Najlepšie vychovávame, keď nevychovávame... O detskej duši budú rodičom hovoriť odborníci

pt, 19. januára 2020 o 04:42

Je vaše dieťa zrelé na škôlku či školu? Čo vypovedajú jeho prejavy o skutočnom vnútornom rozpoložení? O tom, ako porozumieť detskej duši, lepšie ju vnímať a ako ju účinne usmerňovať, sa bude hovoriť na konferencii určenej rodičom a učiteľom Ohýbaj ma mamko.

Sklopené oči, zovreté pery môžu naznačovať kadečo. Ako sa v tom vyznať?

Foto: shutterstock.com

Uskutoční sa 14. marca v Bratislave a prednášať na nej budú renomovaní odborníci z Česka PhDr. Ján Svoboda, psychológ, psychoterapeut a pedagóg, a Mgr. Jiří Halda, špeciálny pedagóg a personálny poradca.

Cieľom je pomôcť rodičom lepšie spoznať svoje deti, ich reakcie a dokázať ich tak podporiť v neistých situáciách. Hovoriť sa bude o témach ako emocionálne dozrievanie, jeho kľúčové podmienky, aspekty sociálnej zrelosti a jej prejavy, či o tom, v čom sú požiadavky školy v rozpore s rodinnou výchovou. Tiež o dôležitosti sebareflexie rodiča, ktorá podľa odborníkov tvorí základ zdravej výchovy. Okrem rád odznejú aj skutočné príbehy jednotlivých rodín, pre lepšie pochopenie problematiky.

Prednášajúci sa venujú týmto záležitostiam už dlhé roky. Jiří Halda sa zameriava najmä na problematiku výchovy detí, predškolskej zrelosti a procesy učenia. Je spoluautorom publikácie Jsi tam, brácho?, ktorá vyšla vlani na jeseň. Na konferencii bude okrem prejavov nezrelosti u predškolákov, školákov i dospelých hovoriť aj o spokojnosti dieťaťa – po fyzickej i emocionálnej stránke. „Úlohou matky je deti pripraviť na emocionálnu samostatnosť a tá sa rozdeľuje na oblasti samostatnej sebaobsluhy, emočnej nezávislosti a pocitu sociálneho prínosu,“ tvrdí.

Ján Svoboda bude zasa okrem rozporov medzi individualistickou výchovou v rodinách a potrebami školy hovoriť aj o sebareflexii rodiča. Zastáva tézu: Najviac vychovávame, keď nevychovávame vôbec.

Vyučuje na Pedagogickej fakulte Ostravskej univerzity v Ostrave. Je supervízorom azylových domov pre matky s deťmi a špecializuje sa na krízové situácie výchovy a výučby. Na Slovensku spolupracuje s detským domovom v Piešťanoch a Topoľčanoch a prednáša učiteľom všetkých stupňov školstva.

Kto chce prísť na konferenciu, musí si zakúpiť vstupenku, tie sú už v predaji na internete, konkrétne na stránke konferencie Ohýbaj ma mamko.Komentáre k článku:
 • používateľ nemá avatarRolando 21. januára 2020 o 10:26

  Presne a mrtve dieta (nemal mu kto povedat ze postavat na ceste sa nema) nezlosti, ani netyranizuje svojou (a hlavne rodicovou) nevychovanostou a tupostou svoje okolie.
  @zareaguj


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saVýchova a vzťahy - ďalšie články

 • Obrázok Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Prebieha Národný týždeň manželstva. Páry si majú pripomenúť svoj príbeh

  Na pripomenutie si svojej spoločnej histórie vyzývajú manželov organizátori desiateho ročníka Národného týždňa manželstva, ktorého témou je Náš príbeh.

 • Obrázok Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Túžba spať s rodičmi ako zlozvyk?

  Rodičovské vzory, ktoré nám podsúva naša spoločnosť, sú niekedy naozaj zvláštne, ak nie rovno škodlivé. Aj keď nie každý musí byť zástancom spoločného spania detí s rodičmi, označovať prirodzenú túžbu detí byť s rodičmi a strach z tmy za zlozvyk, je priveľa. Tak to prezentujú edukatívne brožúry pre mamičky v pôrodnici, na ktorých distribúcii sa podieľa štát.

 • Obrázok Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Manželstvo Slováci odkladajú, ale nezavrhujú, sobášov pribúda

  Viete, že nasledujúci týždeň bude u nás Národným týždňom manželstva? Mnohí ho považujú za prežitok, mnohí však stále za ten jediný pravý zväzok. Čo je dobré na manželstve, čo pre ľudí dnes znamená?

 • Obrázok Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Sedem výchovných rád odborníka, ako mať spokojné a šťastné dieťa

  Treba deti vychovávať, alebo stačí, keď im pôjdeme príkladom? Potrebuje dieťa mantinely, alebo ho stačí len láskavo usmerňovať? Výchovné rady sa valia z každej strany, ak sa však nad nimi zamyslíme, všetky hovoria v podstate o tom istom, len inými slovami.

 • Obrázok Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Šport je pre deti nevyhnutný. Aj súťaže?

  Hlavne, nech sa hýbe, alebo by malo športujúce dieťa aj súťažiť? Športovať len pre zdravie nestačí, odkazuje tréner prešovského Karate klubu Junior Ľubomír Čiernik. Ak sa má dieťa niekam posunúť, naučiť zdolávať prekážky či pracovať s vlastnými emóciami, musí sa jednoducho porovnávať na pretekoch s inými.

 • Obrázok Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Už žiadne scény v obchode! Táto mamička mala geniálny nápad, ako s tým raz a navždy skoncovať

  Nakupovanie s deťmi vie byť poriadne náročné. Ak im nechcete kúpiť to, po čom práve túžia, môžu v obchode urobiť pekný škandál. Nech sa prihlási rodič, ktorému ešte dieťa neurobilo na nákupoch jačiacu scénu! Taký neexistuje.

 • Obrázok 10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  10 tipov, ako sa viac venovať deťom

  Venovať sa deťom je veľmi dôležité, v každodennom zhone však rodičia často len ťažko nachádzajú čas, ktorý by mohli stráviť len so svojimi potomkami. Prinášame vám 10 tipov, ako si na svoje deti nájsť viac priestoru.

Ďalšie články v rubrike >