„Neposlúcha, neučí sa...“ Hovoriť zle o dieťati pred druhými je veľká chyba

Gabriela Bachárová, 21. januára 2020 o 04:57

Nerobíte to v zlom úmysle. Len sa z času na čas posťažujete pred kamarátkami či inými ľuďmi, že to vaše dieťa vytrvalo sabotuje nočník, je občas pekne neposlušné, poctivo odvráva alebo nosí zlé známky z matiky. A to všetko v jeho prítomnosti. Radšej to nerobte.

Myslíte si, že vás nepočúva? Je to presne naopak, vníma každé jedno vaše slovo.

Foto: Shutterstock.com

Skúste si predstaviť nasledujúcu situáciu. Dve malé dievčatká sa spolu bavia v škôlke:

Sofinka: „Tá moja mama, ja už neviem, čo s ňou. Rozčúli sa kvôli každej hlúposti. Včera večer som si hneď neupratala detskú izbu, a mala si vidieť ten škandál. Kričala na mňa ako zmyslov zbavená. Už som z toho naozaj zúfalá. Uvažujem, či s ňou nezájsť k nejakému psychológovi, možno by jej pomohol a nám doma by sa všetkým veľmi uľavilo.“

Emka: „No nemáš to ľahké, dievča. Ale počuj, čo tá moja mama. Neustále je na mobile. Do ruky ho chytá snáď stokrát za hodinu. Varí večeru, a pritom neustále kontroluje, či jej niekto nenapísal správu alebo si píše s kámoškami. Večer namiesto toho, aby mi čítala, pozerá len na Facebook. Pokojne hodinu vkuse. Aj ona by zrejme potrebovala psychológa ako tvoja mama. Nemáme to s nimi veru ľahké, že?“

Absurdný dialóg? Samozrejme. Ale v podobnom duchu sa rodičia často vyjadrujú o svojich deťoch, zatiaľ čo tie sa hrajú v ich bezprostrednej blízkosti. Rodičia si vôbec neuvedomujú, ako negatívne to ich potomkovia môžu vnímať. Domnievame sa, že keď máme nad dieťaťom fyzickú i psychickú prevahu a zodpovedáme zaň, môžeme si voči nemu beztrestne dovoliť prakticky čokoľvek. „Veď o nič nejde. Len sa potrebujem trošku posťažovať, uľaviť si, rodičovstvo je predsa náročné,“ namietne možno niekto.

Navyše sa upokojujeme tým, že dieťa sa predsa hrá a nestará sa, o čom sa bavíme s druhými. Už malé deti však vnímajú veľmi presne všetko, čo sa okolo nich deje. Vyzerá to síce, že nepočúvajú, v skutočnosti im však neunikne jediné slovíčko, ktoré o nich v dobrom či zlom vyslovíme.

Rešpekt a úctu prejavte aj dieťaťu

Dieťa si svoju identitu a vzťah k sebe samému odvodzuje od toho, ako sa k nemu správajú najbližší ľudia. Je odkázané nielen na rodičovskú starostlivosť, ale aj na to, čo si o ňom myslia, ako sa o ňom vyjadrujú a ako k nemu pristupujú. Rodičovský postoj v určujúcej miere rozhoduje o tom, či sa dieťa bude vnímať pozitívne alebo opačne.

Je preto dôležité prejavovať mu dostatok úcty a rešpektu vo všetkých situáciách. Správať sa k nemu presne tak, ako sa k sebe správajú na verejnosti rozumní ľudia. Tiež neohovárajú tretieho v jeho prítomnosti, bolo by to veľmi neslušné a zraňujúce. Stačí si uvedomiť, ako by sme sa v takej situácii cítili my. A presne tak isto sa cítia aj deti.

Keď predavačka povedala, že je moja dcéra neposlušná, dala som jej za pravdu.


„Uvedomila som si, že aj ja som o svojej dcére pred rodinou, známymi a dokonca pred celkom neznámymi ľuďmi hovorila veľmi kriticky. Že je často neposlušná, že sa v noci pocikala, že si nechce po sebe upratovať. Dokonca raz, keď Hanka rozbalila svoju tradičnú scénu v obchode a začala kričať na celú predajňu, že jej nechcem kúpiť čokoládu, dala som za pravdu predavačke, že malá je fakt neposlušná,“ hovorí mamička Jana z Nového Mesta nad Váhom.

„Nechcela som síce dcéru nikdy znemožniť, ale ona to tak musela vnímať. Tvárila sa síce, že je jej úplne jedno, o čom sa dospelí bavia, ale uši mala vždy samozrejme nastražené na maximum. Zahanbovala som ju pred inými. Keď som prišla na svoj omyl, porozprávala som sa s ňou. Že som jej nechcela ublížiť, len som si neuvedomila, že by som o nej nemala pred druhými ľudmi hovoriť zle. Už si na to dávam veľký pozor a riadim sa heslom, nerobiť dieťaťu nič, čo by som nechcela, aby niekto robil mne,“ uzatvára Jana.

A čo vy? Stane sa vám, že zahanbíte svoje dieťa v prítomnosti iným ľudí? Hlasujte v ankete pod článkom alebo nám napíšte do komentárov. Ďakujeme.


ANKETA:

Vyjadrujete sa niekedy na verejnosti o svojom dieťati hanlivo?

37,2%44,2%18,6%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Na pripomenutie si svojej spoločnej histórie vyzývajú manželov organizátori desiateho ročníka Národného týždňa manželstva, ktorého témou je Náš príbeh.

 • Obrázok Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Rodičovské vzory, ktoré nám podsúva naša spoločnosť, sú niekedy naozaj zvláštne, ak nie rovno škodlivé. Aj keď nie každý musí byť zástancom spoločného spania detí s rodičmi, označovať prirodzenú túžbu detí byť s rodičmi a strach z tmy za zlozvyk, je priveľa. Tak to prezentujú edukatívne brožúry pre mamičky v pôrodnici, na ktorých distribúcii sa podieľa štát.

 • Obrázok Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Viete, že nasledujúci týždeň bude u nás Národným týždňom manželstva? Mnohí ho považujú za prežitok, mnohí však stále za ten jediný pravý zväzok. Čo je dobré na manželstve, čo pre ľudí dnes znamená?

 • Obrázok Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Treba deti vychovávať, alebo stačí, keď im pôjdeme príkladom? Potrebuje dieťa mantinely, alebo ho stačí len láskavo usmerňovať? Výchovné rady sa valia z každej strany, ak sa však nad nimi zamyslíme, všetky hovoria v podstate o tom istom, len inými slovami.

 • Obrázok Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Hlavne, nech sa hýbe, alebo by malo športujúce dieťa aj súťažiť? Športovať len pre zdravie nestačí, odkazuje tréner prešovského Karate klubu Junior Ľubomír Čiernik. Ak sa má dieťa niekam posunúť, naučiť zdolávať prekážky či pracovať s vlastnými emóciami, musí sa jednoducho porovnávať na pretekoch s inými.

 • Obrázok Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Nakupovanie s deťmi vie byť poriadne náročné. Ak im nechcete kúpiť to, po čom práve túžia, môžu v obchode urobiť pekný škandál. Nech sa prihlási rodič, ktorému ešte dieťa neurobilo na nákupoch jačiacu scénu! Taký neexistuje.

 • Obrázok 10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  Venovať sa deťom je veľmi dôležité, v každodennom zhone však rodičia často len ťažko nachádzajú čas, ktorý by mohli stráviť len so svojimi potomkami. Prinášame vám 10 tipov, ako si na svoje deti nájsť viac priestoru.

Ďalšie články v rubrike >