať prekážky či pracovať s vlastnými emóciami, musí sa jednoducho porovnávať na pretekoch s inými.

 • Obrázok Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Nakupovanie s deťmi vie byť poriadne náročné. Ak im nechcete kúpiť to, po čom práve túžia, môžu v obchode urobiť pekný škandál. Nech sa prihlási rodič, ktorému ešte dieťa neurobilo na nákupoch jačiacu scénu! Taký neexistuje.

 • Obrázok 10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  Venovať sa deťom je veľmi dôležité, v každodennom zhone však rodičia často len ťažko nachádzajú čas, ktorý by mohli stráviť len so svojimi potomkami. Prinášame vám 10 tipov, ako si na svoje deti nájsť viac priestoru.

Ďalšie články v rubrike >