Múdry po otcovi? Ani náhodou, vedci tvrdia, že inteligencia sa dedí po matke

Gabriela Bachárová, 28. januára 2020 o 05:00

Krásna po mamičke, inteligentná po otcovi? Pravda, zdá sa, bude zrejme niekde inde. Vedci ukázali, že inteligenciu dedia deti po mame.

Inteligentný po mamičke.

Foto: Shutterstock.com

Inteligencia je závislá na pohlavnom chromozóme X, ženy pritom majú tieto chromozómy dva a muži len jeden. Práve z toho odvodzujú vedci fakt, že inteligencia sa dedí po matke. Chromozóm je špecifická bunková štruktúra, ktorej účelom je rovnomerné rozdelenie genetickej informácie do dcériných buniek.

Dôkazom pre tvrdenie, že inteligencia sa dedí po matke, majú byť laboratórne pokusy s geneticky upravenými myšami. Výskumníci zistili, že myšiam, ktoré dostali vyššiu dávku ženských génov, sa vyvinuli väčšie hlavy a menšie telá. U myší s prevahou mužských génov to bolo presne naopak, mali väčšie telá a menšie hlavy. No a väčšia hlava sa u myší rovná vyššia inteligencia.

„Vedci navyše veria, že gény pre pokročilé kognitívne (poznávacie), ktoré pochádzajú (vo vývoji) od otca, môžu byť automaticky deaktivované,“ píše internetová verzia britského denníka The Independent.

Hlavne páni si teraz asi povedia, že z jednej štúdie ešte nemožno robiť jednoznačné závery. Existujú však ďalšie výskumy, ktoré ukazujú, že za inteligenciu skutočne môžeme poďakovať svojim mamám. Výskumníci v Škótsku sledovali od roku 1994 viac ako 12,5 tisíca ľudí vo veku od 14 do 22 rokov, na mušku si vzali práve ich inteligenciu. A hoci brali do úvahy aj iné faktory, napríklad ekonomickú situáciu rodiny či dosiahnuté vzdelanie, ktoré mohli výsledky ovplyvniť, vyšlo im jediné: IQ detí je veľmi podobné ich matkám.

Ešte o niečo skôr, v roku 1984 skúmali vedci z univerzity v Cambridge vplyv génov na inteligenciu a prišli s tvrdením, že matky v porovnaní s otcami skutočne poskytujú deťom viac genetického materiálu na rozvoj mozgu.

„Bunky s otcovskými génami sa naakumalovali v časti limbického systému (vývojovo staršia časť mozgu zodpovedná hlavne za naše prežitie) v takých oblastiach, ktoré zodpovedajú za sex, jedlo a agresiu. Ale výskumníci nenašli žiadnu otcovskú bunku v mozgovej kôre, kde sa nachádzajú pokročilé kognitívne funkcie, ako sú uvažovanie, myslenie, jazyk a plánovanie,“ uvádza sa v článku.

Na inteligenciu vplýva aj prostredie a podnety

Samozrejme, nemožno tvrdiť, že len gény zdedené po matky ovplyvňujú inteligenciu dieťaťa. Vie sa, že inteligencia sa dedí len zo 40 až 60 percent. Vplyv na ňu má ďalej prostredie, v ktorom dieťa žije aj podnety, ktorých sa mu dostáva či nedostáva.

Veľkú rolu, pre niekoho možno prekvapujúco, hrá vrelý citový vzťah s najbližšími ľuďmi. V ďalšej štúdii vedci po dobu siedmich rokov (od šiestich do trinástich rokov) sledovali, ako sa k deťom správajú ich matky.

Tie, ktoré našli v matke emocionálne útočisko a ich vzťah bol úzky, mali až o desať percent väčšiu tú oblasť mozgu, kde sídli schopnosť učenia sa a pamäť. Vedci predpokladajú, že citová podpora matky (ale napokon aj otca) dáva dieťaťu pocit istoty, vďaka čomu potom rado preskúmava svet a učí sa riešiť problémy.

Odpoveď na otázku, po kom dieťa detí inteligenciu, tak nie je skrátka taká jednoduchá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Čo si o tom a o výskumných štúdiách, ktoré dokazujú, že deti dedia inteligenciu po mamách, myslíte vy? Hlasujte v našej ankete alebo nám napíšte do komentárov. Ďakujeme za reakciu.


ANKETA:

Myslíte si, že deti skutočne dedia inteligenciu po matke?

48,3%35,1%16,6%
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Na pripomenutie si svojej spoločnej histórie vyzývajú manželov organizátori desiateho ročníka Národného týždňa manželstva, ktorého témou je Náš príbeh.

 • Obrázok Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Rodičovské vzory, ktoré nám podsúva naša spoločnosť, sú niekedy naozaj zvláštne, ak nie rovno škodlivé. Aj keď nie každý musí byť zástancom spoločného spania detí s rodičmi, označovať prirodzenú túžbu detí byť s rodičmi a strach z tmy za zlozvyk, je priveľa. Tak to prezentujú edukatívne brožúry pre mamičky v pôrodnici, na ktorých distribúcii sa podieľa štát.

 • Obrázok Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Viete, že nasledujúci týždeň bude u nás Národným týždňom manželstva? Mnohí ho považujú za prežitok, mnohí však stále za ten jediný pravý zväzok. Čo je dobré na manželstve, čo pre ľudí dnes znamená?

 • Obrázok Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Treba deti vychovávať, alebo stačí, keď im pôjdeme príkladom? Potrebuje dieťa mantinely, alebo ho stačí len láskavo usmerňovať? Výchovné rady sa valia z každej strany, ak sa však nad nimi zamyslíme, všetky hovoria v podstate o tom istom, len inými slovami.

 • Obrázok Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Hlavne, nech sa hýbe, alebo by malo športujúce dieťa aj súťažiť? Športovať len pre zdravie nestačí, odkazuje tréner prešovského Karate klubu Junior Ľubomír Čiernik. Ak sa má dieťa niekam posunúť, naučiť zdolávať prekážky či pracovať s vlastnými emóciami, musí sa jednoducho porovnávať na pretekoch s inými.

 • Obrázok Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Nakupovanie s deťmi vie byť poriadne náročné. Ak im nechcete kúpiť to, po čom práve túžia, môžu v obchode urobiť pekný škandál. Nech sa prihlási rodič, ktorému ešte dieťa neurobilo na nákupoch jačiacu scénu! Taký neexistuje.

 • Obrázok 10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  Venovať sa deťom je veľmi dôležité, v každodennom zhone však rodičia často len ťažko nachádzajú čas, ktorý by mohli stráviť len so svojimi potomkami. Prinášame vám 10 tipov, ako si na svoje deti nájsť viac priestoru.

Ďalšie články v rubrike >